Skocz do zawartości

NEIPA - Czy chłodzić brzeczkę chłodnicą?


nitro2311

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Warzę New England IPE, chmiel dodaję dopiero po wyłączeniu palnika.

Zazwyczaj w tym momencie zalecane jest szybkie schłodzenie brzeczki, ale skoro ten chmiel ma wydobyć swój aromat to chyba powinien poleżeć chociaż z pół godz w temperaturze 80-100C ?

Jeśli to od razu schłodzę jak najszybciej, to raczej efekt oddania aromatu - tak na chłopski rozum - może być dość słaby. Jak najlepiej to zrobić ?

 

Może zostawić chmiel do 80C i dopiero w tej temperaturze włączyć chłodnicę (dodaję 60g Mosaic na jakieś 20-23L) ??

Edytowane przez nitro2311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz osiągnąć. Akurat po dodaniu chmielu na hopstand poniżej 80C, chmiel odda więcej aromatów, bo olejki ulatniają się szybciej w wysokiej temperaturze.

Ale również poniżej 80C alfa kwasy już gorzej izomeryzują, więc nie wniesie za dużo goryczki do piwa.

 

Zależy jak masz skonstruowaną recepturę i jaki poziom goryczki chcesz uzyskać - jak masz jakiś chmiel na goryczkę wcześniej, albo chcesz ją minimalną, a z hopstandu uzyskać jak najwięcej aromatu, to schłodź najpierw poniżej 80C i wrzuć chmiel na te 20-30 minut mieszając od czasu do czasu. Potem już całość chłodzisz normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę wg tej receptury: http://www.blog.homebrewing.pl/new-england-ipavermont-ipa/

z modyfikacjami, bo przerwę 67C przedłużyłem z 40min do 90min, w moim kotle zaciernym a`la Cobra mam wtedy dużą lepszą wydajność.

Resztą w zasadzie bez zmian, czyli w czasie gotowania a właściwie na jego zakończenie dodaję 60g Mosaica.

 

Wg instrukcji:

"Brzeczkę gotuj 60 minut.  Po 60 minutach wyłącz podgrzewanie i dodaj 60g chmielu Mosaic. Brzeczkę szybko schładzamy do temperatury 16-18°C. "

 

Czyli co, nie dawać chmielu na 0 minutę, tylko schłodzić szybko chłodnicą do 80C i wtedy wrzucić chmiel ?

A może dodać to 60 na 0 minutę, żeby jakaś goryczka byłą skoro wcześniej nic nie dawałem i schłodzić szybko do 80 i wtedy znowu dodać Mosaica ?

 

Potem już nie chłodzić ?

 

 

Edytowane przez nitro2311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu Dori daje chmiel na 0' po wyłączeniu palnika, bo nic nie dała na gotowanie. Dzięki temu między 100C a 80C będziesz miał izomeryzację jeszcze i jakąś goryczkę. Jak wrzucisz tylko na na 80C to goryczka będzie minimalna - jak mówiłem, zależy co chcesz uzyskać. Po tym hopstandzie chłodzisz oczywiście do temperatury zadania drożdży.

 

Rzuć okiem na moją NEIPA może coś pomoże:

 

 

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu odwróciłbym proporcje i więcej sypnął w temperaturze ~72 stopni na około 20 minut. O goryczkę się nie przejmuj, w mętnych piwach wychodzi ona wyższa niż powinna. Ostatnio sypnąłem wyłącznie 150g chmielu na hop stand i goryczka była dość zaznaczona. Nie dam tutaj głowy ale, może to wynikać z większej ilości polifenoli zawieszonych w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wuu dzięki za porady, czytam Twoje wpisy, naprawdę konkretnie wszystko opisujesz, uznanie!

 

@Koneser - 20g dać na 0` minutę i 60g na 72` ?

Co znaczy na około 20 minut ? Jak będę miał chłodnicę wrzuconą od 0 minuty to nie mam wpływu na czas chłodzenia, może się schłodzi szybciej.

Czy chodzi o to, że przy tej temp. mam już wyłączyć chłodzenie, zostawić chmiel na 20min i potem od nowa włączyć schładzanie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schładzasz chłodnicą do około 72 stopni, wyłączasz ją i wrzucasz chmiel. Chmiel przetrzymujesz około 20 minut i mieszasz co około 2 minuty, żeby oddał jak najwięcej od siebie. Z ciekawości mógłbyś podesłać jaki zasyp użyłeś do tego New Englanda?

Edytowane przez Koneser_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Koneser_ napisał:

O goryczkę się nie przejmuj, w mętnych piwach wychodzi ona wyższa niż powinna. 

Nie pisz takich rzeczy, najwyżej sprecyzuj, bo później ktoś zrobi mętne piwo  (np. stouta) i stwierdzi, że goryczka jest od mętności bo źle przefiltrowal... domyślam się o co Ci chodzi ale lepiej to ubierz w słowa :) Chmielenie na zimno może zwiększyć uczucie goryczki przez polifenole które są w chmielu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę pod ten temat, ponieważ warzyłem tydzień temu NEIPA z zestawu surowców  z Twójbrowar... i w sumie zastanawiał mnie temat chmielenia na zimno ale już w trakcie fermentacji burzliwej. Co do tematu to chmieliłem po schłodzeniu do ok 80 stopni. Wyłączyłem przepływ wody przez chłodnicę, dodałem chmiel i owinąłem gar kocem, żeby nie tracił tak szybko temperatury. Trzymałem tak 20-25 minut.

 

Natomiast co do chmielenia: w przepisie była porcja chmielu dobę po rozpoczęciu fermentacji burzliwej (40-50g), kolejna po skończeniu fermentacji burzliwej (ale nie już na cichej, na chichą jest kolejna porcja chmielu). Zastanawiam się:

1. Czy w trakcie fermentacji burzliwej dodany chmiel - pomijając, że uniemożliwi zebranie gęstwy - nie utrudni samego procesu fermentacji drożdżom (oblepią się chmielem, nie dojedzą)?
2. Jak rozumieć "po zakończeniu fermentacji burzliwej" - jak drożdże przestaną ostro "jeść" i przestanie się wytwarzać gwałtownie dwutlenek (ustanie bulkanie)?

3. Za jakiś czas sam powinienem się przekonać w praktyce ale co teoretycznie powinno dać chmielenie na burzliwej?

Pozdrawiam

Edytowane przez beerrocker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 Nie

Ad 2 Jak piwo osiągnie lub prawie osiągnie finalne blg.

Ad 3 bardzo intensywny smak chmielu w gotowym piwie, większa mętność, inne odczucie w ustach, inne odczucie goryczki. Poczytaj o biotransformacji. Olejki chmielowe w połączeniu z aktywnie fermentującymi drożdżami tworzą właśnie vermontowość Vermonta :) Chmiel dodaje się tuż po rozpoczęciu fermentacji burzliwej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@beerrocker , miałem pytać o to samo - czy jest sens dodawać chmiel na burzliwą, na razie zrezygnowałem z tego pomysłu bo to moje 1 piwo na drożdżach płynnych

i chciałbym zebrać gęstwę. Jak zbiorę to część zadam do kolejnego NEIPA zrobionego w identyczny sposób i wtedy już dodam na burzliwą. Ciekawe, czy różnica będzie zauważalna (choć może wynikać też z tego, że robię na gęstwie). No nic, i tak przeprowadzę ten eksperyment :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, nitro2311 napisał:

Ciekawe, czy różnica będzie zauważalna (choć może wynikać też z tego, że robię na gęstwie). No nic, i tak przeprowadzę ten eksperyment :)

Możesz podzielić warkę na dwie, do obu użyć tej samej gęstwy i jedną chmielić na burzliwą. Będzie w miarę dobre porównanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nitro2311 napisał:

@beerrocker , miałem pytać o to samo - czy jest sens dodawać chmiel na burzliwą, na razie zrezygnowałem z tego pomysłu bo to moje 1 piwo na drożdżach płynnych

i chciałbym zebrać gęstwę. Jak zbiorę to część zadam do kolejnego NEIPA zrobionego w identyczny sposób i wtedy już dodam na burzliwą. Ciekawe, czy różnica będzie zauważalna (choć może wynikać też z tego, że robię na gęstwie). No nic, i tak przeprowadzę ten eksperyment :)

Zawsze gęstwe możesz przemyć, nie ma problemu. Druga sprawa to tak jak napisał @tortoise , możesz podzielić na dwie małe warki i jedno nachmielić inaczej :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nitro2311 to proszę, odgrzeb później ten wątek i podziel się doświadczeniem. Ja niestety już całą obecną warkę chmieliłem podczas burzliwej więc do ew. testu w przyszłości trochę to potrwa. 

@Suchejroo to czas doświadczyć przemywania gęstwy. Nie robiłem tego jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, beerrocker napisał:

 

@Suchejroo to czas doświadczyć przemywania gęstwy. Nie robiłem tego jeszcze.

Zobacz na YT jest troche tego :)  nie jest to skomplikowane. W skrócie: wlewasz wodę (albo przegotowaną albo z butelki) pewnie z litr-dwa. Dokładnie mieszasz z gęstwą i po 15 min zlewasz to co unosi się w wodzie do czystych i zdezynfekowanych słoików. Syf z dna zostawiasz :) wstawiasz słoiki do lodówki i na dnie zbiorą się zdrowe drożdże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.