Skocz do zawartości

Chmiel do cydru?


Muchor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Przeczytałem na niektórych forach anglojęzycznych, że można nachmielić cydr na zimno. Mam 25l przefermentowanego soku z jabłek Prince, chciałem je zlewać do butelek aby odstawić na pół roku (najpierw do ciepłej piwnicy na miesiąc, potem do zimnej piwniczki do maja). Ale może rzeczywiście warto dodać jakiś chmiel? Pewnie jakiś amerykański, z nutami cytrusowymi - a może Lubelski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
 
Przeczytałem na niektórych forach anglojęzycznych, że można nachmielić cydr na zimno. Mam 25l przefermentowanego soku z jabłek Prince, chciałem je zlewać do butelek aby odstawić na pół roku (najpierw do ciepłej piwnicy na miesiąc, potem do zimnej piwniczki do maja). Ale może rzeczywiście warto dodać jakiś chmiel? Pewnie jakiś amerykański, z nutami cytrusowymi - a może Lubelski?
Można dosypać. Pytanie jak długo ci zostanie zapach chmieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dosypać. Pytanie jak długo ci zostanie zapach chmieli.
No właśnie, też mam taką wątpliwość. Bo cydr lubi trochę czasu jednak poleżeć, nim się ułoży. I pytanie, czy te aromaty, które przyjdą z chmielenia na zimno, nie zdążą się rozpaść wcześniej?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwa chmielone na zimno mogą trochę postać przed wypiciem i aromat mają. Ja swój cydr zlałem do kega i będzie tak czekał do lata po czym wyszynk będę robił przez kranik picnic pewnie na działce. Zastanawiam się czy przed rozpoczęciem picia nie odgazować kega, otworzyć i wrzucić w woreczku muślinowym chmielu na zimno po czym z powrotem nagazować.

 

Tylko pytanie ile w smaku kwaskowego cydru o zapachu jabłek przebije się smaku i aromaty chmielu? Cydr sam w sobie jest owocowy w smaku i zapachu i nie wiem czy po prostu nie szkoda dawać do niego chmielu. W moim pierwszym poście grzali sok jabłkowy i dawali chmiel na goryczkę. Ciekawe czy to jeszcze smakowało cydrem czy już bardziej radlerem.

 

Pewnie będziesz musiał sam potestować i zdać relacje. W sumie to na próbę można nachmielić kilka butelek cydru i w razie czego za rok powtórzyć zmieniając preferencje w zależności od efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie piszecie. Mam teraz 25l z soku NFC z jabłek Prince, już mi ładnie przefermentowały i teraz będę to rozlewał. Naszły mnie wątpliwości z tym chmielem i chyba się na razie wstrzymam. Kolejne do fermentacji mam 20l soku gruszkowego (i 5l Prince, bo tam trzeba też dać trochę jabłka) i tutaj w ogóle chmiel mi nie pasuje. Trochę się przestraszyłem tych kwaśno-gorzkich klimatów, to jednak może być za ostre. W planach mam jeszcze 25l soku z jabłek Idared, ale one są jeszcze bardziej wytrawne. Zatem chyba w tym roku odpuszczę. Ale bardzo dziękuję za Wasze komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz tyle tego cydru to nie widzę przeszkód żebyś np do 5 litrów dał z 5-10 g chmielu i potrzymał to przez kilka dni, a potem zabutelkował. Zawsze będziesz miał jakiś pogląd na sytuacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.