Skocz do zawartości

Która chłodziarka lepsza ??


Dave20050

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dylemat. W najbliższym czasie planuję zakup chłodziarki na dwa fermentory. Do wyboru mam chłodziarkę ze szklanymi drzwiami i chłodziarkę ze standardowymi drzwiami jak w lodówkach. Zastanawiam się czy chłodziarka ze szklanymi drzwiami bedzie tak samo długo utrzymywała temperaturę co standardowa chłodziarka. Wydawać się może, że przez szklane drzwi temperatura będzie szybciej się podnosiła co będzie skutkowało częstszym załączeniem się agregatu.  Mam rację? Z drugiej strony przez szklane drzwi można swobodnie przyglądać się fermentacji bez konieczności otwierania chłodziarki. Którą chłodziarkę byście wybrali i dlaczego????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chłodziarkę podblatową do wina i fermentuje w niej piwo. Drzwi oczywiście oszklone jak to w chłodziarkach do wina. Dwie warstwy szkła, a między nimi pusta przestrzeń - możliwe ze jest wypelniona jakims gazem pod niskim ciśnieniem.

Zazwyczaj robię lagery w zimie, a w lecie belgijskie, czyli tym samym nie przesadzam z różnicą pomiędzy temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną - zazwyczaj to jakies max 15st.C. Dzięki temu nie włącza się jakoś bardzo często, obstawiam jednak że częściej niż gdyby drzwi były jak w standardowych lodówkach wypełniona materiałem izolacyjnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał tą która mi bardziej pasuje i jest tańsza. Nie ma potrzeby patrzeć na fermentujące piwo. A w razie co to otwarcie drzwi lodówki żeby zerknąć nie spowoduje że piwo od razu się ogrzeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zaobserwowałem w piwnicy - dla uproszczenie, tam stoja 3 lodówki w tym jedna szklana - na tych szklanych witrynkach mialem skroplona wode na szybie.

Na dzwiach metalowych skroplin nie było. Wniosek nasuwa się sam.

Oczywiście było bardzo wilgotno i relatywnie ciepło i na co dzień tak nie jest, ale ewidentnie szyba traci więcej "zimna" niż drzwi.

To się zapewne odbija na ilości energii.

Ja swoja szybę zaizolowałem dodatkowo folia babelkową ale to piwnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.