Skocz do zawartości

Piwo pszeniczne - zacieranie


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

szykuje się do zacierania pszenicy, bo na lagera, który siedzi w lodówce to będę jeszcze czekać i czekać.

A więc do rzeczy. Potrzebuje sprawdzonej receptury na drożdżach Mauribrew Weiss, które są podobno najlepsze do pszenicy. Miały być na początku WB-06, ale mają za duży apetyt.

Co do zasypu to standard: 50% pszenica i 50% pilzneński, ew. 60% pszenica i 40% pilzneński - czekam na sugestie.

Największy problem mam odnoście przerw zacierania. Czytałem, że w przypadku tych drożdży należy zacierać na wytrwano. Czy byłby ktoś w stanie podać jakie przerwy robić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Eselchen napisał:

Cześć,

szykuje się do zacierania pszenicy, bo na lagera, który siedzi w lodówce to będę jeszcze czekać i czekać.

A więc do rzeczy. Potrzebuje sprawdzonej receptury na drożdżach Mauribrew Weiss, które są podobno najlepsze do pszenicy. Miały być na początku WB-06, ale mają za duży apetyt.

Co do zasypu to standard: 50% pszenica i 50% pilzneński, ew. 60% pszenica i 40% pilzneński - czekam na sugestie.

Największy problem mam odnoście przerw zacierania. Czytałem, że w przypadku tych drożdży należy zacierać na wytrwano. Czy byłby ktoś w stanie podać jakie przerwy robić?

 

 

Zasyp 50/50 będzie ok.

W kwestii zacierania proponuję (o ile masz czas) 45 minut w 44°, 60 minut w 64-65°, plus opcjonalnie mashout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, punix napisał:

 

Zasyp 50/50 będzie ok.

W kwestii zacierania proponuję (o ile masz czas) 45 minut w 44°, 60 minut w 64-65°, plus opcjonalnie mashout.

Dzięki za sugestie. Jednak nie po to kupowałem Klarsteina, żeby zacierać na lenia ? Chciałbym przetestować jego możliwości, a to będzie dopiero druga warka na nim.

 

Jeszcze pytanie odnośnie fermentacji. W mieszkaniu mam ok. 22.5 stopnia, co może być nieco za ciepło. Mogę wsadzić do lodówki fermentacyjnej, tylko jaką temperaturę ustawić? Myślałem coś koło 18 stopni.

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Eselchen napisał:

Patrzyłem na tą recepturę, jednak jest ona na drożdżach płynnych i nie wiedziałem czy tak po prostu można użyć drożdży Mauribrew Weiss.

Można użyć suchych, ale polecam Ci jak najszybsze przejście na płynne, bo są prostsze w obsludze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gawron napisał:

Można użyć suchych, ale polecam Ci jak najszybsze przejście na płynne, bo są prostsze w obsludze.

 

Warze piwo dosyć rzadko, gęstwy nie zbieram, więc nieekonomiczne jest wydawać ponad 30 zł na płynne drożdże skoro użyje ich tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Eselchen napisał:

Warze piwo dosyć rzadko, gęstwy nie zbieram, więc nieekonomiczne jest wydawać ponad 30 zł na płynne drożdże skoro użyje ich tylko raz.

A to ok. Na płynnych trzeba z dwa piwka w miesiącu uwarzyć z ekonomicznego punktu widzenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy taki skład z częściowym zacieraniem na 54 l będzie ok? Drożdże, to by była gęstwa po wb06. Ewentualnie fm41, tylko jaki starter wtedy zrobić? Fermentacja w 15°C przez około 10-12 dni, następnie w 21°C. Zacieranie wg sugestii kolegi punix.

pszeniczne.JPG.9522a0a886604006db8af17aebe0ce03.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 2kg to zdecydowanie za dużo. Daj jakieś 400-600g. Dla ciemniejszego koloru możesz również użyć niewielką ilość słodu barwiącego.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smola napisał:

Przyciemnia kolor i nadaje fajny posmak, jakby toffi.

Dla koloru sypnij szczyptę Carafy.

Jak tam dasz 17% karmelu to będziesz miał mulący finisz zamiast wytrawnego, orzeźwiającego. 

Dużo mniej karmelu daje się do ciężkich, słodowych piw gdzie robisz odpowiednią kontrę goryczkową.

Weizen ma być w miarę lekki, orzeźwiający z wytrawnym finiszem. Przynajmniej dla mnie, nikt Ci nie zabroni zrobić inaczej. 

 

Zasyp na weizena powinien być dość prosty: przewaga słodu pszenicznego jasnego i reszta pilzneński.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę późno ale moje zdanie takie:

Zasyp pilzneński/pszeniczny 50/50 % i nic innego. Chmiel - jakikolwiek aromatyczny np. Lubelski. A wb06 to do hefeweizena już nigdy nie użyję bo zawsze nie wychodzi mi to co bym chciał - ciężko złapać dobry balans i piwo jest idealnie klarowne. 13 BLG to za dużo 12 będzie ok optymalnie 5 % ABV - pszenica ma być lekka, wytrawna i pijalna. Nigdy w życiu zacieranie infuzyjne 67 bo odfermentuje do zera Plato.

To tylko prywatne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję wszystkim za porady. zejdę do 1kg na całość. Ostatnio dawałem 0,5kg na 27l i fajny posmak dało.

23 godziny temu, lukaschels napisał:

uważam że nie potrzebne kombinowanie, jeśli to ma być klasyka, jak opisałeś na początku.

Nigdzie tak nie pisałem, a i też nie jestem jakiś ortodoksyjny w warzeniu piwa. Styl wyznacza jakieś ramy - schemat, ale zawsze warto wychodzić poza i szukać czegoś nowego. Jak kiedyś może będę warzyć z myślą o konkursie, wtedy będę się trzymał ram stylu.

W dniu 17.11.2020 o 11:20, Jancewicz napisał:

Ale 2kg to zdecydowanie za dużo. Daj jakieś 400-600g. Dla ciemniejszego koloru możesz również użyć niewielką ilość słodu barwiącego.

Pierwsze pszeniczne wzorowałem na Twojej warce #7, i bardzo mi podeszła. W następnej dodatek zwiększyłem do 0,5kg na 27l i było mega super smaczne, nie było mulące. Dodałem również skórki pomarańczy i korę cynamonu. Fermentowałem w piwnicy gdzie temp. oscylowała w okolicy 14°C. Piwo ma wytrawny finish z posmakiem minimalnego toffi.

22 godziny temu, Piotr Ba napisał:

13 BLG to za dużo 12 będzie ok optymalnie 5 % ABV - pszenica ma być lekka, wytrawna i pijalna.

Ostatnie na start miało 14,3BLG i zeszło do 2,5. Naprawdę jest lekka, smaczna i wytrawna. Fajnie by było, gdyby ktoś z Was mógł to ocenić organoleptycznie i potwierdzić, tudzież wyprowadzić z błędu. W każdym bądź razie, mi i kompanom smakuje bardzo, a to chyba w tym najważniejsze.

Barwa na zdjęciu poniżej:

 

 

IMG_20200822_224755.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.