Jump to content
Romanos_P

Blond - dziwny smak po otwarciu (wczesnym) butelek

Recommended Posts

Witam,

Po kilku ładnych latach znowu zacząłem warzyć :)

Pierwszą po przerwie warką jest Pilsner Czeski - smak OK - jeszcze na cichej.

Drugą jest Blond. Fermentacja burzliwa 20°C 7 dni, cicha 15°C 14dni. Zabutelkowane z glukozą. Smak przy rozlewie był OK. Bananowy lekko, kwaskowy leciutko. Po 2 dniach otwarłem butelczynę i piwko ma taki dziwny smak - taki jakby fermentacyjno-kwaśno-octowy. Nie jest to coś co się nie da pić, ale na pewno nie jest docelowy smak. Być może to się jeszcze ułoży. Może drożdże zaczęły zjadać cukry i tworzą się takie związki (aldehyd octowy), które z czasem znikną. Macie jakieś doświadczenie w tej materii?

Dodam że na cichą poszło do 2 balonów. Pierwszy otwarłem tydzień wcześniej i smak po kilku dniach piwa z otwartej butelki był podobny ale jeszcze bardziej intensywny. Oczywiście nagazowania jeszcze nie było.

Piwa refermentują w 20°C.

Edited by Romcio

15 minut temu, Romcio napisał:

Witam,

Po kilku ładnych latach znowu zacząłem warzyć :)

Pierwszą po przerwie warką jest Pilsner Czeski - smak OK - jeszcze na cichej.

Drugą jest Blond. Fermentacja burzliwa 20°C 7 dni, cicha 15°C 14dni. Zabutelkowane z glukozą. Smak przy rozlewie był OK. Bananowy lekko, kwaskowy leciutko. Po 2 dniach otwarłem butelczynę i piwko ma taki dziwny smak - taki jakby fermentacyjno-kwaśno-octowy. Nie jest to coś co się nie da pić, ale na pewno nie jest docelowy smak. Być może to się jeszcze ułoży. Może drożdże zaczęły zjadać cukry i tworzą się takie związki (aldehyd octowy), które z czasem znikną. Macie jakieś doświadczenie w tej materii?

Dodam że na cichą poszło do 2 balonów. Pierwszy otwarłem tydzień wcześniej i smak po kilku dniach piwa z otwartej butelki był podobny ale jeszcze bardziej intensywny. Oczywiście nagazowania jeszcze nie było.

Piwa refermentują w 20°C.

Jakie drożdże i blg, temperatura fermentacji to temperatura brzeczki, czy otoczenia?

Przy rozlewie było ok, czy już wtedy coś się działo?

A przede wszystkim - po co otwierać butelkę po 2 dniach? Poczekaj ze dwa tygodnie przynajmniej i wtedy można coś ocenić.

BLG - 15°

Drożdze belgi - BE-256 z fermentisu.

Temperatura na termometrze przyklejonym do fermentora.

Przy rozlewie tak jak pisałem:

Smak przy rozlewie był OK. Bananowy lekko, kwaskowy leciutko.

A przede wszystkim - po co otwierać butelkę po 2 dniach? Poczekaj ze dwa tygodnie przynajmniej i wtedy można coś ocenić.

Oj tam - ciekawość :)

4 minuty temu, Romcio napisał:

BLG - 15°

Drożdze belgi - BE-256 z fermentisu.

Temperatura na termometrze przyklejonym do fermentora.

Przy rozlewie tak jak pisałem:

Smak przy rozlewie był OK. Bananowy lekko, kwaskowy leciutko.

A przede wszystkim - po co otwierać butelkę po 2 dniach? Poczekaj ze dwa tygodnie przynajmniej i wtedy można coś ocenić.

Oj tam - ciekawość :)

To nie przejmuj się, zostaw na 2 tygodnie i wtedy można oceniać. Drożdże muszą jeszcze przejeść cukier do refermentacji i zredukować aromaty powstałe w tym czasie.

Niestety. Piwo w butelkach od 23.X. najpierw w 20C teraz od tygodnia w 12C. Po otwarciu nadal czuć lekko kwaskowy smak i zapach nie wiem czy zielonych jabłek, czy rozpuszczalnika. Dziwny jakby alkoholowy. W każdym razie nieprzyjemny. Nie czuć na pewno owoców ani goździków. Co może wskazywać na infekcje, to to, ze jest mętne. Nie klaruje się.

Wypić się da ale nie jest to to, co powinno być.

Zostawię jeszcze niech leży.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Wiecie co, naprawdę nie wiem co to za dziwny smak/aromat. Chętnie poczęstowałbym kogoś kto ma doświadczenie sensoryczne. Może jest ktoś z Was z okolic Staszowa? A może ktoś podeśle swój adres to wyśle Inpostem?

No co jest? Nikt nie chce skosztować mojego Blonda?

A tak na poważnie... Może jednak ktoś mi pomozr, bo mialem już tak kiedyś. A wiedząc co to za feler, mógłbym go wyeliminować.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Ja chętnie się blonda napiję, zwłaszcza żeby pomóc w ocenie sytuacji. Jedyny problem jest taki, że moim największym osiągnięciem jest ukończenie dwóch kursów sensorycznych oraz dostanie się na kurs sędziego PSPD, który z uwagi na pandemię się nie odbył. Jeśli jesteś zainteresowany moim rzuceniem oka, to pisz na priv - podam dane do najbliższego paczkomatu, w rewanżu mogę podesłać witbiera, pale ale (niestety wyszło mało woltażowe i przez to wodniste) albo Irish Red Ale, które w weekend będę butelkował.

Dzięki @Pingwinho już wiem, że to prawdopodobnie octan etylu wynikłe z niepoprawnie przeprowadzonej fermentacji (zbyt szybko zlewane).

Temat uważam za zamknięty.