Jump to content

Srogo przechmielona warka z ekstraktów. Czy IBU 100 da się wypić :)?


szfed83
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich doświadczonych i równie zielonych jak ja.
Dzisiaj "uwarzyłem" swoją pierwszą warkę. Czytałem forum , wiki, YT i inne źródła od jakiegoś czasu (ale oczywiście za mało).
Zdecydowałem się na użycie ekstraktów (inspirowałem się zapiskami użytkownika Jancewicz ale niestety niedokładnie).
Z przygodami ale ogólnie przebiegło nie najgorzej. Po wszystkim (nie pytajcie dlaczego nie PRZED wszystkim) wrzuciłem dane do kalkulatora IBU i wychodzi mi 97 IBU 🤯. Chciałem się upewnić czy dobrze to liczę i czy rzeczywiście (o ile) wyjdzie taki wykręt paszczy. Liczyłem to przy użyciu beer-calc .pl


Proces wyglądał tak: 
garnek 9L , 3,5 wrzątku,
60 min 1,7 kg ekstraktu płynnego Pale Ale
15 min 1,7 kg ekstraktu płynnego jasnego
5 min 1,7 kg ekstraktu płynnego Pale Ale
Chmielenie:
użyte chmiele:
Columbus (a.k. 15.5) 30g

Citra (a.k.12.9) 60g
Amarillo (a.k. 8.5) 60g
Schemat:
60 min 25g Columus + 5g Citra
45 min 5g Columbus + 10g Citra
10 min 20g Amarillo
0 min 25g Citra + 20g Amarilo
Chmielenie Whirlpool 80 st C, 15 min 20g Amarillo + 20g Citra (te chmiele nie są uwzględnione w wyniku kalkulatora dającym IBU 97)

 

Dolanie 15L zimnej wody, łącznie 22L o BLG 16 z hakiem. Od 4h siedzi z suchymi (uwodnionymi) drożdżami s-04 w fermentorze 33L w 17 st. C.

 

Zakupiłem w.w. 150g chmieli z myślą o chmieleniu w trakcie gotowania i na zimno, 1h przed warzeniem zmieniłem schemat. Dlaczemu? Nimampęcia. Stary a gupi.

Teraz pytanie, czy z uwagi na fakt, że gotuję na ekstraktach w garze 9L (finalnie około 7 litrów gotowanej brzeczki) i rozcieńczam ten napar czystą wodą wpływa na poziom IBU? Czego mogę się spodziewać po finalnym produkcie?
Jeśli obliczenia z kalkulatora się zgadzają to co mogę zrobić aby zmniejszyć poziom IBU, jak mogę zamienić tą orgię goryczy w coś pijalnego 😅 

Domyślam się, że mogę dolać trochę wody tylko ile aby drożdże nie zwiedzały mojego domu? 
Chyba żeby odlać brzeczki i wtedy dolać wody? ewentualnie brzeczkę odlać do innego pojemnika do fermentacji (duży słoik 😕? albo załatwić drugi fermentor) i jechać na 2 z dużo mniejszym BLG i spodziewanym piwkiem w granicach 3%? 3% to nie problem ale co z fermentacją ? Mam jeszcze jedną saszetkę s-04. Chyba żeby dodać przy ewentualnym rozlewie na drugi zbiornik coś co drożdże będą mogły zjeść.

Z góry dzięki za pomoc.

 

EDIT: Znalazłem informację, że chmielenie w workach (a ja używałem woreczków z pończochy) obniża poziom ekstrakcji o ok 10%, niewiele ale zawsze coś 😉
EDIT: przeliczyłem w innym kalkulatorze i oto wyniki (choć nie wiem czy dobrze wypełniłem pola dot. metody Geretza)

International Bitterness Unit Calculator

  Daniels Garetz Rager Tinseth
Hop 1 IBU: 52.8 14.8 51.3 37
Hop 2 IBU: 8.8 2.5 8.5 6.2
Hop 3 IBU: 9.5 2.7 9.5 6.8
Hop 4 IBU: 15.8 4.5 15.8 11.3
Hop 5 IBU: 4.6 0 4.6 5.9
Hop 6 IBU: 8.8 0 7.3 1.3
Hop 7 IBU: 4.6 0 3.9 0.7
Total IBUs: 105 24.5 100.9 69.1
Average IBUs: 74.9

Widget span

Edited by szfed83
Link to comment
Share on other sites

Takie żeś nawarzył to takie musisz wypić :) 100 IBU trujące nie jest. Jak goryczka będzie dobrej jakości to do wypicia. 

Chmiele gotowałeś w bardzo gęstym syropie co na pewno utrudniło ekstrakcję alfakwasów z chmielu. Tu bym szukał ratunku. O ile ta ekstrakcja była mniejsza to cholera wie. 

Ja bym tu nic nie zmieniał. Pierwsze piwo to pierwsze piwo. Jakie by nie było zapamiętasz je do końca życia :)

Link to comment
Share on other sites

Jak wyżej, nawarzyłeś to wypij. Z tym liczeniem to różnie. W tak gęstym syropie w jakim chmieliłeś to była inna utylizacja chmielu. Chmielenie na 0 min to też trzeba wziąć poprawkę jak szybko odflitrujesz czy też schłodzisz do tych 80'C

ps 5kg ekstraktu i 3,5l wody- szacun

Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, anatom napisał:

 

Ja bym tu nic nie zmieniał. Pierwsze piwo to pierwsze piwo. Jakie by nie było zapamiętasz je do końca życia :)

No tak, na pewno ta gorycz zapisze się na zwojach. 

 

 

24 minuty temu, anteks napisał:

W tak gęstym syropie w jakim chmieliłeś to była inna utylizacja chmielu. Chmielenie na 0 min to też trzeba wziąć poprawkę jak szybko odflitrujesz czy też schłodzisz do tych 80'C

ps 5kg ekstraktu i 3,5l wody- szacun

 dysponuję tylko garnkiem 9L, 5.1L ekstraktu + 3.5L wody zostawia tylko 400ml miejsca na mieszanie, rozglądam się za czymś większym.

To co piszecie o ekstrakcji chmielu vs. gęstość syropu daje pewne nadzieje 😄
Dzięki za pozytywny przekaz bo ja pół nocy kombinowałem jak to dzisiaj rozcieńczyć, a z rana już jest ładny kożuszek i przyjemne bulganie, więc wolałbym już nie narażać tej miksturki.

 

P.S. Czy delikatne dochmielenie na zimno, powiedzmy 50g na 3 dni (a.k. ~9%) drastycznie pogorszy stan goryczy?

Edited by szfed83
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, szfed83 napisał:

 

P.S. Czy delikatne dochmielenie na zimno, powiedzmy 50g na 3 dni (a.k. ~9%) drastycznie pogorszy stan goryczy?

Chmielenie na zimno nie podnosi IBU ale drobiny zawieszone w piwie podnoszą odczucie goryczki

Link to comment
Share on other sites

Wbiłem Twój schemat w BrewTarget i wyszło ok 60 IBU. Swoje AIPA wg tego samego sposobu liczenia chmieliłem czasem na ok 70 IBU i było ok. Goryczka była mocna, ale w 100% do wypicia, taka adekwatna do stylu. Jedyna różnica jest taka, że nie używam nigdy ekstraktów, tylko słody. Ale to nie ma raczej znaczenia na wyliczenia IBU. Także na Twoim miejscu bym się nie przejmował. Przy 16blg trochę słodyczy zawsze zostaje i goryczka nieco się chowa. Gorzej jakby piwo miało 12blg. Mógłbyś ewentualnie pójść w drugą stronę, zamiast rozcieńczania. Dowalić 1,7 ekstraktu słodowego, wtedy blg początkowe w przeliczeniu to jakieś 21blg i piwo podpada pod american barley wine. Wtedy 100 IBU w sam raz 😉

Ale upraszczając to na Twoim miejscu bym nic nie zmieniał, tak jak pisali poprzednicy.

ibu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Super,  liczyłem w kilku kalkulatorach online i wychodziło zazwyczaj pod 95-100 (choć czasem było też około 60, zależnie od metody) ale mam nadzieję że ten program rację i wierzę że wyjdzie coś pijalnego. Dziękuję za poświęcony czas  i wszystkim za dobre słowo, było trochę paniki ale już jest dobrze, pięknie sobie bulka w temp 17⁰C i Teraz pozostaje mi wprowadzić w życie powiedzonko "piwowarstwo uczy cierpliwości".

Jeszcze jedna kwestia, fermentor stoi w pomieszczeniu z jedym malym okienkiem, owinięty mokrym ręcznikiem. Jako że należy trzymać fermentor w ciemnym pomieszczeniu to powinienem przykryć górę fermentora ręcznikiem żeby nie dostawał prawie w ogóle światła? Czy jednak odrobina światła z góry dobrze zrobi?

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisałem, w ten sam sposób liczę od prawie 100 warek i wg mnie Twoje piwo powinno być ok, jeśli chodzi o IBU. Bo zawsze trzeba się liczyć z tym, że coś innego może pójść nie tak. Np jeśli goryczka jest niskiej jakości, zalegająca, trawiasta to nawet przy 30-40 Ibu odczucie jest dużo gorsze niż przy porządnym, mocnym, ale krótkim 70 IBU. 

Co do światła, to chyba nie ma ani jednej zalety dostępu światła do piwa. Im mniej światła tym lepiej.

 

A sprawdziłeś czy dobrze wpisałem minuty chmielenia do programu? Bo na tym screenie, w tym programie czas jest określany jako czas gotowania się chmielu. Tak to zrozumiałem w Twoich zapiskach i tak wpisałem.

Edited by darinho
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, borekpriv napisał:

Też kiedyś w brzeczce o wysokim blg chmieliłem na bogato , efekt taki że alfa kwasów co kot napłakał niektóre koncerniaki miały więcej goryczy. Ale żonie smakowało.

Po tygodniu od warzenia zlałem troszkę na pomiar BLG, jest już ok 5,5, planuję jeszcze potrzymać na burzliwej z tydzień a później cicha (powinno zejść do 4 BLG). Oczywiście mogłem skonsumować próbkę. Obserwacje następujące: aromat super, cytrus i świeżość, tak jak planowałem (pomijam nuty drożdżowe w nosie i smaku), goryczka jednak nie jest przytłaczająca, nawet bym powiedział, że za mała (zakładany styl AIPA), ale za to jest bardzo długo zalegająca. Jest to moja pierwsza warka i nie wiem jak to będzie się zmieniać w czasie, tzn czy siła goryczy może się zwiększyć? Czy jej długość może się skrócić? Zakładam że w butelkach nie poleży pół roku, pewnie do 4-5 miesięcy od zabutelkowania się rozejdzie.

Link to comment
Share on other sites

Chmielenie na zimno odczucie goryczki podniesie.

EDIT:

A -  teraz doczytałem, że nie chmielisz.

Z czasem może zwiększyć się wytrawność piwa, więc będzie sie wydawało bardziej goryczkowe.

Edited by fotohobby
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.