Skocz do zawartości

Ile może piwo leżakowac w Kegu 19L ?


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

 

Mam pytanie będąc na etapie zmiany przechowywania piwa jak i chyba bardziej z lenistwa przed myciem i rozlewaniem go do butelek. Ma ktoś wiedzę ile może piwo wytrzymać w Kegu 19L ? Tak z własnego doświadczenia ?

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok, dwa, 3?

Wszystko zależy od piwa.

Zrobisz odpowiednia cichą fermentację, KEG będzie sterylny, to ciężże piw można dość długo przechowywać, choć moim zdaniem większość po roku czasu dość mocno siada, nawet takie portery stają się gorsze.

Co do czasu opróżniania beczki. Jeśli KEG będzie w zimnym, piwnica, lodówka, itp, to spokojnie można z niego przez miesiąc czy dwa korzystać, pod warunkiem odpowiedniej czystości sprzętu do wyszynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takie zaplecze to chyba nie jest potrzebne do samego wyszynku, no chyba, że chciałbyś tam myć i dezynfekować wszystkie elementy. Ja kupiłem dwa kegi jeden jest nagazowany mieszanką Co2 i Azotu a drugi naturalnie. Przy drugim wariancie dodam gazu dopiero w momencie kiedy zabraknie naturalnego ciśnienia do wypchnięcia piwa. Jestem ciekaw która wersja wytrzyma dłużej i trzy będą jakieś różnice smakowe lub w pienistości czy nagazowania piwa. Opisze za kilka tygodni co z tego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem dwa kegi jeden jest nagazowany mieszanką Co2 i Azotu a drugi naturalnie. Przy drugim wariancie dodam gazu dopiero w momencie kiedy zabraknie naturalnego ciśnienia do wypchnięcia piwa.

Nigdy się nie bawiłem KEGami, ale z tego co czytałem, to jest zły pomysł. Musisz podpiąć gaz od razu, inaczej piwo ci się odgazuje i będizesz musiał czekać, aż się ponownie nasyci CO2. Głupiego robota.

 

trzy będą jakieś różnice smakowe lub w pienistości czy nagazowania piwa.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w tedy jeśli napełnisz kega pod sama rurkę od gazu ?....hm....wiele różnych opinii na ten Temat jest - łącznie z bardzo negatywnymi i tu masz racje. Ale przekonam sie na własnej skórze, bo mam mieszane uczucia. Taki zamknięty KEG niczym się nie różni od Butelki jeśli jest szczelny. Problem pewnie zaczyna się pojawiać w trakcie jego powolnego opróżniania. Pytanie jaka zachodzi reakcja skoro teoretycznie nie ma w środku powietrza które mogło by przyspieszacz proces zakażania czy psucia piwa.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem pewnie zaczyna się pojawiać w trakcie jego powolnego opróżniania.

Bingo. Na miejsce, które zwolniło piwo, dostaje się powietrze, do którego zaczyna się odgazowywać CO2 z piwa. Jak najbardziej należy piwo refermentować w KEGu, ale do rozlewu należy podłączyć butlę, aby nie odgazowało się.

Pytanie jaka zachodzi reakcja skoro teoretycznie nie ma w środku powietrza które mogło by przyspieszacz proces zakażania czy psucia piwa.

Powietrze jest, przecież nie wytwarza się próżnia. Ale nie jest ono groźne ze względu na możliwość zakażenia, ale ze względu na różnicę ciśnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście powiedzieli o takim myku ? dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza czyli gromadzić się bedzie przy samej tafli piwa. Przed zamknięciem KEGa luźno z węża ?polewasz? CO2 na powierzchnie piwa przez co wypierasz powietrze. Delikatnie zamykasz klapę KEGa i jest atmosfera bez powietrza. refermentacja cały czas uzupełnia co2 robiąc ciśnienie lub w przypadku drugim gazujemy go z butli. Teoretycznie problem powinien być rozwiązany.

 

Kwaśnienie produktów spożywczych uzależnione jest od obecności odpowiednich organizmów (w przypadku piwa bakterii octowych) i tlenu. Jeżeli pojemnik fermentacyjny jest szczelnie zamknięty i w dodatku właściwa fermentacja już trwa, to niby jak i dlaczego nagle miałyby się uaktywnić te bakterie, zwłaszcza w beztlenowej atmosferze?

 

Wydaje mi sie iż opinie o krótkim terminie spożycia piwa z KEGa biorą sie z nie sterylnego zabrania się do tematu oraz właśnie z tlenem w środku przed zamknięciem. Przypomnę iż w środku są rurki które należy również zdezynfekować co jest pewną zabawą. W tych rurkach jest równiez powietrze - zwłaszca w tej od gazowania !!!

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.