Skocz do zawartości

Nieprzyjemna gorzkość piwa


Adinor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od dwóch warek mam problem z dziwną gorzkością ( niekoniecznie goryczą ) piwa. Ostatnie piwo z tym problemem to IPA z takim chmieleniem:

 

Chmielenie:

Użyto do     Nazwa             Ilość     Czas     
Gotowanie     Mosaic             40 g    Ostatnie 5 min     
Whirlpool     Centennial         40 g     15 min     80C
Whirlpool     Cascade         50 g     15 min     80C

Burzliwa    Ekuanot            40g        24h od rozpoczęcia fermentacji burzliwej
Burzliwa    Enigma            40g        Na zakończenie fermentacji burzliwej ( ~7 dzień )

Na zimno     Eureka             60 g     4 dni     
Na zimno     Bravo             35 g     4 dni    

 

Piwo w aromacie jest jak najbardziej OK, natomiast jest nieprzyjemnie gorzkie, trochę jakbym przegryzał gorzką tabletkę. Gorycz zalega.

Nie wydaje mi się aby była to infekcja, ani wizualnie ani aromatycznie piwo nie odbiegało od normy.

 

Czy ktoś spotkał się z tego typu problemem? Z czego może to wynikać?

Myślałem, że może to wypłukane taniny z zacieru ale nie daję więcej wody do wysładzania niż zazwyczaj ( ~15L wody na warkę 20L przy 18L zacierze, zasyp ~5.3KG )

Fermentacja ~18 dni bez przelewania na cichą. Piwo zeszło z 15 do 3 BLG. Fermentacja w ok. 17-18C.

 

Prośba o wsparcie.

 

 

 

Edytowane przez Adinor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adinor napisał:

Charakterystyka wody:

image.png.341fd42c0981b939607266aee2f51963.png

 

W poprzedniej warce były NZ chmiele ( Galaxy, WAI-ITI, Motueka) + Citra.

Rozumiem, że wartości to te po prawej? Nie ma sumy chlorków niestety. Siarczanów masz sporo 2x więcej ode mnie, jeśli np chlorki masz takie same jak ja (16mg/l) to masz bardzo duzy stosunek siarczanów do chlorków. Im większy stosunek tym bardziej uwypuklona będzie goryczka. 

Jeśli chcesz zrobić test, to kup wodę z biedronki OAZA o twardości około 110 HCO3 (6l baniaki) i zrób na niej piwo chmielowe, najlepiej jeszcze ją zmodyfikować troche. Wtedy bedziesz mial odpowiedz czy to w Twojej wodzie jest problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adinor napisał:

Tak, to są te wartości z prawej. Dziwi mnie trochę to, że wcześniej również robiłem mocno chmielone piwa ( w tym DDH IPA ) i takiego problemu nie było.

To kontroluj wysłodziny również, może faktycznie wypłukałeś garbniki. Może jakoś lepiej poszło wysładzanie i do niższego BLG zjechałeś. Cięzko stwierdzić, musisz potestować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak się może objawiać infekcja, sam tak miałem ze dwa razy. Piwo wydawało się ok, jednak posmak był jakiś gorzkawy. U mnie to było prościej wykluczyć złe chmielenie bo to był weizen. W jaki sposób zdecydowałeś że fermentacja się skończyła? Pomiar blg czy obserwacja bulbulatora? :)

Fermentacja trwała troszkę dłużej niż zwykle? Zmieniłeś coś w procesie chłodzenia, fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zmieniałem, mierzyłem pomiar BLG 2 dni przed rozlewem i w dniu rozlewu, było tyle samo. Jedyna zmiana jaką zacząłem stosować to fermentacja w komórce lokatorskiej, w której była stała temperatura latem ( ~18C ). Myślałem, że pierwsze piwo spieprzyłem przez problem ze zbyt dużą temperaturą zacierania, którą musiałem zbić zimną wodą ale przy drugiej warce poszło wszystko zgodnie ze sztuką a efekt jest podobny.

Edytowane przez Adinor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.