Skocz do zawartości

Fermentacja Pilsnera, Cisza w fermentorze! Co robić!?


JJP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jestem początkującym piwowarem po dwóch warkach z brewkitu. Szykowałem się do uwarzenia piwa metodą zacierania ale przypomniałem sobie że został mi jeszcze brewkit Lucid Pils z Mangrove Jack's. Więc w sobotę zabrałem się do roboty i wszystko zrobiłem jak trzeba. Problem zrobił się teraz podczas fermentacji. Brzeczkę (20 C) zalałem drożdżami i fermentacja rozpoczęła się normalnie. Ostatnio przeglądając tu i ówdzie Internet trafiłem na proces fermentacji pilsa, a dokładnie to że należy fermentować w temperaturze 8-14 C. To przypomniało mi, że "No tak przecież pils to piwo dolnej fermentacji" więc zniosłem fermentor do piwnicy gdzie temperatura spadła do równych 14 C(było to 2 dni temu). Wczoraj poszedłem sprawdzić jak się piwko miewa, z dziwiło mnie że trochę się uspokoiło ale stwierdziłem działać, działa to zostawiam. Jednak dzisiaj z przykrością stwierdziłem, że fermentacja ustała. Nie wiem co robić? Wcześniej robiłem tak Golden Californian Leager że dwa dni później zmniejszyłem temperaturę z 20 C do 14 C i było wszystko dobrze. Nie ukrywam przydałaby się rada kogoś doświadczonego bardziej ode mnie.

 

Dodam jeszcze kilka wydaje mi się informacji: 

Zgodnie z instrukcją na opakowaniu fermentacja powinna się odbywać w temp. pokojowej.

Używałem ekstraktu jasnego od WES-u

Początkowe BLG 11,5

 

Z góry dziękuję  

Edytowane przez JJP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie obniżamy drożdżom temperatury podczas fermentacji. 

Pils, owszem, to lager i wymaga fermentacji w temp lagerowych. Z tym że do tego potrzebujesz odpowiednich drożdży - lagerowych. 

 

Jakie dałeś drożdże? Jeśli drożdże do ale to po prostu poszły spać albo już wszystko przefermentowały. Zadane do 20C drożdże podniosły sobie temperaturę i już wszystko przefermentowały. Zmierz ekstrakt. 

 

Nie ma ogólnych drożdży piwnych tak że wrzucasz i robisz lagera, a to ale. Każdy szczep jest nieco inny i wymaga innego obycia się z nim. Są pewne ogólne zasady i podział na fermentację górna i dolną jednak zawsze to drożdże decydują jak je trzeba fermentować a nie to jak się nazywa brewkit. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, JJP napisał:

Brzeczkę (20 C) zalałem drożdżami i fermentacja rozpoczęła się normalnie.

W tej temperaturze 11,5 blg, drożdże mogły już przejeść. Jaki masz ekstrakt w tej chwili? Jakie to drożdże?

27 minut temu, JJP napisał:

więc zniosłem fermentor do piwnicy gdzie temperatura spadła do równych 14 C(było to 2 dni temu)

Czyli złamałeś kardynalną zasadę nieobniżania temperatury w czasie fermentacji.

 

Do poczytania http://www.beerfreak.pl/dekalog-fermentacji-piwa-domowego/

 

Teraz niewiele zrobisz, ale ja bym przeniósł do ciepłego na przynajmniej tydzień. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmierzyłem i BLG wynosi 4, czyli teoretycznie tyle ile powinno wynosić końcowo. Czyli chyba przefermentowało. Teraz nasuwa mi się pytanie co dalej zostawić na cichą i potrzymać i jak tak to na ile a jak nie to rozlew? Dziękuje za radę powyżej, odnośnie drożdży wezmę sobie w dzienniczku zapisze ?. tylko niestety te drożdże to noname-y (zestawowe). Poza kodem cyfrowym to nic więcej (z ciekawości wrzuciłem ten kod w neta i nic).

 

Edytowane przez JJP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.