Skocz do zawartości

Zasyp na christmas ale (bazowo stout)


Bartol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Planuję większą warkę na święta i na okres zimowy, chciałem spróbować swoich sił w układaniu receptury na ciemne piwo świąteczne, głównie zastanawia mnie zasyp i liczę się z tym, że mogłem tutaj popełnić dużo herezji, jeśli ktoś czuje się na tyle cierpliwy, żeby zweryfikować moją recepturę, będę wdzięczny! 

 

Ilość litrów: 30L |   20BLG początkowe | Drożdże: US-05 (dwie paczki)|     na podstawie tego co naskrybałem w BrewTarget


Pilzneński -  7.5 kg   ; 57%  
Pszeniczny jasny - 2,5 kg ; 19%

caraaroma - 1,7 kg ; 13%  
Czekoladowy -  0,6 kg; 5%            
Płatki owsiane - 0,55 kg ; 4%               
Jęczmień palony - 0,1 kg ; 1%               
Pszenica palona - 0,1 kg ; 1%             

Łącznie zasypu: ~13 kg



 

Edytowane przez Bartol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gawron napisał:

Napisz co chcesz osiągnąć.

 

Chcę osiągnąć mocne, trochę alkoholowe, pełne piwo z wyraźną nutą czekolady i słodów. Nie chcę za to zbyt dużej paloności, takie żeby było gładkie.

Edytowane przez Bartol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Bartol napisał:

Chcę osiągnąć mocne, trochę alkoholowe, pełne piwo z wyraźną nutą czekolady i słodów. Nie chcę za to zbyt dużej paloności, takie żeby było gładkie.

Ale to chyba na święta Wielkanocne bo trochę późno, żeby na grudzień było gotowe. W tym ballingu to prawie RIS. Ja bym poszedł w imperialnego Oatmeal Stouta, lub Milk Stouta.

Pale Ale, z 1/3 zasypu płatków owsianych , jasny karmel, i palony słód bez łuski typu Carafa Spezial, lub pszeniczny czekoladowy i ewentualnie laktoza. Przy tym BLG i objętości użyłbym gęstwy. Dwie paczki sucharów to mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Gawron napisał:

Ale to chyba na święta Wielkanocne bo trochę późno, żeby na grudzień było gotowe. W tym ballingu to prawie RIS. Ja bym poszedł w imperialnego Oatmeal Stouta, lub Milk Stouta.

Pale Ale, z 1/3 zasypu płatków owsianych , jasny karmel, i palony słód bez łuski typu Carafa Spezial, lub pszeniczny czekoladowy i ewentualnie laktoza. Przy tym BLG i objętości użyłbym gęstwy. Dwie paczki sucharów to mało.

Świąteczne z nazwy, bardziej powinienem nazwać "zimowe ale" :). Tak na styczeń - luty. Milk Stout już leżakuje i wyszedł trochę za mało treściwy jak na porę roku, dlatego chciałem zrobić coś mocniejszego. Dzięki serdeczne za radę odnośnie zasypu, popatrze, pokręce i może coś ukręce.

Jeszcze odnośnie gęstwy, korzystałem z kalkulatora do robienia starterów na kilkadziesiąt godzin przed zadaniem do brzeczki, coby drożdże rozkręcić. Czy tak rozkręcając dwie paczki suchych nie dałoby rady? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartol napisał:

Świąteczne z nazwy, bardziej powinienem nazwać "zimowe ale" :). Tak na styczeń - luty. Milk Stout już leżakuje i wyszedł trochę za mało treściwy jak na porę roku, dlatego chciałem zrobić coś mocniejszego. Dzięki serdeczne za radę odnośnie zasypu, popatrze, pokręce i może coś ukręce.

Jeszcze odnośnie gęstwy, korzystałem z kalkulatora do robienia starterów na kilkadziesiąt godzin przed zadaniem do brzeczki, coby drożdże rozkręcić. Czy tak rozkręcając dwie paczki suchych nie dałoby rady? 

 

Z suchych nie zrobisz sensownego startera - potrzeba gdzieś z 5-10l.

Do mocnego piwa gęstwa jest niezastąpiona. Tutaj potrzebujesz tak z 4 paczki, szczególnie, że chcesz warzyć 30l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, punix napisał:

 

Z suchych nie zrobisz sensownego startera - potrzeba gdzieś z 5-10l.

Do mocnego piwa gęstwa jest niezastąpiona. Tutaj potrzebujesz tak z 4 paczki, szczególnie, że chcesz warzyć 30l.

Oki, przyjąłem. Dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, anatom napisał:

No a rozważałeś dodanie przypraw "piernikowych"? 

W sumie bez tych przypraw to nie wyjdzie Ci piwo świąteczne tylko taki sesyjny, grzeczny RIS. 

Fakt zapomniałem napomnieć, miałem w planach właśnie dodanie przypraw, ale pytanie dotyczyło zasypu. Źle się wyraziłem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasypu powinno być czekoladowe.

Z przyprawami to jest śliski temat bo można łatwo przegiąć w jedną albo drugą stronę albo jedna z przypraw zdominuje resztę. Polecam skorzystać ze sprawdzonej receptury przynajmniej w sprawie dodatków.

Kolega Zgoda ma w zapiskach chyba dwa świąteczne i z opisu wynika że trafił z proporcjami. Ja robiłem jedno wg przepisu Zgody (z lekką modyfikacją słodów) i jest całkiem dobre.

 

Ja na Twoim miejscu, przy tym zasypie, dałbym drożdże które średnio/płytko odfermentowują zostawiając sporo cukrów i zacierał na słodko. To są moje osobiste preferencje. Mi po prostu piwo świąteczne które jest wytrawne nie gra z przyprawami. 

 

Lub też tak jak podał @Gawron piwo do piernika bez przypraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim :)
Jest to mój pierwszy post na forum i w tematyce piwowarskiej jestem dość świeży (dwie warki na koncie). Dlatego chciałbym zapytać tutaj by nie zakładać nowego wątku niepotrzebnie. Czy jest szansa by na święta zdążyć z piwem piernikowym na najbliższe święta. Z szybkiego researchu dowiedziałem się, że musi ono jednak postać 2-3 miesięcy by było dobre. Jednak czy na pewno? Lub czy może są przepisy lub sposoby by zrobić dobre piwo piernikowe w tym krótkim czasie jaki mi pozostał? :)

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybko odpowiedz. Przepis jaki wyrzezbiłem wygląda tak:

 

Surowce:

5kg pale ale (Strzegom)
1kg monachijski I (Strzegom)
200g czekoladowy 400 (Strzegom)
300g karmelowy 30 (Strzegom)
400 g płatków błyskawicznych owsianych
400 g płatków jbłyskawicznych jęczmiennych

 

Przyprawy:

 

Kardamon (Kamis) - 3szt - starte w moździerzu
Gałka muszkatołowa (Kamis) - 1szt (5g) - starta na tarce
Cynamon (kora) (Kamis) - 1 szt - połamane i roztarte w moździerzu (właściwe też można było zetrzeć na tarce)
Ziele angielskie (Kamis) - 5 ziaren - utarte w moździerzu
Goździk (Kamis) - pół łyżki - 10 ziaren
Wanilia laska (Kotanyi) - 3g (wg opakowania) - rozcięta wzdłuż i przecięta na kilka części (laska ok. 15cm)

 

drożdże suche Safale T-58

 

chmiel Marynka szyszka (z własnej plantacji ) - 30g
chmiel Lubelski szyszka - 20g

 

Zacieranie:
66°C - 60'
74°C - 10'

 

Gotowanie: 60'
30g Marynki na start
20g Lubelski, przyprawy, laktoza w 50 minucie

 

Wszystkie przyprawy dodane luzem do garnka razem z ostatnią porcją chmielu, tj na ostatnie 10 minut gotowania i zostawione na czas chłodzenia.

 

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to bardzo chętnie wysłucham :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja receptury mając na uwadze sugestie bardziej doświadczonych kolegów @anatom i @Gawron:

Zasyp na 20 L:
- Pale Ale - 4.3 kg ; 59%

- płatki owsiane - 2.3 kg; 32%

- Carafa Special III - 0,45 kg; 6%

- jęczmień palony - 0,2 kg; 2%

Zacieranie:

-40 min 68C

-15 min 72C

- mash out 78C

 

W teorii BLG początkowe: 17.5

 

Chmielenie:
- EKG - 45g 60'
- przyprawy piernikowe, zaktualizuje jak dokładnie przemyśle całty ten miks, ale w 15'

IBU z chmielu 21, z przyprawami pewnie skoczy troche wyżej.

 

Drożdże:
2 saszetki US-05

Jeśli gdzieś popełniłem błąd, albo coś jest z czapy, to Bóg zapłać za krytykę. :)



 

Edytowane przez Bartol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bartol napisał:

Jeśli gdzieś popełniłem błąd, albo coś jest z czapy, to Bóg zapłać za krytykę. :)

Z płatkami to grubo poleciałeś. Przedłużyłbym zacieranie ze względu na dużą ilość niesłodowanych ziaren i ewentualnie dodał jasnego karmelu, żeby podbić słodycz. Jęczmień palony też można odpuścić zwłaszcza jak masz Carafa 3. Z przyprawami to kombinuj sam, bo ja nie trawię piw w piernikowym typie. Jedno w sklepie mogę kupić, ale cała warka to dla mnie marnotrawstwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gawron napisał:

Z płatkami to grubo poleciałeś. Przedłużyłbym zacieranie ze względu na dużą ilość niesłodowanych ziaren i ewentualnie dodał jasnego karmelu, żeby podbić słodycz. Jęczmień palony też można odpuścić zwłaszcza jak masz Carafa 3. Z przyprawami to kombinuj sam, bo ja nie trawię piw w piernikowym typie. Jedno w sklepie mogę kupić, ale cała warka to dla mnie marnotrawstwo. 

Faktycznie z płatkami przesadziłem, doczytałem, że max 30%, a nie chce kłopotów więc zmniejszyłem do 25%. Mam jodynę, to będę kontrolował zacieranie aż do negatywnego wyniku. Zamiast jęczmienia palonego ostało mi się słodu czekoladowego 100g z poprzendniej warki, więc może dodam zamiast tego. I żeby BLG za bardzo nie spadło po zredukowaniu ilości płatków, dodaje 0.5 kg pszenicznego. Będzie to mocno odczuwalne jak dam pszeniczny zamiast karmelowego? Czy przyprawy i tak nie przykryją ewentualnych różnic?

Dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez Bartol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bartol napisał:

Faktycznie z płatkami przesadziłem, doczytałem, że max 30%,

Nie napisałem, że przesadziłeś. 

12 minut temu, Bartol napisał:

Zamiast jęczmienia palonego ostało mi się słodu czekoladowego 100g z poprzendniej warki, więc może dodam zamiast tego.

Może być

12 minut temu, Bartol napisał:

Będzie to mocno odczuwalne jak dam pszeniczny zamiast karmelowego?

To dwa zupełnie różne słody. Możesz sobie pszeniczny darować.

13 minut temu, Bartol napisał:

Czy przyprawy i tak nie przykryją ewentualnych różnic?

To się dopiero okaże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym karmelu, jak doradził kolega, i zmniejszył ilość płatków. Nie wiem w czym zacierasz i wysładzasz ale 30% może utrudnić filtrację. Możesz dać trochę żytniego żeby uzyskać teksturę, tak 10%, jak Ci na tym zależy. 

Karmel wniósłby słodycz. Ja preferuję świąteczne które jest raczej słodkie niż wytrawne. Nie słodkie od laktozy rzecz jasna, tylko od cukrów resztkowych, słodów karmelowych. 

Dałbym 5-7% karmelu i zacieral w 70C - na słodko  - ale to moje preferencje do tego stylu. Po prostu przyprawy dodawane do piw świątecznych nie pasują mi gdy baza jest wytrawna. 

Dobrze przemyśl mieszankę przypraw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.