Skocz do zawartości

Receptura Barley Wine


pukki92

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar uważyć Barley Wine idące chmielowością w kierunku American Barley Wine, ale nie używając Amerykańskich chmieli :D

Zasyp:
Pale Ale malt 5 kg 
Pilzneński 1.2 kg 
Żytni 0.5 kg 
Monachijski typ II 0.5 kg 
Płatki owsiane 0.5 kg 
Biscuit Malt 0.75 kg 
Czekoladowy ciemny 0.1 kg 
Acidulated Malt 0.2 kg 
Pszeniczny 0.2 kg 

Zacieranie w 65 przez 60 minut, potem 72 przez 30, mash-out 78 i przetrzymanie 5 minut

Celuje w 11-12L o ekstrakcie 26BLG. Z reszty wysłodzin jakieś słabe piwo

Chmiele : 
Magnum 50g - na start i gotowanie 90' 

Cascade 50g - na 30'

East Kent Golding 50g na Whirpool

 

Na ostatnie 3 dni fermentacji cichej :
50g East Kent Golding

Zastanawiam się jeszcze nad płatkami dębowymi na cichą. Coś poprawić czy jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Przemas.IE napisał:

Barleywine to piwko ktore musi sobie polezec, nie widze sensu chmielenia na cicha...

 

Czyli dać wszystko na whirlpool? Gdzieś czytałem, że można lezakowanie BW zrobić w fermentorze poprzez przegrzymanie go 3 miesiące na cichej i przed samym rozlewem dać chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej trzymasz piwo we wiadrze, tym bardziej ryzykujesz, że coś się do niego zalęgnie... Barleywine jak RIS, najlepszy jak poleży kilka miesięcy/lat w butelce... aromaty chmielowe w tym czasie się zdegradują i zostaną zastąpione aromatami "szlachetnego" utlenienia... Zrobisz jak zechcesz... lepiej na whirpool ostatecznie niż na cichą...

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pukki92 napisał:

 

Czyli dać wszystko na whirlpool? Gdzieś czytałem, że można lezakowanie BW zrobić w fermentorze poprzez przegrzymanie go 3 miesiące na cichej i przed samym rozlewem dać chmielu

 

Jeśli chcesz trzymać tak długo, to przydałby się szklany balon - do plastikowego wiadra tlen pomimo wszystko ma dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.