Skocz do zawartości

Czy drożdże zasnęły?


JanŁaski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, witam Państwa moim pierwszym postem.

Jestem podczas fermentowania swojej pierwszej warki z brewkitu. Jest to APA, ale niestety, drożdże nie zostały opisane Fermentacja cicha odbywałą sie w garażu. Wczoraj wieczorem piwo miało 17 stopni, (nie było mnie w domu 3 dni). Co więcej, piwo zeszło z początkowych 11,5 BLG 1 października do 4 BLG 8 października, a 14 października miało aż 3-3,5 BLG. Z tego powodu boję się, że drożdże przez zbyt niską temperaturę mogły zasnąć. Czy jest to słuszna obawa? Chciałem rolewać to w niedzielę - czy jest to bezpieczne?

 

Pozostałe pytania:  3 dni przed rozlewem instrukcja radzi dodać chmiele. Co się stanie, jeżeli będę trzymał je dłużej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz to podnieś teraz lekko temperaturę na kilka dni. Przetrzymaj dłużej niż mówi instrukcja; w sumie niech postoi te 3 tygodnie dla bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi APA, a nawet AIPA standardowo schodzi do ok. 3 Blg na US-05, czyli na suchych drożdżach teoretycznie dedykowanych do tych styli. Nie piszesz jaki brewkit, jeśli Gozdawa to pewnie z ich drożdżami. Możesz poczytać tutaj na forum opinie o nich. Generalnie - szału nie ma. :)

Co do chmielu zależy to od wielu czynników - temperatury, rodzaju, a przede wszystkim jakości chmielu. Te 3 dni to dobra opcja. Wrzuć luzem do fermentora, a po trzecim dniu wsadź fermentor do lodówki na tzw. coldcrash - czyli np. 24 godziny w bardzo niskich temperaturach. Ja stosuję 5-6 st. C. Chmiel wtedy ładnie opadnie na dno, a piwo sklaruje się. Później butelkuj dniu butelkuj.

Podsumowując, podnieś lekko temperaturę na parę dni (jak pisze kolega @Jancewicz), później obniż do tych 17 st., wrzuć chmiel na 3 dni, później do lodówy i butelkujesz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.