Jump to content

Czy drożdże zasnęły?


JanŁaski
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry, witam Państwa moim pierwszym postem.

Jestem podczas fermentowania swojej pierwszej warki z brewkitu. Jest to APA, ale niestety, drożdże nie zostały opisane Fermentacja cicha odbywałą sie w garażu. Wczoraj wieczorem piwo miało 17 stopni, (nie było mnie w domu 3 dni). Co więcej, piwo zeszło z początkowych 11,5 BLG 1 października do 4 BLG 8 października, a 14 października miało aż 3-3,5 BLG. Z tego powodu boję się, że drożdże przez zbyt niską temperaturę mogły zasnąć. Czy jest to słuszna obawa? Chciałem rolewać to w niedzielę - czy jest to bezpieczne?

 

Pozostałe pytania:  3 dni przed rozlewem instrukcja radzi dodać chmiele. Co się stanie, jeżeli będę trzymał je dłużej?

Link to comment
Share on other sites

Mi APA, a nawet AIPA standardowo schodzi do ok. 3 Blg na US-05, czyli na suchych drożdżach teoretycznie dedykowanych do tych styli. Nie piszesz jaki brewkit, jeśli Gozdawa to pewnie z ich drożdżami. Możesz poczytać tutaj na forum opinie o nich. Generalnie - szału nie ma. :)

Co do chmielu zależy to od wielu czynników - temperatury, rodzaju, a przede wszystkim jakości chmielu. Te 3 dni to dobra opcja. Wrzuć luzem do fermentora, a po trzecim dniu wsadź fermentor do lodówki na tzw. coldcrash - czyli np. 24 godziny w bardzo niskich temperaturach. Ja stosuję 5-6 st. C. Chmiel wtedy ładnie opadnie na dno, a piwo sklaruje się. Później butelkuj dniu butelkuj.

Podsumowując, podnieś lekko temperaturę na parę dni (jak pisze kolega @Jancewicz), później obniż do tych 17 st., wrzuć chmiel na 3 dni, później do lodówy i butelkujesz.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.