Skocz do zawartości

Chmiel w West Coast IPA


Dave20050

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich  :)

Dziś uwarzyłem warkę West Coast IPA według przepisu z Brewness. Problem polega na tym, że odrobinę zmodyfikowałam przepis i dodałem trochę więcej chmielu. Zaraz po schłodzeniu brzeczki i zamierzeniu BLG postanowiłem sprawdzić smak. Brzeczka wyszła mega gorzka. To moja pierwsza warka którą postanowiłem mocno nachmielić i nie mam jeszcze doświadczenia. Powiedzcie szczerze, będzie coś z tego? Może po fermentacji goryczka się ułoży? 

konkrety: 

ilość gotowanej brzeczki 25L

Rozmiar Warki: 21L 

BLG końcowe 16 

Zasyp:

3kg Pilzneński

2kg Pale Ale 

0.5 kg Karmelowy 

0.5 kg Pszeniczny 

(Nie wiem czy zasyp ma coś do tego, ale wolę podać) 

Chmiele: 

Columbus(50g) 60 min gotowania ok. 15%alfa

Iunga (25g) 60 minut gotowania  10% alfa

Simcoe (25g)  30 minut gotowania 14.5% alfa

Planuje jeszcze:

Sorachi Ace  40 g na cichą   3 dni 

Mosaic  25g na cichą 3 dni 

Citra 25g na  cichą 3 dni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dave20050 napisał:

Witam wszystkich  :)

Dziś uwarzyłem warkę West Coast IPA według przepisu z Brewness. Problem polega na tym, że odrobinę zmodyfikowałam przepis i dodałem trochę więcej chmielu. Zaraz po schłodzeniu brzeczki i zamierzeniu BLG postanowiłem sprawdzić smak. Brzeczka wyszła mega gorzka. To moja pierwsza warka którą postanowiłem mocno nachmielić i nie mam jeszcze doświadczenia. Powiedzcie szczerze, będzie coś z tego? Może po fermentacji goryczka się ułoży? 

konkrety: 

ilość gotowanej brzeczki 25L

Rozmiar Warki: 21L 

BLG końcowe 16 

Zasyp:

3kg Pilzneński

2kg Pale Ale 

0.5 kg Karmelowy 

0.5 kg Pszeniczny 

(Nie wiem czy zasyp ma coś do tego, ale wolę podać) 

Chmiele: 

Columbus(50g) 60 min gotowania ok. 15%alfa

Iunga (25g) 60 minut gotowania  10% alfa

Simcoe (25g)  30 minut gotowania 14.5% alfa

Planuje jeszcze:

Sorachi Ace  40 g na cichą   3 dni 

Mosaic  25g na cichą 3 dni 

Citra 25g na  cichą 3 dni 

 

Wychodzi mi 135 ibu, także baaardzo mocna goryczka. Jaki był oryginalny przepis? Bo ten wygląda trochę mało "west coast" - 0,5kg karmelu, chmiel tylko w opór na goryczkę i delikatnie na smak, nic na aromat podczas gotowania?

Goryczka zmniejszy się z czasem, także gdzieś po roku leżakowania powinna być na odpowiednim poziomie :P

Na przyszłość warto sobie wrzucić dane do jakiegokolwiek kalkulatora i sprawdzić przed warzeniem.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny przepis :

Gotowanie:

Columbus 35 g  60 min12 %

Gotowanie Summit 15 g 60 min 15.5 %

Gotowanie Iunga 15 g 30 min 11 %

Whirlpool :

Ahtanum 30 g 0 min 5 %

Na zimno :

Sorachi Ace 40 g 3 dni12 %

Na zimno Mosaic 25 g 3 dni 12.1 %

Na zimno Citra 25 g 3 dni 12 %

Karmelu rzeczywiście tam nie było, postanowiłem dodać bo został mi worek 0,5 kg karmelowego 

Edytowane przez Dave20050
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować "rozcieńczyć" robiąc kolejne 20-30 l piwa i nie chmielić go, następnie połączyć i dodać chmiel na aromat, który - pamiętaj - też podbija goryczkę. Wg kalkulatora dla 50l takiego piwa goryczka z samego chmielenia dotychczasowego byłaby ok 50IBU, więc spora ale pijalna.

Ryzykujesz jednak jeszcze większą ilością słabego piwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Dave20050 napisał:

Oryginalny przepis :

Gotowanie:

Columbus 35 g  60 min12 %

Gotowanie Summit 15 g 60 min 15.5 %

Gotowanie Iunga 15 g 30 min 11 %

Whirlpool :

Ahtanum 30 g 0 min 5 %

Na zimno :

Sorachi Ace 40 g 3 dni12 %

Na zimno Mosaic 25 g 3 dni 12.1 %

Na zimno Citra 25 g 3 dni 12 %

Karmelu rzeczywiście tam nie było, postanowiłem dodać bo został mi worek 0,5 kg karmelowego 

 

Czyli IBU i tak było spore, a Ty dorzuciłeś jeszcze dodatkowe 35g, rezygnując z whirpoola (który i tak był tu dość ubogi).

W kwestii ratowania tej warki nie przychodzi mi do głowy nic innego, poza poradą @x1d . Osobiście nigdy takiego blendu nie robiłem, ale to chyba jedna możliwość zmniejszenia goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, punix napisał:

Osobiście nigdy takiego blendu nie robiłem

Żeby nie było ja też nie, to tylko moja radosna twórczość :), ale teoretycznie powinno zadziałać, i chyba najlepiej byłoby to zrobić przed fermentacją, ale w tym wypadku jak rozumiem jest już za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogubiłem się już z tym chmieleniem, a mam jeszcze  sporo surowców i chmielu do APY. Pomoże ktoś coś sensownego z tego utworzyć? Chodzi mi o chmielenie podczas gotowania, jak i na zimno. 

Kiedy i jakie porcję chmielu dodać. 

Mam takie Chmiele:

Galaxy 100g 16.2 alfa 

Magnum 100g 12 alfa 

Columbus 100g 15.7 alfa 

Mosaic 80g 13.2 alfa

Sorachi Ace 100g 12.8 alfa 

Citra 100g 13 alfa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2020 o 11:03, Dave20050 napisał:

Pogubiłem się już z tym chmieleniem, a mam jeszcze  sporo surowców i chmielu do APY. Pomoże ktoś coś sensownego z tego utworzyć?

 

Jeśli chodzi o goryczkę to wklep sobie przepis, który zamierzasz robić do brewness (nawet na bezpłatnym koncie) i zobaczysz ile IBU Ci wyliczy. Może nie będzie to megadokładne, ale da Ci obraz tego co może wyjść ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2020 o 20:35, punix napisał:

 

Wychodzi mi 135 ibu, także baaardzo mocna goryczka. Jaki był oryginalny przepis? Bo ten wygląda trochę mało "west coast" - 0,5kg karmelu, chmiel tylko w opór na goryczkę i delikatnie na smak, nic na aromat podczas gotowania?

Goryczka zmniejszy się z czasem, także gdzieś po roku leżakowania powinna być na odpowiednim poziomie :P

Na przyszłość warto sobie wrzucić dane do jakiegokolwiek kalkulatora i sprawdzić przed warzeniem.

Mam jeszcze jedno pytanie. Piwo jest na cichej i w planie było sypać chmiel na zimno. Czy sypać chmiel na zimno czy szkoda chmielu na takie nieudane piwo? Rozumiem że chmiel na zimno nie podbije goryczki, ale jeżeli piwo wyjdzie beznadziejne to szkoda chmielu na zimno, tym bardziej że mam jeszcze trzy inne Warki które będę chmielil niedługo na zimno, więc mogę ten chmiel przeznaczyć właśnie na nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dave20050 napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie. Piwo jest na cichej i w planie było sypać chmiel na zimno. Czy sypać chmiel na zimno czy szkoda chmielu na takie nieudane piwo? Rozumiem że chmiel na zimno nie podbije goryczki, ale jeżeli piwo wyjdzie beznadziejne to szkoda chmielu na zimno, tym bardziej że mam jeszcze trzy inne Warki które będę chmielil niedługo na zimno, więc mogę ten chmiel przeznaczyć właśnie na nie. 

 

To twój wybór, ja bym odpuścił. Chmielenie na zimno nie podbije ibu, ale odczuwalną goryczkę już może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak informacyjnie. Dziś otworzyłem pierwszą butelkę z tej Warki. Piwko goryczkowe, ale bez szaleństwa. :)W smaku rewelacja, myślę że uratowało mnie gotowanie chmielu w specjalnym worku (o czym nie wspominałem wcześniej  i przez to część alfa kwasów się zatrzymała.  :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.