Skocz do zawartości

Wheat Stout - prośba o weryfikację


cichy94

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Chciałbym uwarzyć piwo w stylu Wheat Stout z skórką pomarańczy. Bardzo proszę o ocenę receptury i ewentualne wskazanie błędów.

 

Receptura dla warki 10l,

Chciałbym uzyskać 12 BLG, IBU 30-40

 

Słody

Słód Pale Ale Viking Malt - 1,5 kg

Słód pszeniczny Viking Malt - 0,3 kg

Słód karmelowy 30 EBC Viking Malt - 0,2 kg

Słód pszeniczny czekoladowy Weyermann - 0,2 kg

 

zacieranie:

Na jeden kilogram słodu 3,2 l wody

 

65-68 stopni - 40 minut ( do negatywnej próby jodowej) 

 

dodanie słodu czekoladowego po negatywnej próbie jodowej i dalsze zacieranie przez 10-15 minut

 

76-78 stopni - wygrzewanie zacieru 5 minut

 

Gotowanie:

60 minut - Marynka 13 g

10 minut - lubelski 10 g

5 minut - skórka pomarańczy - 5 g

 

Drożdże :

Fermentis Safale S-04 - 1 saszetka (przed dodaniem uwodnione)

 

Co do słodów akurat posiadam karmelowy jasny 30 EBC Viking Malt ( 0,4 kg) oraz drożdże Safale S-04

 

Z góry dziękuje za pomoc.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, cichy94 napisał:

Bardzo proszę o ocenę receptury i ewentualne wskazanie błędów.

Jak dodasz 0,2 kg ciemnych czekoladowych słodów słodów na 15 minut to ciężko będzie mówić o stoucie ciemne to będzie, ale nie czarne, ani palone. Takie coś bliżej porteru kolorem. 5 gram skorki pomarańczy nawet nie poczujesz w tym piwie.   Co do samego przepisu, to ja bym robił. Może być dobre piwko jak nie spartolisz fermentacji. Wrzucałeś ten zasyp w jakiś kalkulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gawron napisał:

Jak dodasz 0,2 kg ciemnych czekoladowych słodów słodów na 15 minut to ciężko będzie mówić o stoucie ciemne to będzie, ale nie czarne, ani palone. Takie coś bliżej porteru kolorem. 5 gram skorki pomarańczy nawet nie poczujesz w tym piwie.   Co do samego przepisu, to ja bym robił. Może być dobre piwko jak nie spartolisz fermentacji. Wrzucałeś ten zasyp w jakiś kalkulator?

 

Rozumiem. Wrzucałem tylko w kalkulator piwowara. Czyli wcześniej wrzucić słód czekoladowy i więcej skórki pomarańczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cichy94 napisał:

Rozumiem. Wrzucałem tylko w kalkulator piwowara. Czyli wcześniej wrzucić słód czekoladowy i więcej skórki pomarańczy ?

Ja bym ciemny wrzucił od razu, natomiast ze skórką bym uważał jak przesadzisz, to wyjdzie taki mydlany posmak. Nie spodziewaj się po skórce intensywnego aromatu pomarańczy. Chcesz dać zest, czy suszoną?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

0,3kg pszenicznego i nazwane to wheat stout :) .

 

Czy ktoś robił już takie eksperymenty ze stoutem by wiekszosc zasypu stanowił zasyp pszeniczny? Jak bardzo się różni to od klasycznego stouta? Ogólnie wiadome mi jest co daje sam słód pszeniczny w piwach jasnych, nie mniej jednak w ciemnych piwach nie wiem jak to się może komponować z ciemnymi słodami. Intuicja mi mówi by zacierać na wytrawnie bo mi pszenica muli zawsze na słodko, ale chętnie zaczerpnę wiedzy od kogoś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lechu555 napisał:

Intuicja mi mówi by zacierać na wytrawnie bo mi pszenica muli zawsze na słodko

Sama w sobie nie muli. Wszystko zależy od zacierania i drożdży.

Robiłem kiedyś ciemne piwo z 85% pszenicy w zasypie, było spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba ten pomysł.

Ja bym zrezygnował ze skórki jakiejś i jeśli bym chciał coś cytrusowego to dał bym np. 40 gram Lubelskiego na koniec gotowania - na flameout lub na zimno.

Wszystkie słody od początku zacieraj razem infuzyjnie i jeśli chcesz użyć tego szczepu (nie lubię go) to w temp. 65 st C, 66 st C czyli niżej zacieraj.

Daj więcej słodu pszenicznego kosztem Pale - Pszeniczny/Pale 50 na 50 %.

Nie dostaniesz takiej goryczki z takiej ilości Marynki, dojdzie goryczka od słodów palonych ale nie wiadomo jaka ona będzie. To dobrze bo 12 ekstraktu nie potrzeba goryczki jak Pilsie. 15 gramów marynki powinno być zupełnie dość

 

Pomysł podoba mi się.

Edytowane przez Piotr Ba
poo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotr Ba napisał:

jeśli bym chciał coś cytrusowego to dał bym np. 40 gram Lubelskiego na koniec gotowania - na flameout lub na zimno.

Chyba Ci się chmiele pomyliły. Co więcej piwo z pierwszego posta pewnie już dawno jest uwarzone. Spójrz na datę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.