Skocz do zawartości

Woda do warzenia i jej ewentualne modyfikacje


Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Suchejroo napisał:

1.To nie jest woda do wysładzania a ilość wody destylowanej jaką chcemy dodać do naszej wody w celu zniwelowania minerałów.  Ustawiasz tam 0 - chyba że dodajesz taką wodę.  Chyba, że to wiesz a ja nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi

 

2. Po drugie cały czas Twój "Target Minerals" to są same 0 bo mimo że wybrałeś jaki chcesz profil to nie wcisnąłeś "Update Target"

 

a to nie ogarnąłem tego. poniżej poprawione dla koelsha, patrze to i dla pils a tez by tak było.

 

zależy mi tez na tym by ktoś sprawdził czy dobrze wklepałem dane

872460356_Beztytuu.thumb.png.c0e8c795d39112eca06085860e30ee03.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

 

a to nie ogarnąłem tego. poniżej poprawione dla koelsha, patrze to i dla pils a tez by tak było.

 

zależy mi tez na tym by ktoś sprawdził czy dobrze wklepałem dane

 

No nie do końca, bo powinieneś patrzeć na punkt 8. Difference. To jest różnica między tym co masz a tym co powinieneś  miec. Masz pełno mienrałów na czerwono. I to grubo. Moim zdaniem powinno byc tak:

 

image.thumb.png.44bcc8ecb3f3fe2a079dd7b9fcd204e4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Suchejroo dzięki wielkie! Sugerowałem się tym że gwiazdki są i jest już ok. Ale widzę że nawet balans się zmienił  się. A powiedz mi teraz jak to rozdzlic? Wszystko do zacierania trzeba dodać? Przed dodaniem slodu czy w trakcie zacierania. Czy rozdzielić wedle proporcji? 

 

Postaram sie zatem zdobyć te składniki. 

 

Pytanie czy dobrze wyliczyłem te wartości składu wody? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Ravage Trzy Baryłki napisał:

@Suchejroo dzięki wielkie! Sugerowałem się tym że gwiazdki są i jest już ok. Ale widzę że nawet balans się zmienił  się. A powiedz mi teraz jak to rozdzlic? Wszystko do zacierania trzeba dodać? Przed dodaniem slodu czy w trakcie zacierania. Czy rozdzielić wedle proporcji? 

 

 

Ja zrobilem sobie kilka profili wody i ilosci soli na 30 litrów i stworzylem excela w którym wpisuje ile mam dodać wody na podstawie proporcji np na 6l wody. 

 

1 minutę temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

 

Pytanie czy dobrze wyliczyłem te wartości składu wody? 

 

z tym Ci nie pomoge, wiem jak to w miare zastosować ale jak wyliczać to nie bardzo. Mi wodociągi idealnie podały co mnie intersuje, bez zbędnych tabel. 7-8 wartości (sami wiedzieli co potrzeba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Ravage Trzy Baryłki napisał:

Podeslisz plik? Czyli wrzucasz wszystko do zacierania? 

 

No właśnie mi wodociągi dały tylko te informacje jak na i siarczany. 

Bez sensu bo tam są pod moją wode zrobione 3 profile - dwa do ciemnych piw i jedno do chmielowych. Szybciej sam sobie zrobisz :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

Chciałem zobaczyć jak to wygląda :)

 

No ale dalej nie dowiedziałem się jak i gdzie dodawać te składniki ;)

Jak nie wiesz? Masz do zacierania 20 litrów to dajesz 2/3 tych soli które są podane. Masz 15 litrów do zacierania to dajesz połowe tych wartości :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda do zacierania/ wysładzania. To jest woda którą modyfikujesz jako czystą. Każdy słód też wprowadza jakieś minerały, jedynie niesłodowane praktycznie nie wprowadzaja. Ale to juz cięższe działo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja.

Wkleiłem swój profil wody.

Podobno jest dobry do piw ciemnych i powiem że milk stout był super, darth vader cascadian ale też super, lecz APA i IPA wychodziły miernie.

Kombinowałem na wodzie z różnym zacieraniem lecz nie jest to ten smak który powinien być.

W kalkulatorze próbowałem dostosować składniki wody. Ale tej twardości nie idzie zniwelować.

I tutaj mam pytanie czy lepiej kombinować z woda destylowana i dodawać wszystkich skladników wody po trochu?

Czy dodawać tak by siarczyny i chlorki były na odpowiednich stosunkach 2:1 czyli piwo chmielowe, a 1:2 bardziej słodowe

Screenshot_2020-10-27-17-48-53-361_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy profil może być tak skorygowany? zamiast Calcium Chloride CaCl2 i Baking Soda NaHCO3 uzyłbym NaCl czyi soli kuchennej i CaCO3 bo akurat to mam w domu.

 

https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=3D2X9YX

 

moze ktoś pomoże powyższe tabelkę uzupełnić?

 

Viking Pilsner malt 7,1
pszeniczny1.3 kg
Carapils Malt0.27 kg 

Słód Caramunich Typ II 0,17

 

Do zacierania brewnes wyliczył 35.4 l, a wysładzanie 18.4 l

 

no i ile właściwie mam dodać tych substancji do zacierania i wysładzania. bo grzebie ani dobrego filmu znaleźć nie potrafię ani dobrego poradnika

 

1715264419_nowyprofil.thumb.png.c6a3fc0dab86010836e132d76f723c35.png

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2020 o 18:36, Ravage Trzy Baryłki napisał:

rozumiem zatem ze skoro mam CaCO3 80 to HCO3 to u mnie 80*1,22=97,6 dobrze liczę?

Liczysz dobrze ale nie to co trzeba. CaCO3 to jednostka i podają w nich różne parametry. Twoje 80 to twardość ogólna (głównie wapń i magnez), a ten wzór jest do obliczenia HCO3 gdy masz podaną alkaliczność (twardość przemijająca). O ile doczytałem dobrze to nie znasz wartości tego parametru.

 

2 godziny temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

no i ile właściwie mam dodać tych substancji do zacierania i wysładzania. bo grzebie ani dobrego filmu znaleźć nie potrafię ani dobrego poradnika

Dla uproszczenia możesz dawać wszystko do zacierania. Ewentualnie dodatki podnoszące alkaliczność (np. soda oczyszczona) dopiero do gotowania - żeby nie podnosić pH zacieru.

 

W tym kalkulatorze warto także dodawać zasyp na konkretną warkę - wyliczy Ci mniej więcej pH zacieru uwzględniając profil wody z dodatkami do zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sihox napisał:

W tym kalkulatorze warto także dodawać zasyp na konkretną warkę - wyliczy Ci mniej więcej pH zacieru uwzględniając profil wody z dodatkami do zacierania.

 

Czyli alternatywne składniki takie jak sól kuchenna i kreda nie wchodzą w grę?

 

co do

2 godziny temu, sihox napisał:

Liczysz dobrze ale nie to co trzeba. CaCO3 to jednostka i podają w nich różne parametry. Twoje 80 to twardość ogólna (głównie wapń i magnez), a ten wzór jest do obliczenia HCO3 gdy masz podaną alkaliczność (twardość przemijająca). O ile doczytałem dobrze to nie znasz wartości tego parametru.

znam wartość stopni niemieckich to 5 dH

 

Najprosciej by było jak by ktoś wszedł w tego linka kto zna sie na rzeczy i wypełnił wszsytko od deski do deski i zapisał  zmiany.

wtedy będe wiedzieć na co patrzeć:
https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=3D2X9YX

 

no i wracając do cematu chlorku wapnia który produkt polecicie?

https://www.alepiwo.pl/?produkty/dodatki/chlorek-wapnia-30g.html

https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/dodatki-piwowarskie/chlorek-wapnia-33-100ml

https://piwopiweczko.pl/serowarstwo-i-jogurty/1235-chlorek-wapnia-10g.html

https://allegro.pl/oferta/chlorek-wapnia-w-plynie-50-ml-8977367499

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

 

Czyli alternatywne składniki takie jak sól kuchenna i kreda nie wchodzą w grę?

 

 

Możesz, masz uzyskać odpowiednią ilość minerałów a w jaki sposób to zrobisz to nie ma różnicy. 

 

8 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

Najprosciej by było jak by ktoś wszedł w tego linka kto zna sie na rzeczy i wypełnił wszsytko od deski do deski i zapisał  zmiany.

wtedy będe wiedzieć na co patrzeć:
https://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=3D2X9YX

No i jeszcze uwarzył za Ciebie? :D masz wszystko co potrzebujesz, baw sie :) To co masz juz wyliczone wystarczy. 

 

12 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

no i ile właściwie mam dodać tych substancji do zacierania i wysładzania. bo grzebie ani dobrego filmu znaleźć nie potrafię ani dobrego poradnika

 

Ja uważam za logiczne dodawanie jej w każdym etapie tak samo. Masz 18 litrów  do wysładzania to dodajesz połowe tego co do zacierania. I tyle. Zero komplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Koora napisał:

W kalkulatorze próbowałem dostosować składniki wody. Ale tej twardości nie idzie zniwelować.

 

Możesz jedynie poprzez wygotowanie (zlewanie znad białego osadu) ale ciężko określić ile czego zostało. Albo dodawanie wody destylowanej albo kupno wody w baniakach - używałem do piw konkursowych Oazy z biedronki 6l i jest ok - ma ona 130 bodajże HCO3 albo 110. Wtedy tą wodę modyfikuję pod moj profil.

 

14 godzin temu, Koora napisał:

I tutaj mam pytanie czy lepiej kombinować z woda destylowana i dodawać wszystkich skladników wody po trochu?

 

Tak jak wspomniałem wcześniej, mozna to zrobic i w kalkulatorze uwzgledniasz pod ilością wody, ile wody masz destylowanej.

 

14 godzin temu, Koora napisał:

Czy dodawać tak by siarczyny i chlorki były na odpowiednich stosunkach 2:1 czyli piwo chmielowe, a 1:2 bardziej słodowe

 

Często mówi się że siarczany mają występować w stosunku 3:1 chlorków, albo 2:1. Jednak siarczyny poprawiają chmielowość, ale równiez odczucie goryczki uwydatniają. Przeprowadzono testy, że chlorki dają po ang. "roundness and fullness" czyli pełnie piwa. Poleca się dodawać siarczki i chlorki w stosunku 2:3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Suchejroo napisał:

Możesz, masz uzyskać odpowiednią ilość minerałów a w jaki sposób to zrobisz to nie ma różnicy. 

 

No i jeszcze uwarzył za Ciebie? :D masz wszystko co potrzebujesz, baw sie :) To co masz juz wyliczone wystarczy. 

 

Ja uważam za logiczne dodawanie jej w każdym etapie tak samo. Masz 18 litrów  do wysładzania to dodajesz połowe tego co do zacierania. I tyle. Zero komplikacji.

chciałem użyć soli kuchennej, ale musze chyba poszukać soli nie jodowanej :D czy to znaczenia raczej nie ma?

 

4 godziny temu, Suchejroo napisał:

No i jeszcze uwarzył za Ciebie? :D masz wszystko co potrzebujesz, baw sie :) To co masz juz wyliczone wystarczy. 

bardziej chodziło mi o to by ktos to wypełnił bym wiedział jak to wypełniac na przyszłość :P uwarzyc sam se uwarze!

 

4 godziny temu, Suchejroo napisał:

Ja uważam za logiczne dodawanie jej w każdym etapie tak samo. Masz 18 litrów  do wysładzania to dodajesz połowe tego co do zacierania. I tyle. Zero komplikacji.

Aha czyli 1. Water volume total to jest to ilość wodu użytej do zacierania, czyli osobno musze podać jeszcze 18 litrów do wysładzania? dobrze to rozumiem? myślałem że wpisuje tam ilość oczekiwanej brzeczki piwnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

Aha czyli 1. Water volume total to jest to ilość wodu użytej do zacierania, czyli osobno musze podać jeszcze 18 litrów do wysładzania? dobrze to rozumiem? myślałem że wpisuje tam ilość oczekiwanej brzeczki piwnej.

To jest cała woda, której użyjesz do uwarzenia tego piwa. Czyli ta w której będziesz zacierał + ta którą będziesz wysładzał + ewentualnie ta którą dolejesz do gara żeby wyjściowo mieć założoną ilość brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sihox napisał:

Liczysz dobrze ale nie to co trzeba. CaCO3 to jednostka i podają w nich różne parametry. Twoje 80 to twardość ogólna (głównie wapń i magnez), a ten wzór jest do obliczenia HCO3 gdy masz podaną alkaliczność (twardość przemijająca). O ile doczytałem dobrze to nie znasz wartości tego parametru.

@sihox chodziło Ci że nie znam ilości stopni niemieckich - 5dH czy o to Ci chodziło

 

13 minut temu, sihox napisał:

To jest cała woda, której użyjesz do uwarzenia tego piwa. Czyli ta w której będziesz zacierał + ta którą będziesz wysładzał + ewentualnie ta którą dolejesz do gara żeby wyjściowo mieć założoną ilość brzeczki.

Dzięki wielkie o to mi chodziło więc musze policzyć dla 53,8 litra. troche wody :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

chodziło Ci że nie znam ilości stopni niemieckich - 5dH czy o to Ci chodziło

Chodziło mi o twardość węglanową albo alkaliczność (różnie to jest nazywane w raportach). Ten parametr może być podany w różnych jednostkach (podobnie jak twardość ogólna), czyli np. w ppm/L jako CaCO3 lub zawartość HCO3 w ppm/L albo właśnie dH.

Czyli ogólnie jako rozsądny raport wody potrzebujesz minimum 2 liczby - twardość ogólna i węglanowa właśnie. Może to być bardziej szczegółowe, tzn. w rozbiciu na zawartość - dla nas ważnych - wapnia, magnezu, siarczanów, chlorków i wodorowęglanów. Tego ostatniego chyba nie masz na swoim raporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

@sihox chodziło Ci że nie znam ilości stopni niemieckich - 5dH czy o to Ci chodziło

 

Dzięki wielkie o to mi chodziło więc musze policzyć dla 53,8 litra. troche wody :D

Jeśli chcesz wszystko dodać do zacierania to tak. Ja jak zacieram w 23 litrach to licze dla 23 litrów ilość soli. Jeśli wysładzam 13l to licze dla 13l. Nie ma tu żadnej trudności.

 

1 godzinę temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

chciałem użyć soli kuchennej, ale musze chyba poszukać soli nie jodowanej :D czy to znaczenia raczej nie ma?

 

Musi być niejodowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sihox napisał:

Chodziło mi o twardość węglanową albo alkaliczność (różnie to jest nazywane w raportach). Ten parametr może być podany w różnych jednostkach (podobnie jak twardość ogólna), czyli np. w ppm/L jako CaCO3 lub zawartość HCO3 w ppm/L albo właśnie dH.

Czyli ogólnie jako rozsądny raport wody potrzebujesz minimum 2 liczby - twardość ogólna i węglanowa właśnie. Może to być bardziej szczegółowe, tzn. w rozbiciu na zawartość - dla nas ważnych - wapnia, magnezu, siarczanów, chlorków i wodorowęglanów. Tego ostatniego chyba nie masz na swoim raporcie.

W oparciu o dwie liczby. Na raporcie mam 5 stopni niemieckich i wartość dla CaCo3 ktra wynosi 80 zdawało mi się że to wystarczy. Wziąłem to info z wiki piwo org chyba że potrzebuję znać kh i gh o to ci chodzi? 

 

 Czy takie urządzenie rozwiąże mój problem?

 https://allegro.pl/oferta/miernik-tds-ec-temp-tester-twardosci-wody-osmoza-8541916403?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

chyba że potrzebuję znać kh i gh o to ci chodzi?

Dokładnie o tym mówię.

 

2 godziny temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

czy takie urządzenie rozwiąże mój problem?

Nie sądzę. Takie urządzonko może się przydać jeśli masz wodę z odwróconej osmozy i chcesz sprawdzić czy filtry są jeszcze w miarę skuteczne.

Rozwiązań jest kilka:

- oznaczyć twardość węglanową dla Twojej wody,

- używać wody butelkowanej ze znaną zawartością składników mineralnych,

- olać szczegóły i warzyć piwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sihox napisał:
5 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

chyba że potrzebuję znać kh i gh o to ci chodzi?

Dokładnie o tym mówię.

dobrze miły Panie

 

także czeka mnie jutro wycieczka do zoologicznego. Ja się bawiłem w akwarystykę to kh było na poziomie 2 lub 3 , a gh podobnie. ale to było lata temu. Jak będe znać te wartości to co mam popełnić w następnej kolejności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.