Skocz do zawartości

Kriek - Lambic z wiśniami. Krok 1. Krok 2 ...


ksiegarz5

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nastawiłem wczoraj coś, co w przyszłości ma być kriekiem. ;) Nie wiem tylko czy nie przesadziłem ...

Brewness wyliczył mi, że z ekstraktu jasnego 3,4 kg oraz pszenicznego 1 kg wyjdzie mi, na 20l, 15,9 * Blg. Tymczasem mi wyszło 17,5*. ? Chmielu tylko 5g, na godzinę gotowania, więc może się to jakoś wyrówna.

Za dwa tygodnie chcę dodać drugie drożdże, ale mam jeszcze co do tego kroku parę pytań.

1. Wg., Browaru Gdynia, drożdże płynne Wyeast, im starsze, tym wcześniej powinniśmy je aktywować. Czy to samo tyczy się blendu do lambica? Moje są do 26 października br. Trzymam je w lodówce i planowałem je wyjąc oraz aktywować z rana by wieczorem zadać je do piwa ...

2. Płatki dębowe na cichą. Mam francuskie oraz amerykańskie, średnio opiekane. Jak rozumiem, na CAŁĄ cichą siedzą w piwie? Bity rok, tak?

3. Nagazowanie. To już raczej pytanie na przyszłość, ale jak w przyszłym roku będę butelkował to czy S-33, z nowej paczki wystarczą? Czy może nie potrzebnie się martwię i nie będę musiał nic dodawać?

Teraz fermentuję w fermentorze, ale za dwa tygodnie przeleję do dużej damy z szerokim kołnierzem. Mam nadzieję, że gumowy korek się sprawdzi, ale jak by co, to mam jeszcze taki z korka. Również do tego typu balonów ...

 

Warka 19 - Kriek - Lambic z wiśniami 05.10.20

 

- Bruntal Ekstrakt Jasny 1,7 kg x2,

- WES Ekstrakt pszeniczny 0,5 kg x2.

 

Drożdże Safbrew S-33 11,5g (TERAZ) oraz Wyeast - Belgian Lambic Blend (NA CICHĄ).

 

Chmielenie:

- 60 minut 5g Lubelski 2017.

 

20 litrów "krieka".

 

05.10.20 17,5* Brix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odpowiadam sam sobie ... Trudno. ?

Po dwóch tygodniach fermentacji zostało 5* Blg z 17,5 ... Przelałem na cichą do damy, dodałem aktywowane wczoraj drożdże (NIE napuchło tak jak myślałem, że się zrobi. One tak mają?) i zobaczymy co dalej. Przy fermentacji DWOMA rodzajami drożdży, z tego co wiem, nie powinna się pojawić błona ... Na wszelki wypadek usunąłem plastikowy kołnierz na damie. MOŻE jednak będzie. ;)

Niestety, korek z korka który kupiłem, okazał się być ciut za mały. :( Jestem skazany na gumowy, który nie robi na mnie dobrego wrażenia. :/ Na wszelki wypadek owinąłem szyjkę damy streczem ... Może sznurek byłby lepszy? ?

Komentarz rodziny, gdy dowiedziała się, że piwo spędzi tam rok "bezcenny": Wali Ci już po deklu ... "Kochana" rodzina ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 6.10.2020 o 08:56, ksiegarz5 napisał:

2. Płatki dębowe na cichą. Mam francuskie oraz amerykańskie, średnio opiekane. Jak rozumiem, na CAŁĄ cichą siedzą w piwie? Bity rok, tak?

to lambik, nie dawaj płatków

W dniu 6.10.2020 o 08:56, ksiegarz5 napisał:

3. Nagazowanie. To już raczej pytanie na przyszłość, ale jak w przyszłym roku będę butelkował to czy S-33, z nowej paczki wystarczą? Czy może nie potrzebnie się martwię i nie będę musiał nic dodawać?

blend powinien zjechać blisko 0 blg, na pewno beda zyly jakieś bretty z blendu wiec dodawanie sachow mija sie z celem

 

W dniu 6.10.2020 o 08:56, ksiegarz5 napisał:

1. Wg., Browaru Gdynia, drożdże płynne Wyeast, im starsze, tym wcześniej powinniśmy je aktywować. Czy to samo tyczy się blendu do lambica? Moje są do 26 października br. Trzymam je w lodówce i planowałem je wyjąc oraz aktywować z rana by wieczorem zadać je do piwa ...

nie robi sie starterów do blendow lambikowych / flandersowych ponieważ zaburza sie proporcje

 

W dniu 17.10.2020 o 11:22, ksiegarz5 napisał:

Przy fermentacji DWOMA rodzajami drożdży, z tego co wiem, nie powinna się pojawić błona ...

skad takie rewelacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leonzn -> Dziękuję za odpowiedź.

Hm, w zasadzi do kriek, ale to detal. ? Wzorowałem się na tych przepisach. https://wiki.piwo.org/Fruit_Lambic_(Lambicus_Piatzii),_Piotr_Wypych_(coder)

O.k. Dzięki.

Ale ja nie chciałem robić startera. Nawet o to nie zapytałem. :( Chciałem wiedzieć czy aktywować je wcześniej czy kilka godzin przed zadaniem ... Poradzono mi żeby tego nie robić. Kilka godzin wystarczy by się aktywowały i wszystko było O.k. Tak też zrobiłem i ... NIC się nie stało. :( Dodałem mieszankę, ale jeszcze tego samego dnia, na wszelki wypadek, zamówiłem nowe, świeższe. Z datą do połowy lutego przyszłego roku. Aktywowały się już bez problemu, a po dwóch dniach wlałem je do damy ...

Wyczytałem to albo tutaj, na piwo.org, albo na którejś z grób dla piwowarów na FB. Nie pamiętam. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

Lambic przed ...

... i po dodaniu 6,5 kg wiśni oraz 25 gram francuskich dębowych płatków średnio opiekanych. ;)

20.07.21 2,5* Blg

IMG_20210720_175128.jpg

IMG_20210720_180723.jpg

 

Aha, 2,5* Blg ma obecnie. Jest lekko kwaskowy, czuć alkohol w gardle, ale nie jest ordynarny. W smaku ... trochę dziwny, ale, CHYBA, jest o.k.
Muszę znaleźć kogoś w okolicy kto się zna i powie czy jest dobrze. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

24.10.21     2* Blg (butelkowanie przy użyciu cukierków do nagazowania w butelki 0,750l, 0,5 oraz 0,3)

 

Kriek zabutelkowany. Częściowo, również, rozdany między rodzinę a ludzi z netu mieszkających w pobliżu lub mających możliwość dojechać ...

Piwo jest kwaskowe, mocno, ale nie czuć, niestety, wiśni. :( Może jak bym użył łutówki, tak jak chciałem, było by lepiej. Ewentualnie trzeba było użyć więcej owoców ... ?

Zobaczymy co dalej, bo na chwilę obecną, mój "browar" zawiesza działalność. ;(

IMG_20211024_140730[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.