Skocz do zawartości

Brewkit Mangrove Jack’s Bavarian Wheat + FM41 dziwny aromat jaj


Merowing

Rekomendowane odpowiedzi

Aromat jaj na twardo podczas fermentacji

 

Mam pytanie właśnie o wyżej wymieniony aromacik..., czy to normalne aby tak za przeproszeniem dawało jajami…?

 

Piwo: Brewkit Mangrove Jack’s Bavarian Wheat + Ekstrakt WES pszeniczny 1,7 kg, drodze FM41 Gwoździe i banany.  23 litry 12,5 blg. Starter drożdżowy był normalny, drodze ładnie się namnożyły, miały bardzo ładny świeży zapach. Zakupione drożdze bardzo świeże jeszcze z długim terminem. Drożdże zadane w temp. 26 st.C ustabilizowana temp. 22 st.C. Wystartowały po jakiś 3-4h. Fermentacja przebiega dość agresywnie, rurka bulgocze jak szalona (pierwsze 24h dopiero). Nie wiem czy wpływ na zbieranie się tych smrodków może mieć wypełniony tylko do połowy fermentor (robię w 50 l. kwasówce)

 

Niepokoi mnie jedynie ten aromat dość intensywny, to nie jest siarkowodór, aczkolwiek może trochę zbliżone, raczej właśnie takie ugotowane na twardo jaja. Czy ten aromat będzie narastał, czy zaniknie podczas fermentacji? Obniżyłem temp., do 20s.C jest to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Merowing napisał:

Obniżyłem temperaturę do 16-17st.C w drugiej dobie, ilość smrodku spadła tak o 70% kolejne na tych drożdżach będę testował w dolnym zakresie proponowanym przez producenta, może uda się uniknąć tego zapachu. Poczekamy, zobaczymy jak ostatecznie wyjdzie to piwko.

 

Zdecydowanie lepsza opcja to podnoszenie temperatury. Siara i tak będzie, a ważniejszy jest chyba efekt końcowy, a nie zapachy podczas fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, punix napisał:

 

Zdecydowanie lepsza opcja to podnoszenie temperatury. Siara i tak będzie, a ważniejszy jest chyba efekt końcowy, a nie zapachy podczas fermentacji?

Miałem do wyboru albo to, albo eksmisje z chałupy razem z baniakiem ? ten smrodzik był naprawdę potężny... nie dało się go opanować ani pozamykanymi drzwiami, otwartym balkonem itp. ? Przeniosę dzisiaj w inne miejsce o temp. pomieszczenia 19st.C to myślę, że 20st.C będzie podczas fermentacji. Trochę szaleństwo tak skakać co dobę z tymi temperaturami, ale muszę przetestować jak jest okazja aby nie robić błędów przy kolejnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.