Skocz do zawartości

Urodziny i imieniny


endi251l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was

Mam prośbę do was 

Mój teść i teściowa mają niedługo urodziny i imieniny i chciałbym im zrobić warki

Teściowa pije piwo bezalkoholowe tylko i muszą być słodkie 

Teść pije Piast mocny

 

Moja prośba do was jest taka że byście podali receptury coś w tym stylu zwłaszcza na tego Piasta mocnegi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzyłeś coś kiedyś? Nawet z pewnym doświadczeniem obydwa piwa są wyzwaniem.

Bezalkoholowego właściwie nie zrobisz, pod hasłem "piwo harcerskie" znajdziesz przepisy na takie 1,5-2,5 % alkoholu, ale raczej wytrawne.
Piast mocny to strong lager, więc wyzwaniem jest ilość i kondycja drożdży oraz warunki fermentacji (czas jej trwania i temperatura).

Zasyp obstawiam 5 kilo Pilzna, 0,5 kilo ciemnego monachijskiego i pół kilo cukru białego. Chmielu homeopatycznie na 60 minut.

Generalnie poszedłbym inną drogą, np.kupil kilka przykładów bezalkoholowego i kilka craftowych czy zagranicznych strong lagerow.

 

Edit: Piasta nie piłem od ok. 15 lat, ale jeśli piszą o nim jako burszynowym, może lepiej zamiast 0,5 monacha dać 0,25 średniego karmelowego (60L) i jeszcze 0,25 cukru? 20 gram Marynki albo nieco więcej Sybilli na 60 minut powinno dać niecałe 30 IBU co może i tak być za dużo.

Ja bym nawet chętnie zrobił takiego prostego stronga, bo mi Iunga Strong nie wypaliła.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zasada napisał:

Ok. To jakie mozesz zapewnic temperatury fermentacji?

Mam garaż z kanałem i w kanale jest naj chłodniej 

Temperatura tam jest między 12 a 16 stopni 

Robiłem już w kanale schwarzbirger na W34/70 wyszedł spoko 

W tej chwili drugi raz robię schwarzbirger tylko ze trochę zmieniłem recepturę 

W sobotę będę zlewal na cichą 

Wczoraj w kanale miałem 14 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej temperaturze możesz zrobić czystego górniaka - receptury podał Zasada, użyj Nottinghamów albo US-05.

Niestety, obawiam się że jak teściowie piją Piasta i zerówki to nawet najbardziej konserwatywne piwo domowe w najlepszym przypadku zostanie niedocenione, a w gorszym im nie podejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, tamtomasz napisał:

Zrób zasyp 4 kg wiedeńskiego, 2 kg monachijskiego i trochę marynki na goryczkę i będzie im smakowało lepiej niż ten piast. Robię smash z wiedeńskim i challengerem i smakuje jak zwykły pilsner sklepowy. Dorzucisz trochę monachijskiego to podbijesz gęstość, kolor i uzyskasz ten słodowy smak, co niby tam jest w tym piaście.

 

Bezalkoholowe nie jest trudno zrobić, ale musisz później nagazować z butli. Robisz normalnie piwo, po zakończeniu fermentacji dajesz drożdżom kilka dni na dojedzenie resztek i podgrzewasz całość do temperatury wrzenia etanolu, czyli 78,5 stopnia i trzymasz tak aż cały alkohol wyparuje, jakieś pół godziny. Na forum są jakieś receptury mające na celu stworzenie klona karmi, użyj takiego jako bazę. Podgrzać możesz nawet w piekarniku, jeśli masz taką możliwość, lepsza kontrola temperatury.

 

Inna opcja to zrobić piwo i zacierać bardzo wysoko, później rozrzedzasz wodą i otrzymujesz piwo niskoalkoholowe.

No to pojechałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.