Skocz do zawartości

odkażanie chemipro OXI


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam dwa dylematy na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi mam więc nadzieje że tu czegoś się dowiem w tym temacie ,pierwsza moja bolączka jest następująca ,czy środek chemipro OXI można wykorzystać więcej niż jeden raz ,mam na myśli oczywiście sporządzoną ciecz ,powiedzmy płyn po dezynfekcji 40 butelek zlewam do kanisterka i przechowuje dwa tygodnie czy wówczas jeszcze nadaje się do użytku ? i druga moja bolączka to czy płyn w temperaturze około 25stopni C jest równie skuteczny co posiadający 50 stopni C?

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Se odpowiem, bo przeczytałem pół internetu. :D

 

Na pierwsze pytanie tak, ale nie ma najmniejszego sensu. Niecałe 7 złotych kosztuje 100 gram, a wsypuje się 4 gamy na litr (o ile dobrze kojarzę). Po drugie lepiej używać świeżego, jak to się mawia licho nie śpi.

 

Na drugie natomiast też tak. Wszelkie tego typu reakcje zachodzą w wyższych temperaturach szybciej. Moim skromnym zdaniem nie ma co się męczyć i myć w 50°C. Taka woda już parzy dość mocno, a efekt będzie taki sam. To są silne utleniacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie środki używane do dezynfekcji, w których w mniejszym lub większym stopniu substancja czynna po uwodnieni ma postać gazową najlepiej używać jeden raz - po użyciu takiego środka i przechowywaniu go musimy liczyć się z faktem drastycznie obniżonej skuteczności (substancja czynna ulatnia się). Do takich środków należą pirosiarczyn sodu i potasu (SO2), chemipro OXI oraz OXI one (aktywny tlen).

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie środki używane do dezynfekcji, w których w mniejszym lub większym stopniu substancja czynna po uwodnieni ma postać gazową najlepiej używać jeden raz - po użyciu takiego środka i przechowywaniu go musimy liczyć się z faktem drastycznie obniżonej skuteczności (substancja czynna ulatnia się). Do takich środków należą pirosiarczyn sodu i potasu (CO2), chemipro OXI oraz OXI one (aktywny tlen).

jak już to SO2 :D w chemipro OXI jest NaCO3*H2O2 który w kontakcie z reduktorem (np. bakteriami) ulega redukcji do wody i tlenu. Węglan jest tylko nośnikiem, bo równie dobrze można by wlewać perhydrol i dodawać aktywatora. Nie mniej jednak w roztworze wodnym, woda utleniona rozpada się pod wpływem światła, temperatury, jonów metali, metali, szkła, jodu i wielu wielu innych rzeczy, dlatego lepiej zrobić, zużyć zutylizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :(

Ja za to umyłem 40 butelek w roztworze NaOH (20g/20l) i mi skóra nie zeszła. Myłem bez rękawiczek.

Cześć.

 

Ale jak domniemywam na powierzchni skóry zrobiła się cieniutka warstewka mydła, oraz gliceryny. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Prawdopodobnie przy OXI nie ma potrzeby czekać na rozlew. Ja po spryskaniu OXI wnętrza butelek opryskiwaczem ogrodniczym odstawiam je na suszarke, następnie zlewam piwo z syropem cukrowym do fermentatora z kranikiem i przystępuję do butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupiłem 1kg piro za ok.10 zł dawkuje się o ile pamiętam 20g na litr, wydaje mi się to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż Oxi

Matematyka jest nieubłagana. 1kg OXI za 43zł pozwala przyrządzić 1000/4=250l czyli koszt litra 17,2gr. 1kg piro za 10zł daje 1000/20=50l r-ru czyli koszt litra to 20gr. Różnica nieduża ale SO2 śmierdzi a OXI nie.

Ale jeśli idzie o ekonomiczny aspekt a także i skuteczność to i tak na 1 miejscu jest ClO2. Z 1 litra preparatu przygotowuje się 25l r-ru aktywnego, który rozcieńcza się 1:10, zatem r-ru roboczego jest 250l co daje 13,8gr za litr (cena zestawu ClO2 stabilny plus aktywator 34,44 w necie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wystarczy spryskac / przepłukać.

ja tam zawsze do butelki 0,5 l i rozpylacz :);) czy jak to się tam nazywa :rolleyes: i spryskuje. Chociaż nie wiem czy lepiej maczać czy spryskiwać??

 

Ale jeśli idzie o ekonomiczny aspekt a także i skuteczność to i tak na 1 miejscu jest ClO2.

zgadzam się, lecz chodziło mi o kupno na mniejszą skalę a nie na 250l bo można się uprzeć kupić tonę OXI i dodatkowo utargować cenę ;) i będzie jeszcze taniej . 1kg piro starczy ( jak to zgrabnie policzyłeś na 50l) ile to może być 35 warek ,a ja mam 4 dopiero :)

Edytowane przez zoltek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wystarczy spryskac / przepłukać.

ja tam zawsze do butelki 0' date='5 l i rozpylacz :);) czy jak to się tam nazywa :rolleyes: i spryskuje. Chociaż nie wiem czy lepiej maczać czy spryskiwać??

 

Ale jeśli idzie o ekonomiczny aspekt a także i skuteczność to i tak na 1 miejscu jest ClO2.

zgadzam się, lecz chodziło mi o kupno na mniejszą skalę a nie na 250l bo można się uprzeć kupić tonę OXI i dodatkowo utargować cenę ;) i będzie jeszcze taniej . 1kg piro starczy ( jak to zgrabnie policzyłeś na 50l) ile to może być 35 warek ,a ja mam 4 dopiero :)

Nie przeczytałeś uważnie tego postu :

Z 1litra ClO2 otrzymasz 250 l środka do dezynfekcji za niecałe 30 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1litra ClO2 otrzymasz 250 l środka do dezynfekcji za niecałe 30 zł

Ciut więcej, obecnie najtaniej chyba 34,44. Niestety sklep www.clo2.pl chyba przestał istnieć. Strona nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt: "Dwutlenek chloru posiada następujące zalety:

 

Posiada przedłużony efekt bakteriobójczy, dzięki któremu skutecznie chroni przed drobnoustrojami po zakończeniu procesu odkażania,"

 

No właśnie - mnie interesuje jaki czas musi minąć od dezynfekcji do butelkowania? Myślę, że i OXI i ClO2 mają jakieś czasy, które muszą minąć. W przeciwnym razie wybiją drożdże w piwie i lipa z refermentacji.

 

Może się ktoś wypowiedzieć kto stosował, ile czasu czekał z butelkowaniem?

Edytowane przez Zbyszek T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt: "Dwutlenek chloru posiada następujące zalety:

 

Posiada przedłużony efekt bakteriobójczy, dzięki któremu skutecznie chroni przed drobnoustrojami po zakończeniu procesu odkażania,"

 

No właśnie - mnie interesuje jaki czas musi minąć od dezynfekcji do butelkowania? Myślę, że i OXI i ClO2 mają jakieś czasy, które muszą minąć. W przeciwnym razie wybiją drożdże w piwie i lipa z refermentacji.

Nie wybiją. Stężenie w piwie jest znikome. Ja zawsze butelkuje od razu i nie suszę butelek przed nalaniem piwa tylko po prostu wylewam środek i natychmiast nalewam piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku OXI stosowałem do dezynfekcji balonów, fermentorów, butelek, kapsli i drobnego sprzętu. Robiłem to wielokrotnie. Po przepłukaniu roztworem w/w pozostawiałem na suszarce do obcieknięcia i lałem nastawy winne, miodowe i piwne. Czas od kilku do kilkunastu minut. Nigdy nie miałem problemów z fermentacją, refermentacją, smakiem.

Z pirosiarczynu stosowanego do dezynfekcji powoli się wycofuję z powodu smrodu. Roztwory chlorowe też nie pachą więc chyba na razie sobie podaruję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ekonomii, to ja piro wykorzystuje wielokrotnie. Czyli np. plukam fermentor, nastepnie przelewam do kolejnego, w ktorym trzymam rurki, kraniki, itp. Poznie jeszcze czasem ten sam roztwor uzywam do plukania butelek. Z tego co bylo dyskutowane ostatnio na forum, to OXY dziala niestety krotkotrwale i nie da sie go wykorzystac wielokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1litra ClO2 otrzymasz 250 l środka do dezynfekcji za niecałe 30 zł

Ciut więcej' date=' obecnie najtaniej chyba 34,44. Niestety sklep www.clo2.pl chyba przestał istnieć. Strona nie działa.

Tydzień temu wysłałem maila do www.clo2.pl i w odpowiedzi dostałem, że cena litra clo2 wraz z przesyłką to 40 zł brutto.

 

W www.mexeo.pl koszt preparatu ARMEX 5 (1 litr clo2) to 25 zł. Koszt przesyłki 18 zł. Ceny netto. Tu aukcja na allegro.

 

Ja na razie mam zapas pirosiarczanu sodu i po przepłukaniu roztworem roboczym odstawiam butelki do ocieknięcia na suszarkę i po ok. godzinie rozlewam.

Edytowane przez rysmis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.