Skocz do zawartości

Bardziej rozcieńczony zacier


coder

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.homebrewersassociation.org/forum/index.php?topic=411.0

 

Modne staje się stosowanie większego rozcieńczenia zacieru 1:4 albo więcej.

 

Oto pożytki z takiego postępowania:

 

- łatwiej mieszać (i ew. pompować)

- łatwiej utrzymać równomierną temperaturę w całej objętości zacieru

- szybsza i dokładniejsza konwersja skrobii na cukry

- otrzymujemy więcej brzeczki przedniej, a mniej wysładzamy, dzięki temu brzeczka ma lepszą jakość (aczolwiek wydajność nieco spada) - niemieckie browary stosują zasadę, że 2/3 wody ma być użyte do zacierania, a tylko 1/3 do wysładzania.

 

 

wady:

- trzeba mieć duży gar

- mniejsza efektywność zacierania, choć chyba nie bardzo (ja uzyskuję 85% przy 1:4)

- przy tak wysokim słupie wody w garnku młóto mocno się kompaktuje przy wysładzaniu, trzeba je przecinać.

- nie da się zrobić naprawdę mocnego piwa przy takim rozcieńczeniu

 

i kilka mitów:

 

- rzadszy zacier da mniej/bardziej fermentowalną brzeczkę - w praktyce różnica jest nikła, eksperymenty wskazują różne wahania w obie strony, w zależności od sposobu zacierania.

- nie ma praktycznie limitu rozcieńczenia - nawet przy 1:6 nie ma problemów z konwersją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wady:

- trzeba mieć duży gar

- mniejsza efektywność zacierania, choć chyba nie bardzo (ja uzyskuję 85% przy 1:4)

- przy tak wysokim słupie wody w garnku młóto mocno się kompaktuje przy wysładzaniu, trzeba je przecinać.

- nie da się zrobić naprawdę mocnego piwa przy takim rozcieńczeniu

Zamierzam w najbliższym warzeniu iść właśnie w tym kierunku, bo warzę 70L, a gar z wodą do wysładzania ma jakieś 25-27L.

Co do wysładzania, to ja to rozwiązuję tak, że wysładzam w dwóch wiadrach i wtedy już tego problemu nie ma. Z kolei browary radzą sobie w ten sposób, że kadź filtracyjna ma większą średnicę.

Co do mocnego piwa, ja bym powiedział, że wręcz przeciwnie po prostu rezygnujesz z wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- mniejsza efektywność zacierania, choć chyba nie bardzo (ja uzyskuję 85% przy 1:4)

No wlasnie robilem tak dwa razy (drobno zmielone 7kg na 32L wody), wydajnosc ~80%...

 

 

- przy tak wysokim słupie wody w garnku młóto mocno się kompaktuje przy wysładzaniu, trzeba je przecinać.

Mozna je wlozyc w worek :-)

 

- nie da się zrobić naprawdę mocnego piwa przy takim rozcieńczeniu

Da sie, odgotowujac potem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można przy piwach jasnych. Z tego co pamiętam przy piwach ciemnych zacier powinien być gęsty, a więcej wody do wysładzania.

To prawda zalecają to przy jasnych z dwóch powodów, żeby nie wypłukiwać tanin, które w jasnym będą nieprzyjemniejsze. I podobnoż piwo w tym układzie jest jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesienią będę robił próby. Sprawdzę na sobie czy rozcieńczony zacier da lepsze efekty. Najlepiej uwarzyć dwa piwa, o tym samym składzie i różnym rozcieńczeniu. Zobaczymy. O efektach napiszę w grudniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezygnacja z wysładzania pozwoliłaby mi zrezygnować z nielubianych cienkuszy robionych przy okazji piw mocnych. Tylko, czy to nie obniży do granic nieprzyzwoitości wydajności, a mocno rozcieńczony zacier (a przez to i enzymy) nie skomplikuje zacierania ?

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.