Skocz do zawartości

Pils krótka porada dot. zasypu


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie cały sęk leży w tym żeby był kompromis pomiędzy wytrawnością a pełnią - ja będę robić tak maltozowa 20 min, dextrynująca 40 minut wygrzew, liczę na odfermentowanie z 12 do maks. 2 st P nie większe. Jakie jest wasze optymalne zacieranie ? Nie chcę Harnasia - 11 st P i 6 % ABV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Ba napisał:

No właśnie cały sęk leży w tym żeby był kompromis pomiędzy wytrawnością a pełnią - ja będę robić tak maltozowa 20 min, dextrynująca 40 minut wygrzew, liczę na odfermentowanie z 12 do maks. 2 st P nie większe. Jakie jest wasze optymalne zacieranie ? Nie chcę Harnasia - 11 st P i 6 % ABV.

 

Z 12 do 2 to będzie już głęboko odfermentowane - blisko 85%, także raczej tyle nie uzyskasz. Zacieranie ok, w zasypie możesz zamiast carapilsa dać np. w okolicy 15-20% wiedeńskiego czy monachijskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pociąg pojechał już zamówione 15 kg samego pilzneńskiego w BA. Chodzi o to takie odfermentowanie daje 5 % ABV co jest optymalne i pożądane. RObiłem rok temu z 30 min maltozową i nie powiem by w smaku była jakaś wybitna wytrawność ale to tylko odczucie a nie pomiar. A czy nie można np. zagotować pół kg pilzneńskiego i dodać do zacieru? czy to nie będzie ekwiwalent karmelu, małej dekokcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Piotr Ba napisał:

Pociąg pojechał już zamówione 15 kg samego pilzneńskiego w BA. Chodzi o to takie odfermentowanie daje 5 % ABV co jest optymalne i pożądane. RObiłem rok temu z 30 min maltozową i nie powiem by w smaku była jakaś wybitna wytrawność ale to tylko odczucie a nie pomiar. A czy nie można np. zagotować pół kg pilzneńskiego i dodać do zacieru? czy to nie będzie ekwiwalent karmelu, małej dekokcji ?

 

Można i w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak chcesz dawać Carapils to polecam 5% MAX 10% u ciebie nie wiem ile to ma być i na jaką warkę.  Generalnie ten słód nie wniesie Ci jakiś posmaków karmelowych ale raczej delikatna "słodych" która może symulować dekokcje. Chociaż polecałbym Ci 100% pilzneński, odebrać 1/3 zacieru i zagotować 10min, MAX 20min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zobaczę czy będzie mi się chciało odbierać dekokt, tyle kasy wydane na G30 a tu trzeba jeszcze grzebać przy zacieraniu - wiecie jak to jest. Rozważam 2 opcje albo infuzyjnie 68 st C, albo maltozowa 15 minut + dextrynująca 42 minut. Dlaczego nie zacierać infuzyjnie skoro technologia na to pozwala - mamy dzisiaj termometry do wody :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.