Jump to content
Betfard

Koźlak długa fermentacja

Recommended Posts

Posted (edited)

Cześć 

Jakieś 2 miesiące temu popełniłem Koźlaka dubeltowego według tej receptury:

 

20L

3Kg Pilzneńskiego

5kg Monachijski jasny

0,25kg Monachijski ciemny

0,05kg Karmel 300

Zacierany dekokcyjne 

 

Użyłem Gęstwy z lagera na drożdżach FM31(drożdże były trochę przeterminowane podczas robienia lagera, ale wyszedł na nich świetnie).  Przed fermentacją BLG wyniosło około 20-21(mam niedokładny balingometr do wina). Piwo fermentowało około 2 miesiące w temperaturze 10-13 stopni.  Jednak gdy sprawdziłem BLG wynosiło ono około 10, więc fermentacja nie doszła jeszcze do końca.(na powierzchni fermentora widać jeszcze pianę). Wszędzie czytałem że koźlaki leżakują około 2-4 tygodni. 

Stąd moje pytanie: Czy przyśpieszyć jakoś fermentację? Podnieść temperaturę, albo dokupić drożdże? Czy dać mu jeszcze czas, czy może piwo już spisać na starty?

 

 

 

 

 

Edited by Betfard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leżakowanie to nie to samo co fermentacja, leżakuje się przefermentowane piwa. Na marginesie, te 2-4 tygodnie raczej dotyczą zwykłych koźlaków a nie dubeltowych.

 

Jeśli fermentacja faktycznie nadal trwa to piwo należy zostawić w spokoju. Potwierdzić czy trwa można robiąc kolejny pomiar po tygodniu, sama obecność piany czy wysokie blg niczego nie przesądza. Warto zainwestować w porządny balingometr przy robieniu takich trudnych technicznie piw.

 

Jeśli kolejny pomiar nadal pokaże 10Blg to wskazuje na zatrzymaną fermentację. Można pobujać fementorem i zobaczyć czy to coś pomoże. Przenoszenie do wyższej temperatury jest mocno dyskusyjne, raczej tylko w ostateczności.

 

Robiłeś FFT?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.