Skocz do zawartości

Porter bałtycki z CZĘŚCIOWYM zacieraniem


ksiegarz5

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nie mam miejsca na swoje wyroby, a choć posiadam "piwniczkę", to raczej w bliższej niż dalszej przyszłości ją stracę ... Dlatego też na przyszły rok planuję, prawdopodobnie, ostatnią już warkę PB. Przejrzałem kilka ofert sklepów z gotowymi zestawami na PB, z ekstraktów albo częściowym zacieraniem, ale nic mi się nie podoba. :/ Dają albo same czarne/ciemnie ekstrakty, z odrobiną chmielu, ale bez drożdży albo po jednej puszce jasnego/ciemnego o różnej gramaturze (1,2 kg, 1,7 kg, 0,5 kg) albo ze 2 puszki jasnego po 1,7 i 200g palonego jęczmienia ... Czasem też dorzucą instrukcję. Coś takiego już jednak robiłem, a chciałbym coś innego. Nie wiem, lepszego? Ciekawszego?

Sam jednak sobie z tym nie poradzę ... Liczę na waszą pomoc przy doborze receptury/składników.

Planuje warkę 20l, 24-26* Blg.

Drożdże W-34/70.

Chmiel Saaz.

"Baza" to EKSTRAKTY jasny/pale ale, może z "odrobiną" pszenicznego na lepszą pianę plus SŁODY ciemne/specjalne, ale coś więcej niż ten "jeden" jęczmień, proszę. Może cukier trzcinowy? Mam w domu 1kg i nie wiem co z nim zrobić ...

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma co kombinować. Znajdź jakąś sprawdzoną recepturę na PB. Słody podstawowe zamień na ekstrakty. Ze słodów specjalnych zrób mini mash. Koniec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jancewicz -> Dziękuję za zainteresowanie tematem oraz odpowiedź.

Cóż, nie zamierzam kombinować. Nie chcę jednak użyć samych jasnych ekstraktów i sypnąć "garści" palonego jęczmienia, bo nie o to mi chodzi ...

Kilka widziałem. Tutaj np., ale nie za bardzo wiem jak to ugryźć. :( Nie znam się na słodach, dlatego liczyłem na pomoc kogoś z forum.

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ksiegarz5 napisał:

Nie chcę jednak użyć samych jasnych ekstraktów i sypnąć "garści" palonego jęczmienia, bo nie o to mi chodzi ...

Ale ja Cię do tego wcale nie zachęcam. Na wiki masz sporo receptur. Zerknij, popatrz na użyte składniki. Słody podstawowe zastąp ekstraktami, pozostałe zatrzyj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa. O.k. Sorry, źle ciebie zrozumiałem.

Hm, tylko czy takie przełożenie 1:1 będzie o.k.? W sensie, czy nie przegnę w jedną albo drugą stronę ...

Powiedzmy Caramunich II 0,2, Special 0,15 i Carafy II 0,35. Albo Karmelowy 30/300 po 0,35, Karmelowy 600 0,4 oraz Czekoladowy 0,45.

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie, ale nie będę już zakładał nowego wątku ...

Chciałem użyć W-34/70, ale zastanawiam się nad gęstwą. Tzn., korci mnie by zrobić CYDR na nich, a potem użyć ich do PB. Sęk w tym, że słyszałem różne opinie ...

Podobno użycie piwnych drożdży w cydrze, a potem gęstwy po nim/nich, do kolejnego piwa, daje "średnie" efekty. Smak/zapach zostaje i przenosi się do następnego piwa ... Raczej nie chce by mi porter "śmierdział" jabłkami. ?

Ktoś może coś więcej o tym powiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem takim "żydem" przy zlewaniu na cichą, że soku/cydru w fermentorze na pewno już nic nie zostanie. ?

Dzięki za info. ^^

Też już jakiś czas się tym zajmuję, ale takiego, hm, eksperymentu, jeszcze nie robiłem, a słyszałem negatywne komentarze po takich akcjach, dlatego dopytuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydr to też dużo mniej przyjemne środowisko dla drożdży niż piwo - mniej składników odżywczych i kwaśne środowisko. Trafiłem też na opinie że drożdże namnożone na prostych cukrach nie będę chętne do zjadania złożonych, ale nie cytuj mnie w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

primordial -> Dziękuję za odpowiedź.

Hm, a jakich drożdży używałeś? Ja Cider Yeast Sweeder oraz  Coobra Cider. Nie pamiętam jak było z tymi pierwszymi, ale co do Coobry to tak w miarę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak a pro po użycia W-34/70 do cydru ... Brzeczkę, jak wiadomo, przed zadaniem drożdży napowietrza się, ALE, wina, miodu pitnego czy cydru już nie ...

Czy chcąc skorzystać w w/w grzybków napowietrzalibyście sok? Czy może jednak nie trzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć. 

Mam pytanie o porter bałtycki. Planuję się podjąć wyzwania i popełnić warke tegoż piwa. Mam gar 20l. Planowany zasyp:

Wiedeński 3kg

Monachijski typ II 2 kg

Karmelowy 150 0,25

Cheateau Cafe 0,25

Pale Chocolate 0.25

Do tego gęstwa us-05

Do tej pory jakoś sobie radzę ze słabszymi piwami wspomagajac się mniejszymi garnkami jeśli robię warki większe niż 15l. Pytanie czy dam radę zrobić z tego 15l 18 blg? Czy nie lepiej odłożyć mocarze na czas kiedy pozyskam sprzęt o większej pojemności.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, technodrome napisał:

Cześć. 

Mam pytanie o porter bałtycki. Planuję się podjąć wyzwania i popełnić warke tegoż piwa. Mam gar 20l. Planowany zasyp:

Wiedeński 3kg

Monachijski typ II 2 kg

Karmelowy 150 0,25

Cheateau Cafe 0,25

Pale Chocolate 0.25

Do tego gęstwa us-05

Do tej pory jakoś sobie radzę ze słabszymi piwami wspomagajac się mniejszymi garnkami jeśli robię warki większe niż 15l. Pytanie czy dam radę zrobić z tego 15l 18 blg? Czy nie lepiej odłożyć mocarze na czas kiedy pozyskam sprzęt o większej pojemności.?

Porteru bałtyckiego nie zrobisz na US-05.

Edytowane przez skazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.