Jump to content
NiskiProcent

Ilość procentów a dodatek cukru do brewkitu

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim, chciałbym zasięgnąć rady o tabeli która jest dodawana w opisach brewkitu. Mianowicie chodzi o ilość dodatku cukru, która przełoży się na moc piwa %, czyli jak dodamy :

1000g 5,2%
500g 4,6%
450g 4%
250g

3,4%

Czy podane wartości obejmują też procent który uzyskujemy po refermentacji?

Jestem tego ciekaw ponieważ chciałbym uzyskać jak najmniejszą ilość % w piwie, ponieważ lubię jego smak, ale niekoniecznie chciałbym dostarczać dużą ilość alkoholu do organizmu :D A może znacie jakieś inne sposoby na mniejszy procent? 

Poszukaj na forum hasła "piwo harcerskie". Ale to zasyp i zacieranie robią niski procent.

I tu jest też mały problem, ponieważ nie mam warunków do robienia piwa od podstaw "Nisko zawieszony okap z cokołem i płyta indukcyjna"😁 nie ma szans na większy garnek. Ale bardzo dziękuje za odpowiedz, zapiszę na pewno ten przepis :)

Godzinę temu, NiskiProcent napisał:

Dzień dobry wszystkim, chciałbym zasięgnąć rady o tabeli która jest dodawana w opisach brewkitu. Mianowicie chodzi o ilość dodatku cukru, która przełoży się na moc piwa %, czyli jak dodamy :

1000g 5,2%
500g 4,6%
450g 4%
250g

3,4%

Czy podane wartości obejmują też procent który uzyskujemy po refermentacji?

Jestem tego ciekaw ponieważ chciałbym uzyskać jak najmniejszą ilość % w piwie, ponieważ lubię jego smak, ale niekoniecznie chciałbym dostarczać dużą ilość alkoholu do organizmu :D A może znacie jakieś inne sposoby na mniejszy procent? 

Przede wszystkim cukier to zły dodatek do brewkitu - zdecydowanie lepiej użyć ekstraktu słodowego. Cukier stołowy jest fermentowalny w 100% (dużo alkoholu, zero smaku, w dużym skrócie). Ekstrakt poza cukrami fermentowalnymi wniesie trochę pełni do piwa, a odfermentowanie (przy takim samym początkowym blg) będzie niższe.

2 godziny temu, NiskiProcent napisał:

W sumie troszkę żle napisałem, używam glukozy, ale dziękuję za radę. Na pewno użyje teraz ekstraktu, jeżeli to ma zmniejszyć alkohol 

Sacharoza czy glukoza to cukry proste, fermentowalne przez drożdże, także praktycznie na jedno wychodzi.

Z tą tabelką jest coś nie tak. Jeżeli dodamy różnica między 250g a 500g (dodanie 250g cukru) wynosi 1,2%. A dodanie kolejnych 500g cukru podnosi nam zawartość alkoholu już tylko o 0,6%. Z grubsza licząc (dla małych zawartości alkoholu) 100g cukru daje nam 60ml alkoholu, co przy warce 20l podnosi w niej jego zawartość o 0,3%.