Skocz do zawartości

Pszenica, zerowa goryczka, zupa chmielowa przed rozlewem


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem początkującym piwowarem i do tej pory popełniłem 3 warki z gotowych słodów i brewkitów. W tym momencie jestem na etapie warzenia piwka pszenicznego, do którego wleciał brewkit Hefe-Weizen coopers 1,7 kg + niechmielony pszeniczny 1,7 kg + niechmielony jasny 1,7 kg. Całość dochmieliłem 40g Lubelskiego. Drożdze SafAle WB-06, temperatura fermentacji 12-14C. Po 9 dniach zeszło do 5 blg lecz piwko mocno pracuje więc zostawiam jeszcze na kilka dni. Po spróbowaniu piwka (5blg) totalnie nie wyczuwam goryczki, piwo ma piękny kolor i smak, wyczuwam banany i goździki lecz goryczka jest zerowa. Tutaj pojawia się moje pytanie czy mogę przed rozlewem ugotować zupke chmielową i dodać ją do młodego piwa razem z cukrem do refermentacji, bezpośrednio przed rozlewem do butelek? Mam 60g Lubelskiego. 

 

PS. Warka 25 litrów. 

Edytowane przez Pan_Kruszyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ile wyszło litrów brzeczki? Brewkit standardowo przystosowany jest do 20l. Jeśli zrobiłeś więcej (a pewnie tak, bo dodałeś 3,4kg ekstraktów) to goryczka będzie mniej wyczuwalna niż zakładał producent.

2. Ile gotowałeś ten lubelski?

3. Widzę, że kolega zasada już napisał..., w pszenicznym goryczka nie powinna być wyraźna. Wyciągnij wnioski i przy kolejnej warce zrób jak trzeba :)

4. Odczucia smakowe ulegną jeszcze pewnym zmianom po zakończonej fermentacji i refermentacji.

 

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, zasada napisał:

Pytanie podstawowe: po co Ci goryczka w hefeweizenie?

Podnieś temperaturę, poczekaj jeszcze tydzień, rozlewaj bez kombinowania, czekaj tydzień i w następnym ciesz się normalnym pszeniczniakiem.

Chciałem uzyskać 10-15 IBU, goryczka na ten moment jest zerowa, być może przez dość wysokie BLG. Dzięki za odpowiedź. 

10 minut temu, Jancewicz napisał:

1. Ile wyszło litrów brzeczki? Brewkit standardowo przystosowany jest do 20l. Jeśli zrobiłeś więcej (a pewnie tak, bo dodałeś 3,4kg ekstraktów) to goryczka będzie mniej wyczuwalna niż zakładał producent.

2. Ile gotowałeś ten lubelski?

3. Widzę, że kolega zasada już napisał..., w pszenicznym goryczka nie powinna być wyraźna. Wyciągnij wnioski i przy kolejnej warce zrób jak trzeba :)

4. Odczucia smakowe ulegną jeszcze pewnym zmianom po zakończonej fermentacji i refermentacji.

 

 Przede wszystkim dziękuje za odpowiedź.

1. Warka 25 litrów, dodałem więcej niechmielonych i dochmieliłem 40g lubelskiego.

2. Gotowałem 60 min 

3. Wiem o tym, lecz teraz nie ma jej w ogóle. Mam nadzieje, że jak piwo dofermentuje z 5 blg to goryczka się pojawi. 

 

Rozumiem, że bawienie się w zupe chmielową jest bez sensu? 

Edytowane przez Pan_Kruszyński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suchejroo napisał:

10-15 IBU to jest goryczka praktycznie zerowa :D szczególnie przy cukrach resztkowych równych 5BLG

 

Jeszcze brakuje mi doświadczenia :D:D ale właśnie spodziewałem się tego, przy testowaniu piwo było po prostu słodkie więc pewnie przykryło goryczkę. Zobaczymy jak będzie gdy dofermentuje. 

 

17 minut temu, zasada napisał:

Technicznie możliwe, chyba nawet niespecjalnie uciążliwe.

Jeśli masz ciśnienie to oczywiście możesz, ale w mojej ocenie jest to po prostu zbyteczne.

 

Czysto teoretycznie, litr wody + 40g Lubelskiego, gotowanie 60 min, zastanawia mnie tylko czy taka ilość wody może dać pożądany efekt. Czytałem, że chmiel musi mieć co najmniej 10 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poza widełkami stylu, a objętość warki poza założeniami brewkitu, stąd niska goryczka. Herbatka chmielowa wygląda na niezłe rozwiązanie, ale raczej trudno to dobrze skontrolować, można przedobrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle co mam za sobą udanego jak nigdy hefeweizena więc pytanie jest po pierwsze - jaki był ekstrakt początkowy ?? U mnie było to 12 BLG więc musiałem rozcięczyć brzeczkę do tych 12 BLG bo tyle chciałem, Ja fermentowałem na odczep się - wiadro w piwnicy - jest tam w kącie maks. 18-19 st C nie wiem ile w fermentorze. Po 14 dniach odfermentowało do 2 BLG - to nie są szybkie drożdże. Nigdy nie  radze fermentować w innych temperaturach niż pisze na opakowaniu - ta temperatura jest za niska i nie wiadomo jakie niepożądane posmaki drożdże naprodukują w za niskiej temperaturze. Nie próbujemy piwa do póki nie zakończy się REfermentacja - no chyba że jest kwaśne albo ma kolonie na powierzchni - część smaku dojdzie dopiero w butelce po nagazowaniu. Jeśli ekstrakt początkowy był założony to piwo napewno wyjdzie dobre a goryczka na tym etapie jeszcze się ułoży tzn zaznaczy - w tym stylu ma być prawie żadna goryczka. A resztę rzeczy zrobią drożdże WB-06 więc nie przejmujemy się tym. Mam nadzieję że pomogłem - pomiar ekstraktu przed fermentacją -- to rzecz podstawowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.