Skocz do zawartości

Fermentacja zatrzymana na 8 BLG Sweet Stout


Nagellan

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Nagellan napisał:

Zacierałem 45 minut w temp 67 i dalej 25 minut w temp. 72 st. W temp 72 dodałem ciemne słody. Dzięki za podpowiedzi. Ale co byście zrobili w tym konkretnym przypadku, będąc na moim miejscu?Zabutelkować czy to za duże ryzyko? Czy dokupić s-04 i wsypać do fermentora i natlenić? Pozdrawiam

Butla i sprawdzac co 2-3 dni. Jak przez tydzien nie ruszyło to tam coś się wydarzyło. Albo drożdze padły, albo słabo napowietrzone albo innych milion rzeczy sie zdarzyło. Ja bym butelkwoał i sprawdzał. Jeśli przez tydzien nie skwaśniało. Chyba żeby przelać na cichą i zobaczyć czy drożdże po dostaniu dawki tlenu nie ruszą ponownie. Czasami potrafią dojeść jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie. Testowałem zabutelkowane piwo po 10 dniach gazowania w 17 st. smakuje całkiem dobrze. Nagazowanie jest ok ale poczekam bo jeszcze trochę brakuje. Nic narazie nie wybuchło. Ale trochę z innej beczki. Nastawiłem. Christmas Ale (z zestawu surowców) i dodałem 2x S-33 na 19 litrów brzeczki o blg17(uwodnione w dwóch różnych naczyniach w 27st). Drożdże zadane w temp brzeczki 16/17st - temperatura na sterowniku 18.8. Wystartowały szybko, nawet obfita piana na powierzchni.  Niestety w 3 dzień opadał do zera i w rurce cisza. Podniosłem temp na 19,5. Po 7 dniach blg z 17 spadło na 8. Nie wiem czy to jakaś klątwa czy coś robię nie tak. Dodam ze piwa robię na wodzie Oaza z biedrony. Nie wiem czy to kwestia zacierania.. robię próby jodowe i są ok. Temp zacierania to 66-67st. Chyba ze te S -33 tak słabo odfermentowują. Poradzicie coś ? 
ps dodam ze dwie warki wcześniej robiłem piwo w zasypie 50/50 jęczmień pszenica na U.S.-05. Jedna saszetka na 20 litrów ; blg 15 i odfermentowały do 3 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewny jesteś, że temp. brzeczki miała 16/stopni? Jak masz umieszczoną sondę?

Korzystam z zamrażarki po lodach ze sterownikiem temp. Sondę przyklejałem do boku fermentora i izolowałem zieloną pianką z alufolią o grubości 5mm, zakładanej podwójnie. Przekłamanie wskazania faktycznej temp. brzeczki przy takim rozwiązaniu pomiaru było na poziomie 7°C do 10°C, w zależności od temp. otoczenia. Wyłapałem to przypadkiem (cieszę się, że i tak szybko)  przy drugiej warce, gdy potrzebowałem wyjąć fermentor z zamrażalnika i temperatura na sterowniku wzrosła o 7°C. Teraz mierzę sondą umieszczoną w osłonce ze stali nierdzewnej, kupionej na ali, zanurzonej w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę brzeczki mierzyłem termometrem analogowym typa alla France. Temperatura była mierzona bezpośrednio po schłodzeniu brzeczki przez chłodnice. W momencie zadania drożdży wynosiła 16,5 stopnia. A na sterowniku Inkbird ustawiłem 18,8 stopnia. Myśle ze gdyby temperatura była tak naprawdę większa to by fermentacja poszła sprawniej i głębiej by odfermentowaly. Chyba ze temp była niższa niż sterownik pokazywał. Po przyklejeniu sondy do fermentora sterownik pokazywał mniej więcej taką temperaturę jaką miała brzeczka która mierzyłem termometrem analogowym. 
A czy końcówkę od sondy mogę zanurzyć w brzeczce? Sonda jest krótka około 5 cm ale nie jestem pewien z jakiego materiału jest wykonana. Pewnie ze stali nierdzewnej. Pozdrawiam

CA60BC61-F0B1-4B6A-8F4F-6E2CAA1F12BE.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie. Ciekawa sprawa z tym moim Christmas Ale’em. Z 17 blg odfermentowało do 8 blg. Podniosłem temperaturę do 20 i poczekałem kolejny tydzień. Po sprawdzeniu znowu 8 blg. Po dwóch dniach od pomiaru postanowiłem zabutelkować. Wniosłem fermentor z piwem do kuchni (temp w kuchni 22/23 st.)i zostawiłem. Po trzech godzinach wracam zeby zabrać się do butelkowania a tam w rurce zaczęło bulkać. I tak przebulkuje już 3 dzień. Jak myślicie czy to fermentacja ruszyła czy to jakieś inne czary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2020 o 09:55, x1d napisał:

Raczej kwestia temperatury, w wyższej gaz się uwalnia.

Sprawdziłem dzisiaj blg i jest niecałe 6 blg czyli od wtorku spadło o 2 z 8 blg. Z tego wynika ze to nie tylko gazy ale też i fermentacja. Ale zeby po takim czasie ruszyła ?

Edytowane przez Nagellan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.