Skocz do zawartości

Fermentacja zatrzymana na 8 BLG Sweet Stout


Nagellan

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.Jeżeli nie w tym miejscu post to bardzo przepraszam. Chciałbym Was poprosić o poradę. W sobotę 15 sierpnia zacierałem Sweet Stout z zestawu surowców z dodatkiem kawy ziarnistej. Otrzymałem 20 litrów brzeczki o ekstrakcie 13 blg. Schłodziłem brzeczkę do 17 stopni. Drożdże Fermentis Safale S-04 zostały uwodnione w 29 stopniach przez 25 minut i dodane do schłodzonej brzeczki. Zanim zadałem drożdże  do fermentora, dolewałem powoli brzeczkę łyżką aby przyzwyczaić drożdże do temp. Brzeczka przy wlewaniu do fermentora z kadzi warzelnej była przelewana z wysokości mocno się rozbryzgując. Dodatkowo spienioną brzeczkę mieszałem łygą kilku minut po zadaniu drożdży tworząc konkretny wir. Fermentor wstawiłem do lodówki ze sterownikiem i ustawiłem na 17 stopni o godzinie 16. Następnego dnia w niedzielę kolo godziny 12 zajrzałem do lodówki i piwo intensywnie pracowało aczkolwiek bez wielkiej piany. We wtorek zauważyłem ze fermentacje w rurce ustaje. Wczoraj podniosłem temperaturę do 19 st na sterowniku. Dzisiaj o 20 sprawdziłem balingomierzem BLG i wyszło 8 może 8,5 Blg. Piwo w smaku jest bardzo dobre..Nie ma dziwnych zapachów, nie wyczuwam octu, farby itd. W smaku ot takie Karmi mrozona kawa. Proszę Was szanowne grono o poradę. Czy wsypać jeszcze jedną saszetkę drożdży ?(niestety nie mam zapasu S-04 a przy dobrych wiatrach pewnie gdybym jutro kupił dojdzie we wtorek/srodę)Czy jeszcze czekać? Co robić??Z góry dziękuje i pozdrawiam

Ps.Sondę od sterownika inkbird mam zamocowaną do obudowy fermentora w połowie ilości piwa.Sonda jest odizolowana od otoczenia folią bąbelkową.

 

IMG_7196.jpg

Edytowane przez Nagellan
Dodanie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Nagellan napisał:

Witajcie.Jeżeli nie w tym miejscu post to bardzo przepraszam. Chciałbym Was poprosić o poradę. W sobotę 15 sierpnia zacierałem Sweet Stout z zestawu surowców z dodatkiem kawy ziarnistej. Otrzymałem 20 litrów brzeczki o ekstrakcie 13 blg. Schłodziłem brzeczkę do 17 stopni. Drożdże Fermentis Safale S-04 zostały uwodnione w 29 stopniach przez 25 minut i dodane do schłodzonej brzeczki. Zanim zadałem drożdże  do fermentora, dolewałem powoli brzeczkę łyżką aby przyzwyczaić drożdże do temp. Brzeczka przy wlewaniu do fermentora z kadzi warzelnej była przelewana z wysokości mocno się rozbryzgując. Dodatkowo spienioną brzeczkę mieszałem łygą kilku minut po zadaniu drożdży tworząc konkretny wir. Fermentor wstawiłem do lodówki ze sterownikiem i ustawiłem na 17 stopni o godzinie 16. Następnego dnia w niedzielę kolo godziny 12 zajrzałem do lodówki i piwo intensywnie pracowało aczkolwiek bez wielkiej piany. We wtorek zauważyłem ze fermentacje w rurce ustaje. Wczoraj podniosłem temperaturę do 19 st na sterowniku. Dzisiaj o 20 sprawdziłem balingomierzem BLG i wyszło 8 może 8,5 Blg. Piwo w smaku jest bardzo dobre..Nie ma dziwnych zapachów, nie wyczuwam octu, farby itd. W smaku ot takie Karmi mrozona kawa. Proszę Was szanowne grono o poradę. Czy wsypać jeszcze jedną saszetkę drożdży ?(niestety nie mam zapasu S-04 a przy dobrych wiatrach pewnie gdybym jutro kupił dojdzie we wtorek/srodę)Czy jeszcze czekać? Co robić??Z góry dziękuje i pozdrawiam

Ps.Sondę od sterownika inkbird mam zamocowaną do obudowy fermentora w połowie ilości piwa.Sonda jest odizolowana od otoczenia folią bąbelkową.

 

 

 

Odfermentowanie niskie, ale to dopiero 8 dni, do tego w raczej niskiej temperaturze. Zostaw w spokoju na kolejny tydzień i ponownie sprawdź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Nagellan napisał:

Ok czyli czekać. Czy ewentualnie zamówić Saszetkę s04 czy inne drożdże do refermentacji ? A z innej beczki pytanie. Do ile powinno odfermentować na s04 z 13 blg. Czy te 17 stopni nie było za nisko ?

 

Duży do refernentacji raczej nie będziesz potrzebował, druga saszetka na tym etapie też raczej nie pomoże. Do ilu powinno odfermentować? Pewnie w okolicy 3-5blg, chyba, że w recepturze była np. laktoza. 

17 stopni na S-04 to nie powód do niepokoju. Poczekaj tydzień i wtedy będzie można decydować co robić (w ostateczności zacząć się martwić ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Nagellan napisał:

Dziękuje za info. Tak dodałem 700 gram laktozy. Czy w przypadku dodania laktozy fermentacja może zostać zaburzona czy raczej odczyt blg może być zaburzony. Dzięki za Wasze odpowiedzi 

 

Ani fermentacja, ani odczyt nie będzie zaburzony. Trzeba tylko pamiętać, że laktoza jest cukrem niefermentowalnym przez drożdże, także i odfermentowanie będzie płytsze - a w tym wypadku jest to około 2,5°blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze laktoza podbija gęstość, po drugie S-04 lubią powoli dojadać. Ja bym więc jeszcze kilka dni poczekał. Do refermentacji nie będziesz potrzebował nowych drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Nagellan napisał:

Dziękuje za odpowiedź. Czyli wynika z tego ze piwko nadaje się do butelkowania? Czy możesz wyjaśnić jak to obliczyłeś ze ma 2,5 blg ? 

 

Na 99% nie. Wpisz sobie w jakikolwiek kalkulator/program piwowarski 700g laktozy na 20l piwa, wychodzi około 2,5blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś spokojnie temperaturę do 20 st. C.

S-04 bardzo długo dojadają, więc zanim zabutelkujesz pobudź drożdże do dojedzenia resztek cukrów fermentowalnych i upewnij się, że zakończyły fermentacje.

Jeśli planujesz trzymać gotowe piwo w temp wyższej niż 20 st. C to możesz stopniowo podnieść jeszcze wyżej. Będzie mniejsza szansa, że ruszą w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem ze swoim sweet stoutem. Laktozy dałem 800g na 20l, fermentowałem też S-04. Piwo zeszło z 16 (mierzone po dodaniu laktozy) do niecałych 9 Blg. W fermentorze stało bodajże 5 tygodni i już niżej nie zeszło. Poszło w butelki i jak dotąd (po 1,5 miesiąca) nie było niespodzianek. Piwo jest bardzo dobre.

Wysłane z mojego Lenovo TB-X705F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. To mnie pocieszyłeś heheh. No poczekam może jeszcze do niedzieli czyli będzie to tydzień i sprawdzę blg. Jak nic nie zejdzie po tygodniu to chyba dam w butelki choć trochę jednak obawiam się granatów. Noni chyba procentów to będzie jak na lekarstwo. ?
No tak, tylko u mnie stało 5 tygodni w wiadrze ja bym pewnie poczekał jeszcze z tydzień chociaż, tym bardziej, że tak jak koledzy pisali, s-04 lubią dłużej dojadać. A te 13 blg to już po dodaniu laktozy?

Wysłane z mojego Lenovo TB-X705F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fakt, alk na poziomie niecałych 3%. Troszki mało ale najważniejeze żeby smakowało zmierz blg za parę dni i zobaczysz czy coś tam się jeszcze dzieje

Wysłane z mojego Lenovo TB-X705F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Nagellan napisał:

Panowie. Sprawdziłem dzisiaj czyli po 8 dniach i niestety 8blg. Temp. Podniesiona do 20 st. i niestety nic. Co Waszym zdaniem najlepiej zrobić ? Sypać glukozę i butelkować ? Czy grozi to granatami ? Z góry dziękuje za pomoc 

 

A sprawdzałeś balingomierz na czystej wodzie? Może skala się przesunęła?

Jeżeli przez 8 dni nie spada, to pewnie już niżej nie zejdzie, choć odfermentowanie poniżej 50% jest dziwne. Można ewentualnie spróbować dodać świeżych lub innych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem balingomierz na czystej wodzie z kranu i pokazuje 0 blg. Temp wody 23 st. Jeżeli chodzi o drożdże to mam S-05, wb-06 oraz S-33. Nie mam niestety S-04. Pytanie czy otwierać fermentor i wsypywać czy tez nie ryzykować infekcji i natlenienia? Piwo w smaku jest całkiem dobre. Czy może lepiej do butelki i mieć niskoalkoholowe? Ale obawiam się granatów. 
ps. Czy dokupić S-04 ?

Edytowane przez Nagellan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem 45 minut w temp 67 i dalej 25 minut w temp. 72 st. W temp 72 dodałem ciemne słody. Dzięki za podpowiedzi. Ale co byście zrobili w tym konkretnym przypadku, będąc na moim miejscu?Zabutelkować czy to za duże ryzyko? Czy dokupić s-04 i wsypać do fermentora i natlenić? Pozdrawiam

Edytowane przez Nagellan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.