Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje uwarzyć pierwsze piwo, jakim ma być rye oatmeal smoked fes. Chciałbym żebyście ocenili i skomentowali recepturę: https://brewness.com/pl/recipe/rye-oatmeal-smoked-fes/view

(nie jestem pewny procentowych strat, ale to wyjdzie podczas warzenia)

Z góry dzięki!!!

 

Edytowane przez Witold Studziński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Witold Studziński napisał:

Planuje uwarzyć pierwsze piwo, jakim ma być rye oatmeal smoked fes. Chciałbym żebyście ocenili i skomentowali recepturę: https://brewness.com/pl/recipe/rye-oatmeal-smoked-fes/view

(nie jestem pewny procentowych strat, ale to wyjdzie podczas warzenia)

Z góry dzięki!!!

 

Ale żeś sobie piwo wymyślił na pierwszą warkę, wydajnośc i straty to sobie po kilku warzeniach wyrobisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Witold Studziński napisał:

Planuje uwarzyć pierwsze piwo, jakim ma być rye oatmeal smoked fes. Chciałbym żebyście ocenili i skomentowali recepturę: https://brewness.com/pl/recipe/rye-oatmeal-smoked-fes/view

(nie jestem pewny procentowych strat, ale to wyjdzie podczas warzenia)

Z góry dzięki!!!

 

 

20% słodów palonych, 77 ibu, to może być ciężko pijalne piwo. Do tego pszenica, żyto i płatki mogą mocno utrudnić filtrację, szczególnie na pierwszą warkę.

Jakie masz warunki do fermentacji? S-04 nie dadzą dobrych efektów bez solidnej kontroli temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, punix napisał:

 

20% słodów palonych, 77 ibu, to może być ciężko pijalne piwo. Do tego pszenica, żyto i płatki mogą mocno utrudnić filtrację, szczególnie na pierwszą warkę.

Jakie masz warunki do fermentacji? S-04 nie dadzą dobrych efektów bez solidnej kontroli temperatury.

piwnica (max 25*), lodówką i wkładami do turystycznych myślę, że na spokojnie obniżę poniżej 20*.

też dość mocno się zastanawiam nad biab, a goryczką się nie przejmuj- bardzo lubię risy (głównie te podchodzące pod popielniczkę

)

Edytowane przez Witold Studziński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Witold Studziński napisał:

piwnica (max 25*), lodówką i wkładami do turystycznych myślę, że na spokojnie obniżę poniżej 20*.

też dość mocno się zastanawiam nad biab, a goryczką się nie przejmuj- bardzo lubię risy (głównie te podchodzące pod popielniczkę

)

 

Proponuję raczej US-05 w takim razie, S-04 lubią zacząć gwałtownie, co mocno podnosi temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 blg to można zebrać. Pytanie czy będziesz coś mocniejszego na tym robił bo do 10 czy 20l jakiegoś lekkiego ale to bym kupił nową paczkę.

Pamiętaj że przy zasypie 20% palonego żyta jeśli masz miękką wodę to piwo może być niepijalne. I nie chodzi tutaj że będzie to popielniczka, którą lubisz. To nie jest tak, że im więcej palonych słodów tym większa popielniczka. Przy miękkiej wodzie może być po prostu kwaśne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Witold Studziński napisał:

oke, a opłaca się zbierać gęstwę, czy na razie nie bawić się w przelewanie i gwałtowne ruchy z piwem?

 

Opłaca się, o jakim przelewaniu mówisz? Butelkujesz piwo, zbierasz gęstwę, warzysz kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, punix napisał:

 

Opłaca się, o jakim przelewaniu mówisz? Butelkujesz piwo, zbierasz gęstwę, warzysz kolejne.

Mam na myśli przelewanie na cichą, bo zbieranie gęstwy po ok. 2 tygodni chyba nie ma sensu z powodu dużej ilości martwych drożdży

 

Edytowane przez Witold Studziński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Witold Studziński napisał:

Mam na myśli przelewanie na cichą, bo zbieranie gęstwy po ok. 2 tygodni chyba nie ma sensu z powodu dużej ilości martwych drożdży

 

 

Ma sens, przelewanie nie jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uwarzyłem piwo, i po jakichś 18h (zadane drożdże o 12:00 poprzedniego dnia) chciałem zobaczyć czy fermentacja ruszyła. Dodałem 1/2 saszetki US-05~8l brzeczki i nie jestem, czy już fermentuje- niby rurka bulgocze co 30s-1min, ale drożdże się za bardzo nie podniosły. Temp to 16-18*, drożdże zadawałem w 19*

118893858_707654543119709_4665645261902351170_n.jpg

118911573_259888675018041_608259205880568109_n.jpg

118915787_636045483980128_426329544473292262_n.jpg

118917789_785353095629030_2346621049985955427_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Brzeczka już raczej przefermentowana. Piana może się utrzymywać nawet po zakończonej fermentacji. Możesz podnieść do 20 jak chcesz. Możliwe że drożdże coś jeszcze dojedzą. Jak chcesz żeby piana opadła to musisz obniżyć temperaturę poniżej temp pracy drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Witold Studziński napisał:

myślałem, że piana opada pod koniec fermentacji (tak jest na wiki), jakbym chciał zmierzyć blg to raczej brać próbkę bez piany?

 

 

Niektóre drożdże zostawiają nieraz czapę na powierzchni pomimo zakończonej fermentacji (US-05 na przykład, żeby daleko nie szukać). Próbka bez piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Witold Studziński napisał:

myślę o podniesieniu do 20-22*, aby przyspieszyć proces. Co o tym sądzicie?

 

Ja bym podniósł temperaturę na kilka dni a przed rozlewem mocno schłodził aby opadło to co "wisi" w toni piwa. Zrobi się wtedy bardziej klarowne. Jak w tym czasie zabujasz / wstrząśniesz kilka razy fermentorem to i piana z powierzchni powinna opaść na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.