Skocz do zawartości

Problem z interpretacją przepisu


TomLub9

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jestem początkujący w temacie, na swoją pierwszą Warkę wybrałem Witbier. Mam jednak mały problem z interpretacją przepisu autorstwa Piotra Wypycha: 

https://wiki.piwo.org/Witbier,_Piotr_Wypych_(coder) chodzi mi głównie o to czy zacierać tylko w 6 litrach wody jak podaje autor, czy w większej ilości oraz czy przy chmieleniu wsypać po prostu 250 g cukru do brzeczki? Nie spotkałem się z tym w żadnym innym przepisie.

Dziękuję za pomoc ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, TomLub9 napisał:

Cześć

Jestem początkujący w temacie, na swoją pierwszą Warkę wybrałem Witbier. Mam jednak mały problem z interpretacją przepisu autorstwa Piotra Wypycha: 

https://wiki.piwo.org/Witbier,_Piotr_Wypych_(coder) chodzi mi głównie o to czy zacierać tylko w 6 litrach wody jak podaje autor, czy w większej ilości oraz czy przy chmieleniu wsypać po prostu 250 g cukru do brzeczki? Nie spotkałem się z tym w żadnym innym przepisie.

Dziękuję za pomoc ?

 

 

Możesz zacierać w większej ilości wody, na początek będzie łatwiej. Przy czym zauważ, że w tych 6 litrach są tylko słody, a płatki są kleikowane osobno.

Cukier możesz rozpuścić wcześniej we wrzątku, ale możesz dodać bezpośrednio do gara - mieszając, żeby się nie przypalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody wrzucił do 6 litrów, bo domyślam się, że kleikował płatki w ilości wody w stosunku 1:5.  Czyli na 2,5 kg płatków poszło już 12,5l wody. Po dodaniu tej z zacierania wychodzi 18,5l czyli standardowy stosunek 1:33. Cukier normalnie wsypać do brzeczki.

 

A tę przerwę białkową w 52C możesz całkowicie wyrzucić lub tylko w tej temp wsypać słody i od razu po kleikowaniu całość zacierać już w 68C.

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.