Skocz do zawartości

Jaka lodówka? (a może zamrażarka?)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Potrzebuje Waszej pomocy. Posiadam lodówkę, którą nabyłem drogą kupna za 300zł. To jest jedna z tych które mają 180cm. Temperatura nie schodzi w niej niżej niż 9stopni. Przez co nie mogę zrobić solidnego cold crasha. Z uwagi na to, że piwa keguję a fermentor to fermizilla 27l zmuszony jestem dokupić jeszcze jedną. Tutaj rodzi się pytanie: jaka jest najlepsza (wraz z ceną) lodówka która spełni moje oczekiwania. 

Lodówką steruje BrewPiLess. Sprawdza się dobrze. Słyszałem, że lodówka powinna być jak najprostsza, bez żadnych nofrost itd. Czy to prawda? Czy można sterować Brewpilesem skutecznie każdą lodówkę? 

Widziałem we Wrocławskim komisie pionowe zamrażarki które pomieszczą fermzille. Czy taka zamrażarka nofrost się nada? Ktoś może używa?

 

Będę wdzięczny za wskazówki

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starą zamrażarkę skrzyniową Polar Mors, kupiona za 100 pln mieści 2 wiadra 33l, steruje tym termostat esco es-10 bądź sterownik wifi od kol. @Malinowy, w zależności od mojego widzimisię.

Co więcej mogę powiedzieć, sprawdza się.

Wydaje mi się, że każdą lodówkę można kontrolować brewpilessem, sterownikiem Malinowego bądź zwykłym zewnętrznym termostatem np stc1000 czy w1209

Mam też mała lodówkę (na 1 wiadro) sterowaną przez zewnętrzny termostat i jest ok.

 

Mam nadzieję, że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Damian Jarosch napisał:

Temperatura nie schodzi w niej niżej niż 9stopni. 

Może dowiedz się jaki tam jest czynnik chłodzący, dopełnij go i może będzie chłodzić niżej. Ja też mam chłodziarkę taka ok 180cm i chłodzi mi do 3C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używasz BrewPiLess na zasadzie takiej, że podłączasz go do wtyczki lodówki to dalej w sterowaniu szeregowo bierze udział termostat z lodówki (i inne 'udziwnienia', które znajdują się w układzie sterowania) i to on może prowadzić do tego, że lodówka niżej niż 9 stopni nie zejdzie. Najlepiej sterowanie lodówki uniezależnić od tego termostatu po prostu wyciągając go i styki termostatu zastąpić stykami przekaźnika z BrewPiLess :) 

 

To oczywiście jeden z przypadków - musisz dokładnie cykl sterowania prześledzić i znaleźć problem.

Edytowane przez tmk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2020 o 21:24, x1d napisał:

Zamrażarki często nie mają odprowadzania wody, i przy używaniu ich w wyższych temperaturach może prowadzić do skraplania i gromadzenia się jej.

W używanej dotychczas usunąłeś oryginalny sterownik?

 

 

Nie. Tam jest proste pokrętło i termostat. Zero elektroniki. Lodówka chodzi cały czas. Kompresor buczy i chłodzi tak sobie. Wydaje mi się, że po prostu nie wyrabia. Być może brakuje czynnika lub układ jest nieszczelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tamtomasz napisał:

Ja mam budżetową lodówkę z no frost i wbudowaną kontrolą temperatury od 2 do 8 stopni z przeskokiem co 2. Jest dedykowana do lagerów i sprawuje się wyśmienicie. Wahań temperatury praktycznie nie ma i jak ustawiam dwa stopnie to rzeczywiście są dwa stopnie. Uważam, że to o wiele lepsze rozwiązanie niż podłączanie lodówki/zamrażarki pod sterownik. Kolega z zamrażarką i inkbirdem ustawia na 19 i ma wahania od 18,6 do 20,3 - może to kwestia tego, że zamrażarka jest dosyć zabytkowa, ale z tego, co zauważyłem to właśnie w takie zaopatrują się piwowarzy ?

 

Co do samego no frost w zamrażarkach to kiedyś o to pytałem, ale nikt nie odpowiedział ?

 

Brewpiless sprawdza się całkiem dobrze nawet przy mojej słabo wydajnej lodówce. 

Generalnie udało mi się namówić piękniejszą połówkę do tego abyśmy pomieszkali chwile z jeszcze jedną lodówką a w zasadzie zamrażarką. Znalazłem używaną ( w dobrym stanie) Elektrolux euf28201W. Jest to pionowa zamrażarka z nofrost. Mieści się w niej fermentor fermzilla. Mam tylko obawy o skraplanie się. Czy to znaczy, że woda będzie się zbierać pod urządzeniem na podłodze? Czy są jeszcze jakieś minusy takiej zamrażarki?

No i najważniejsze: wahania temperatury. Czy ktoś ma zamrażarkę no-frost z brewpilessem i może coś o tym napisać?

Temat który podałeś rzeczywiście odpowiedziałby na moje pytania. Szkoda, że przeszedł bez echa.

 

 

image.thumb.png.5f8dda37743fd6e5bb0f517ec56a58f9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2020 o 21:24, x1d napisał:

Zamrażarki często nie mają odprowadzania wody, i przy używaniu ich w wyższych temperaturach może prowadzić do skraplania i gromadzenia się jej.

W używanej dotychczas usunąłeś oryginalny sterownik?

 

Nic nie modyfikowałem, problemu ze skroplinami nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.