Skocz do zawartości

Pierwsza warka


milyy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki do mierzenia temp. ciała : D i taki wyskalowany od -10°C do 50°C

Taki zakres to chyba raczej do pomiaru temperatury powietrza niż ciała. :)

Ja raczej nie widzę takiego termometru do pomiaru temperatury brzeczki: max temp 50°C - ciężko go będzie wysterylizować w takiej temperaturze. Chociaż... może gdyby go dobrze wymyć w spirytusie, to by i zadziałało.

 

Ale zaraz, nie masz termometru do zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciut nieprecyzyjnie się wyraziłem. Mam taki do mierzenia temp. ciała : D i taki wyskalowany od -10°C do 50°C (nie wiem skąd go mam)

aha, i nie rozumiesz, że nie da się nimi zmierzyć temp. do 80°C ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujcie :) Kolega warzy na razie z brewkitów z tego co zrozumiałam, więc termometr potrzebny jest mu pewnie do zmierzenia temperatury brzeczki nastawnej.

Milly przetrzyj ten termometr porządnie spirytusem i oczywiście możesz mierzyć temperaturę brzeczki i piwa w zakresie skali tego termometru.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Dori :) Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło więcej niż 40°C nie jest mi potrzebne. Chcę tylko wiedzieć kiedy zadać drożdże tak żeby nie zdechły oraz tak, żeby jakoś ruszyły.

Edytowane przez milyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zły. Skala do 100°C powinna być co najmniej.

Powtórzę po raz kolejny - wrzućcie na luz :)

Przeczytałeś cały temat? Po co przy warzeniu piwa z brewkitów termometr ze skalą do 100°C ?

Spoko luz, nie doczytałem tematu... sorry :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały garnek o poj. około 10l:ble: więc warka będzie niewielka. Może to głupie pytanie, ale czy dam radę w takim garnku zatrzeć ok. 3kg słodu?

Standardowy stosunek wody do słodu podczas zacierania to ok 3:1, więc zatrzeć na pewno Ci się uda.

Pytanie tylko w czym będziesz to chmielił? Bo z 3kg słodu powinieneś dostać ok 15-20l filtratu 10-11°Blg.

No chyba, że prawie bez wysładzania. Ale to szkoda trochę surowca... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Może to głupie pytanie, ale czy dam radę w takim garnku zatrzeć ok. 3kg słodu?

W takim garnku musiałbyś celować w 8-9l warkę. Pomijam sprawę filtracji przy tak małym zasypie ale pozostaje ci albo zmniejszyć ilość słodu (z 2,5kg wyjdzie ci ok 8-9l 15°Blg) albo uwarzyć po prostu coś mocniejszego.

Możesz też pójść lekko w stronę HGB i uwarzyć np. 18°Blg a następnie rozcieńczyć wodą do 12°Blg, W ten sposób uzyskasz więcej niż 10l docelowo.

Edytowane przez Pietruś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.