Skocz do zawartości

G30 tragiczna wydajność


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów po urlopie.

Uradowany że mam własny śrutownik i podniosę wydajność na sprzęcie ależ było moje zdziwienie wczoraj gdy po uwarzeniu Hefeweizena z 5 kg słodu wyszło 18 litrów 12 BLG.

Jak tak dalej pójdzie to sprzęt pójdzie pod młotek bo to wylewanie potencjalnego piwa w kanał - zabrano 6 butelek piwa "z garnka"

Więc znów pytanie czy jest jakaś metoda żeby zbliżyć się do 75 % wydajności która byłaby dla mnie satysfakcjonująca

Zacierałem w 19 litrach wody - czy używacie ilości wody wg tego ich kalkulatora ? Zacier był 2 razy mieszany łyżką.

Jakie macie wydajności na G30 zacierając wg ilości wody z kalkulatora GF ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie opiszesz szczegółowo procesu to guzik ci będziemy mogli poradzić.

Jaka temperatura zacierania, jaki czas, ile litrów wysładzania, jaki słód i jak drobno ześrutowany, czym filtrowane, czym mierzone Blg.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie - 44 st C 20' / 62 st C 20' / 72 st C 50' wygrzew 78 st C.

Słody pszeniczy 2,5 kg, pilzneński 2,5 kg słody VM.

Wysładzano do 23 litrów brzeczki

Filtrowane fabrycznie - sprzęt nie był doposażany.

BLG mierzone cukromierzem Browin w brzeczce temp. 24 st C  po schłodzeniu.

Czyli procedura jak zawsze.

Ja rozumiem że słód pszeniczny obniża wydajność ale to są kurwa już jaja jakieś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A robiłeś wcześniej na tym G30? Jesli tak to jaką miałeś wydajność?

 

52 minuty temu, Piotr Ba napisał:

Uradowany że mam własny śrutownik...

Jeśli to twoje pierwsze śrutowanie a poprzednie warki miały normalną wydajność to zacząłbym od przyjrzenia się grubości śrutowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej 3 warki w tym jedna śrutowana u siebie - wydajność ok. 70 % trochę mniejsza na piwie z pszenicą niesłodowaną ale nie była kleikowana.

Ciekawi mnie kwestia czy użytkownicy stosują ilość wody do zacierania wg wzoru do GF? Czy doposażenie jeszcze jedną drobniejsza siatką na dno coś tu pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr Ba napisał:

Ja wiem tylko że problem polega na tym że ta sama woda była stosowana w garnku i tam wydajność była 79 %. Więc ciężko mi kupić to że to wina pH wody.

 

 

Jeśli jedyną zmienną jest śrutownik to pobaw się ustawieniem szczeliny i po 3-4 warkach będziesz pan zadowolony :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zacierałem w 4L/kg i 2.5L/kg i nie widziałem jakichś różnic w wydajności, co prawda nie robiłem tego w grainfatherze, ale trudno mi sobie wyobrazić żeby przez kilka litrów wody w tę czy tamtą wydajnośc spadła z 79 do 54%.

Jakie było Blg brzeczki lecącej pod koniec wysładzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Ba napisał:

Uradowany że mam własny śrutownik

Grubość śrutowania to zawsze balans między wydajnością a dobrym przepływem/wysładzaniem. 

Gruba śruta zmniejsza wydajność ale polepsza przepływ i filtrację. Drobne zaś polepszają wydajność ale ryzykujesz że coś się zapcha.

Jak napisał @anteks pokombinuj z grubością śruty i znajdziesz złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysładzanie przebiegło raczej wolno czy szybko? Jeśli za szybko to spróbuj następnym razem, przenieść kosz do fermentora plastikowego i wysładzać tam. Woda bedzie wolniej przeplywac przez młóto i wypłucze wiecej cukrów. Jak Ci się pierwszy fermentora zapełni, przenieś kosz do drugiego, a brzeczkę wlej do kotła i podgrzewaj do gotowania w tym czasie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze staram się śrutować drobniej jeśli w zasypie jest pszenica lub słód pszeniczny. Za niecałe 2 tygodnie dorabiam jeszcze jedną warke tego same hefeweizena i zrobię zdjęcia po śrutowaniu. Chyba trzeba będzie wysładzać na fałszywym dnie w wiadrze :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ponieważ na tym słodzie zawsze jest spadek wydajności nie wiedzieć czemu - zasyp 50/50 pilzneński/pszeniczny to dość częsty zasyp w browarze - pszeniczne, american wheat, white ipa, wheat ipa  - w przyszłości witbier - czyli piwa letnie. Będę wysładzać na fałszywym dnie i zobaczę za tydzień jak to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Piotr Ba napisał:

Zawsze staram się śrutować drobniej jeśli w zasypie jest pszenica lub słód pszeniczny. Za niecałe 2 tygodnie dorabiam jeszcze jedną warke tego same hefeweizena i zrobię zdjęcia po śrutowaniu. Chyba trzeba będzie wysładzać na fałszywym dnie w wiadrze :P

 

 

17 godzin temu, Piotr Ba napisał:

Tak ponieważ na tym słodzie zawsze jest spadek wydajności nie wiedzieć czemu - zasyp 50/50 pilzneński/pszeniczny to dość częsty zasyp w browarze - pszeniczne, american wheat, white ipa, wheat ipa  - w przyszłości witbier - czyli piwa letnie. Będę wysładzać na fałszywym dnie i zobaczę za tydzień jak to wyjdzie.

Kupujesz garnek za milion monet i chcesz wysładzać w wiadrze? Nigdy nie śrutowałem drobniej pszenicy i to obojętnie na jakim sprzęcie i skali warzę. Pszenica ma większą ekstraktywnośc od pilzneńskiego.

Ale ja warze tylko na R40 oraz I1500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Nie wczytywalem się w cały wątek. Warzę na GF od 40warek. Generalnie ustawiając 80% wydajności, 2litry strat co jest defaultowym ustawieniem wychodzi mi zwykle trochę lepiej. Objętość warki tak jak w apce przy czym gęstość wyższa czasem o 1blg.

Moja wczorajsza warka, black ipa: 4kg (w tym 0.2 carafy III special na mashout) wyszło 21L 13blg przed gotowaniem w kotle. W fermentorze znalazło się 16L 14.5blg co jest o 0.9blg lepiej niż założyła aplikacja kotła.

Jedyna modyfikacja to siatka na dno kosza od lewatywa. 

Śrutuje na polskim walcowym od miłego pana z olx. Ustawiłem na oko. Nie zwilżam słodu. Nie przelewam, nie mieszam . Wszystko jak w "instrukcji":)

... a i jesli mam płatki/pszenicę to stosuję 0.2-0,3kg łuski ryżowej.

 

Tutaj możesz zobaczyć jak wyszło porównanie dwóch kotłów.  GF przegrał ale dostał mniej wody do wysładzania  i wysładzanie zbyt szybko przerwałem. To co zadziałało na plus  to odpowiednio długie czekanie na koniec wysładzania. Tam zostaje sporo brzeczki z wysokim blg. Kosz pasuje idealnie na wiadro z Castoramy wiec na koniec ustaw je na wiadrze i zobacz ile jeszcze zleci. Ja po wysładzaniu zostawiam je na 10-15 minut co najmniej zanim zacznę gotować. 

 

 

 

pozdro!

Edytowane przez Damian Jarosch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, siatka powoduje spowolnienie filtracji, co z jednej strony może zwiększyć efektywność poprzez wolniejsze wysładzanie, z drugiej strony może jednak doprowadzić do całkowitego zatrzymania. Ja swoje wyciąłem ze starego sitka IKEA, więc ciężko powiedzieć ile to mikronów, ale swoje zadanie spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hary86, @Piotr Ba

To jest raczej grubsza siatka niż ta do hopspiderów i sitku z ikei. Spowolnienie jest ale nieduże. Nigdy mi się nie zapchała i nigdy filtracja nie utknęła nawet wtedy gdy nie używałem łuski ryżowej. Dodatkowo do brzeczki przedostaje się mniej kawałków młóta przez co ten "podziurkowany walece" przy pompie nie jest pozatykany. Zapewne wpływa to również na szybszy przepływ a później na chłodzenie i oczywiście potencjalnie na wydajność.

Edytowane przez Damian Jarosch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Damian Jarosch ogólnie masz bardzo fajną wydajność jak na automat,. patrząc na warkę Black IPA. Nie wspomniałeś czy stosujesz jakieś dodatkowe zabiegi jak modyfikowanie wody itp. niemniej jednak wydaje mi się że najistotniejszym z punktu widzenia wydajności i problematyczności całego procesu będzie śrutowanie. Miałem warki gdzie przy grubszym śrutowaniu woda przy wysładzaniu po prostu przelatywała przez młuto, wydajność była tragiczna i siatka odrobinę polepszyła sprawę, oraz ta,ie gdzie przy drobnym śrutowaniu i braku siatki wysładzanie potrafiło trwać niemal 2 godziny ale wydajność była automatycznie wyższa ;) Grunt to znaleźć złoty środek w tym względzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam śrutownik stołowy na korbkę i tam nie da się zapamiętać i ustawić szczeliny - trzeba robić za każdym razem denovo na podstawie obserwacji jak mieli. Wykorzystam wiadro z fałszywym dnem do wysładzania i zobaczę co wyjdzie zanim wydam pieniądze na siatkę. A co jest przyczyną że piana się gromadzi podczas zacierania tzn jakby powietrze zasysało. A drugie pytanie z innej beczki czy stosowaliście owies do stouta owsianego? Czy to może być przyczyną bardzo małego nagazowania pomimo dawki 3,5 grama cukru na butelkę. Czy ten problem występuje po dodaniu płatków owsianych zamiast owsa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.