Skocz do zawartości

Piersze piwo w karierze-praktyczne porady


bossman11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie Wszystkich :) przyszedł mi już zestaw startowy do wykonywania piwa,ze bardzo lubie piwo pszeniczne z koncernu Żywiec i i Książece pszeniczne oraz ogolnie  jestem fanem piw pszenicznych, takze przymierzam sie do wykonania pierszego mojego piwa ktorym chcialem aby bylo wlasnie cos na ksztalt tych piw .Taka moja prosba czy ma ktos jakis przepis na takie piwo oraz czy poratowalibyscie mnie jakimis praktyczbymi poradami i wytlumaczyli w lopatoligiczny sposb jak go przyrzadzic zeby go nie zepsuc badz podeslali jakies filmiki na yt w ktorych to jest jakos fajnie pokazane :)? z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bossman11 napisał:

przyszedł mi już zestaw startowy

Jaki? Podaj link do sklepu/ aukcji.

8 minut temu, bossman11 napisał:

czy ma ktos jakis przepis na takie piwo

W wiki oraz w dziale Receptury na forum znajdziesz przepisy. Hefeweizenów jest sporo, ale skoro masz zestaw to zobacz najpierw co piszą w instrukcji (co prawda czasami piszą brednie).

8 minut temu, bossman11 napisał:

praktyczbymi poradami i wytlumaczyli w lopatoligiczny sposb jak go przyrzadzic zeby go nie zepsuc

A to znajdziesz na forum w dziale piaskownica oraz w zapiskach piwowarów. Nie dam rady wyręczyć Cię w szukaniu wątków.

 

Powodzenia!

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zasada napisał:

Jaki? Podaj link do sklepu/ aukcji.

W wiki oraz w dziale Receptury na forum znajdziesz przepisy. Hefeweizenów jest sporo, ale skoro masz zestaw to zobacz najpierw co piszą w instrukcji (co prawda czasami piszą brednie).

A to znajdziesz na forum w dziale piaskownica oraz w zapiskach piwowarów. Nie dam rady wyręczyć Cię w szukaniu wątków.

 

Powodzenia!

 

Zamowilem sobie taki zestaw na start https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-start,c274,p4019,pl.html

Wlasnie odwiedzilem go wczesniej a moglbys mi doradzic mniejwiecej ktory przepis jest podobny w smaku do zywca pszenicznego badz ksiązece złote bo ja sie w ogole nie orientuje w tej dziedzinie :) dzieki za odpowiedz :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bossman11 napisał:

Witam serdecznie Wszystkich :) przyszedł mi już zestaw startowy do wykonywania piwa,ze bardzo lubie piwo pszeniczne z koncernu Żywiec i i Książece pszeniczne oraz ogolnie  jestem fanem piw pszenicznych, takze przymierzam sie do wykonania pierszego mojego piwa ktorym chcialem aby bylo wlasnie cos na ksztalt tych piw .Taka moja prosba czy ma ktos jakis przepis na takie piwo oraz czy poratowalibyscie mnie jakimis praktyczbymi poradami i wytlumaczyli w lopatoligiczny sposb jak go przyrzadzic zeby go nie zepsuc badz podeslali jakies filmiki na yt w ktorych to jest jakos fajnie pokazane :)? z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam :)

Tyskie, Żywiec- przedstawiciele stylu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od przeczytania wiki, jak pisał @zasada.

 

3 minuty temu, bossman11 napisał:

ktory przepis jest podobny w smaku do zywca pszenicznego badz ksiązece

To tak, jakbyś pytał jak zrobić domowy dżem podobny do takiego z biedronki... W domu możesz zrobić coś o wiele lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, bossman11 napisał:

OK, bo myślałem, że mówisz o zestawie surowców. Ale w sumie tam piszą też o zestawie surowców dołączanym. Jaki wybrałeś?

37 minut temu, bossman11 napisał:

ktory przepis jest podobny w smaku do zywca pszenicznego badz ksiązece złote

Problem jest taki, że Żywiec ma w ofercie amerykańskie pszeniczne, pszeniczne APA i Białe czyli pszenicę belgijską. Książęce złote jest natomiast pszenicznym lagerem. Cztery dość różniące się od siebie piwa a żadne nie jest weizenem o którym wspomniałem.

 

Z powyższych najłatwiejsze na początek byłoby amerykańskie pszeniczne.

Słody pilzneński albo pale ale i pszeniczny jasny w stosunku od 3:1 do 1:1, około 4-5 kg łącznie, zacieranie jednotemperaturowe w 65-66°C, chmiel goryczkowy na 60 minut, na koniec jakiś charakterystyczny aromatyczny (ja bym poszedł albo w Cascade, albo po polsku Oktawię lub Zulę), nie więcej niż 30 IBU łącznie (IBU liczysz w programach/ arkuszach dla piwowarów). W zależności od możliwości utrzymania temperatury fermentuj Nottinghamamai (14-18°C), Kveikami (20+).

 

A ogólnie czytaj wiki, rzuć okiem na (przydługie nieco) filmiki z opisu galerii i obejrzyj slajdy:

 

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książece Pszeniczne Złote nie jest już piwem pszenicznym - hefeweizenem - jest teraz lagerem - mało tego obniżono mu ekstrakt z 13 do 12 BLG - więc to kiepski wzór do naśladowania. Nadziałem się ostatnio na ten numer bo kupiłem go chcąc się napić pszenicy.

Co do Amerykańskiej pszenicy to nie radzę - łatwo przegiąć z goryczką - mam takie świeże piwo - robione na gęstwie S04 - miało być fajnie - ale goryczka kryje cały smak. Jeszcze nie piłem w życiu piwa z tak dużą goryczką.

Polecam piwa proste - tzn zawsze polecam robić piwa proste nawet tym co mają staz 200 warek - np. Englisz IPA lub Stout owsiany.

 

Edytowane przez Piotr Ba
s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotr Ba napisał:

Książece Pszeniczne Złote nie jest już piwem pszenicznym - hefeweizenem - jest teraz lagerem - mało tego obniżono mu ekstrakt z 13 do 12 BLG - więc to kiepski wzór do naśladowania.

 

 

Ja tam zawsze wolę lżejsze pszeniczniaki. To nie RIS żeby musiał mieć dużo ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.