Skocz do zawartości

Pierwsze piwo - problem z uzyskaniem temperatury


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od dawna przymierzam się do zrobienia pierwszego piwa - w końcu znalazłem czas ;) . Będzie to brew-kit, lager. Z tego co wyczytałem (instrukcja do brew-kit'u), temperatura fermentacji brzeczki (dolna fermentacja) to 8-15 stopni. Tutaj pojawia się problem, bo mamy lato i najzimniejsze pomieszczenie, do którego mam dostęp to piwnica, w której temperatura oscyluje niestety wokół 18 stopni. Czy są jakieś wyjścia z tej sytuacji, czy jedyne rozwiązanie to czekanie paru miesięcy na jesień i spadek temperatur? ? Myślałem również o lodówce, w której mógłbym ustawić docelową temperaturę, lecz niestety nie uda mi się takiej zdobyć. Na forum pojawiały się problemy odwrotne - czyli za niska temperatura, gdzie polecany był m.in. pas grzewczy. Takie rozwiązania chyba również na nic mi się zdadzą. 

 

Na forum przeczytałem również, że nie do końca ta temperatura jest taka stała i różni się np. od stosowanych drożdży. Tutaj rzeczywiście - posiadam drożdże saflager w - 34/70, gdzie temperatura to 9-22 stopnie, a zalecana 12 - 15. Zakładam zatem, że zasięg 8-15 stopni powinienem zniwelować do 12-15, jednak nadal nie mnie to nie urządza bo mam problem z uzyskaniem nawet 15 stopni.

 

PS Zdaję sobie sprawę, że na początku najlepiej zacząć z niższej temperatury i później stopniowo ją zwiększać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AMePiaceIpa napisał:

najzimniejsze pomieszczenie, do którego mam dostęp to piwnica, w której temperatura oscyluje niestety wokół 18 stopni. Czy są jakieś wyjścia z tej sytuacji

Zmiana drożdży na takie, które pracują chętnie w 18°C i wyższej.

Zmontowanie skrzynki ze styropianu/ styroduru i obniżanie temperatury zamrożonymi butelkami z wodą/ lodem.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AMePiaceIpa napisał:

w której temperatura oscyluje niestety wokół 18 stopni

Zazdroszczę :)

 

Jedź do budowlanego sklepu w okolicy. Kup 4 kawałki styropianu 100cm x50cm grubość 5 cm starczy.  Klej do styropianu. koszt plus minus do 50 zł. Napewn znajdziesz informacje jak skleić boksa styropianowego.  Do tego dwie butelki zamrożonej wody . I w zapasie 3 zamarznięte w zamrażarce. By kontrolować temperaturę kupujesz tani termometr z czujką taka na metrowym kabelku starczy. Czujke umieszczasz centralnie pod wiadremm a termometr na widoku. Ja tak 3 lagery zrobiłem temperatura +- 8 stopni. Jak Ci sie spodoba skołujesz se lodówkę normalną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2020 o 12:22, zasada napisał:

Zmiana drożdży na takie, które pracują chętnie w 18°C i wyższej.

Czy to dobre dla lagera żeby był fermentowany w >18 stopniach? Z tego co się orientuję to piwa wymaga fermentacji i późniejszego lezakowania w niższych temp.

Edytowane przez AMePiaceIpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

box dobry jest i tani. spodoba ci sie zabawa kupisz lodówkę. Box natomiast Ci sie przyda na domowe imprezy w ogrodzie i schłodzenie napojów na zewnątrz.

 

Temperatura w twojej piwnicy pozwoli Ci łatwiej kontrolować tempraturę w takim boxie , A nawet nie które piwa typu ALE będziesz mógł robić bez boxu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, AMePiaceIpa napisał:

Czy to dobre dla lagera żeby był fermentowany w >18 stopniach? Z tego co się orientuję to piwa wymaga fermentacji i późniejszego lezakowania w niższych temp.

 

Nie, ale skoro nie masz warunków na lagera, to lepiej zmienić drożdże na ale'owe i zrobić przyzwoite piwo górnej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AMePiaceIpa napisał:

Czy to dobre dla lagera żeby był fermentowany w >18 stopniach?

 

20 minut temu, punix napisał:

skoro nie masz warunków na lagera, to lepiej zmienić drożdże na ale'owe i zrobić przyzwoite piwo górnej fermentacji

Tak jak @punix napisał.

Generalnie polecam drogę: sprawdzam jakie mam warunki, sprawdzam jakie drożdże lubią takie warunki, sprawdzam jakie piwa mogę zrobić na tych drożdżach.

Oczywiście już na poziomie "jakie mam warunki" można pokusić się o modyfikacje i wtedy zakres drożdży możliwych do wykorzystania rośnie.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AMePiaceIpa napisał:

Widzę że ogólnie polecane są te boxy ze styropianu więc chyba na początek zabiorę się do tego (lodówki od 200 zł więc spora różnica cenowa). 

Alternatywą jest jeszcze torba termiczna + mała, cicha rurka fermentacyjna:

https://pl.aliexpress.com/item/32797731038.html

Sprawdza się równie dobrze jak styropian, ale jest droższa. Jej zaletą jest wielkość - fermentuje w szafie i brakowało mi kilku centymetrów, żeby zmieścić styropian.

Screenshot_2020-08-06 79 1zł 20% OFF Bardzo duża i wysoko zagęszczająca torba termiczna torebka chłodząca izolowana torba n[...](1).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.