Skocz do zawartości

Zatrzymana fermentacja?


Bartol

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Jestem w trakcie swojej pierwszej warki i mam problem, otóż po 3 dniach od zadania drożdży US-05 fermentacja jakby przestała zachodzić. Pierwsze dwa dni przez rurkę bulkało bardzo często raz na 5-6 sekund, a także można było zaobserwować warstwę piany, niezbyt dużą bo do 1 - 1.5 cm. Teraz zamiast w miarę widocznej warstwy piany jest jej cieniutka warstewka bezpośrednio na tafli brzeczki wraz z nieco większymi wysepkami.

Jeśli chodzi o Blg to z ok. 14 spadło do 9 przez te 3 dni. Brzeczke napowietrzałem, wstrząsnałem kilka razy. Temperatura fermentacji 18-20C. Drożdże zadane były w temperaturze ok. 28C.

Moje pytanie: czy jest się czym martwić?

Wszystkim radzącym serdeczne dzięki za pomoc!

Edytowane przez Bartol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bartol napisał:

Moje pytanie: czy jest się czym martwić?

Wysoką temperaturą zadania drożdży i niecierpliwością początkującego piwowara domowego.

Zapomnij o wiadrze na półtora tygodnia. Po tym czasie zmierz BLG, poczekaj jeszcze trzy dni i zmierz ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zasada napisał:

Wysoką temperaturą zadania drożdży i niecierpliwością początkującego piwowara domowego.

Zapomnij o wiadrze na półtora tygodnia. Po tym czasie zmierz BLG, poczekaj jeszcze trzy dni i zmierz ponownie.


Kamień z serca, dziękuję bardzo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam żeby nie śmiecić nowymi wątkami:

Aktualnie od dobrych 3 - 5 dni BLG nie spada, zatrzymało się na 6. Piwo po spróbowaniu ma trochę mydlany, i taki bardzo przypominający smak zacieranego słodu, chmiele też czuć, ale są one zakryte wręcz tym słodowym smakiem.

Czy ktoś miałby jakiś pomysł co mogło pójść nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bartol napisał:

Aktualnie od dobrych 3 - 5 dni BLG nie spada, zatrzymało się na 6. 

Zrób jak radzi kolega @zasada

Smak słodu pewnie wynika z tego że fermentacja jeszcze trwa i sporo cukrów do przerobienia mają drożdże. 

 

Na przyszłość jak będziesz chciał zapytać o coś podobnego musisz podać wszystkie informacje. Jeśli robiłeś risa 25blg to odfermentowanie do 6blg jest spoko. Jeśli robiłeś jakąś dwunastkę to 6blg to dużo, jeśli jednak 6blg jest po czterech dniach to też nie ma problemu. Jednak nikt tutaj nie odgadnie jakie robiłeś piwo. Musisz podać więcej danych:

Jaki ekstrakt początkowy, 

Ile litrów,

ile drożdży, 

Jaka temp fermentacji

Jak długo trwa fermentacja

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bartol napisał:

Odświeżam żeby nie śmiecić nowymi wątkami:

Aktualnie od dobrych 3 - 5 dni BLG nie spada, zatrzymało się na 6. Piwo po spróbowaniu ma trochę mydlany, i taki bardzo przypominający smak zacieranego słodu, chmiele też czuć, ale są one zakryte wręcz tym słodowym smakiem.

Czy ktoś miałby jakiś pomysł co mogło pójść nie tak?

 

To jeszcze dorzucę standardowe pytanie: pomiar robisz spławikiem, czy refraktometrem? Jeśli refraktometrem, to czy przeliczyłeś pomiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, punix napisał:

 

To jeszcze dorzucę standardowe pytanie: pomiar robisz spławikiem, czy refraktometrem? Jeśli refraktometrem, to czy przeliczyłeś pomiar?

Spławik. Powtarzam zawsze pomiar 3 razy i staram się trzymać probówkę pionowo.

 

2 godziny temu, anatom napisał:

Zrób jak radzi kolega @zasada

Smak słodu pewnie wynika z tego że fermentacja jeszcze trwa i sporo cukrów do przerobienia mają drożdże. 

 

Na przyszłość jak będziesz chciał zapytać o coś podobnego musisz podać wszystkie informacje. Jeśli robiłeś risa 25blg to odfermentowanie do 6blg jest spoko. Jeśli robiłeś jakąś dwunastkę to 6blg to dużo, jeśli jednak 6blg jest po czterech dniach to też nie ma problemu. Jednak nikt tutaj nie odgadnie jakie robiłeś piwo. Musisz podać więcej danych:

Jaki ekstrakt początkowy, 

Ile litrów,

ile drożdży, 

Jaka temp fermentacji

Jak długo trwa fermentacja

 

-ekstrakt początkowy ok. 15-16 BLG

-litrów w przepisie (https://wiki.piwo.org/American_IPA_(Hops_Hops_Hops),_Krzysztof_Kula_(kuli)) powinno wyjść 20, natomiast mi wyszło 19, może ciutke poniżej kreski.

-drożdży jedna saszetka - safale us-05 i domyślam się że tutaj to mogło być za mało, bo gdzieś czytałem, że w piwach powyżej 15 BLG początkowego ekstraktu lepiej dać dwie saszetki, ale zmieszałem jedną z wodą w temp pokojowej i po 40-45 minutach (troszke sie opoznilem ze schladzaniem) zadałem je do brzeczki
-temperatura fermentacji utrzymuje się w granicach 18-20 stopni
- fermentacja trwa już 10 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Bartol napisał:

Spławik. Powtarzam zawsze pomiar 3 razy i staram się trzymać probówkę pionowo.

 

-ekstrakt początkowy ok. 15-16 BLG

-litrów w przepisie (https://wiki.piwo.org/American_IPA_(Hops_Hops_Hops),_Krzysztof_Kula_(kuli)) powinno wyjść 20, natomiast mi wyszło 19, może ciutke poniżej kreski.

-drożdży jedna saszetka - safale us-05 i domyślam się że tutaj to mogło być za mało, bo gdzieś czytałem, że w piwach powyżej 15 BLG początkowego ekstraktu lepiej dać dwie saszetki, ale zmieszałem jedną z wodą w temp pokojowej i po 40-45 minutach (troszke sie opoznilem ze schladzaniem) zadałem je do brzeczki
-temperatura fermentacji utrzymuje się w granicach 18-20 stopni
- fermentacja trwa już 10 dni

 

Fermentacja trwa dopiero 10 dni ;)

Z potencjalnych problemów, które warto wyeliminować w przyszłości:

 - zbyt mała ilość drożdży, do tego część mogła paść przez zbyt długie uwadnianie - szczególnie przy pierwszych warkach warto poczekać z przygotowaniem drożdży do momentu, w którym brzeczka jest już schłodzona

 - zbyt wysoka temperatura, w której zadałeś drożdże - brzeczka powinna być schłodzona do temperatury, w której fermentacja ma się rozpocząć, albo nawet 1-2°C niższej. W trakcie fermentacji zdecydowanie lepiej jest podwyższać temperaturę niż obniżać (nie licząc cold crasha czy lagerowania)

 

Zrób tak, jak pisał Zasada - zostaw wiadro na kolejny tydzień i wtedy zrób kolejny pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.