Skocz do zawartości

Areometr i refraktometr


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam pytanko, otóż dzisiaj mierzyłem BLG piwa i wskazanie refraktometru to około 6* BLG, natomiast wskazanie areometru wynosiło 3* BLG.

 

Pomiar wykonałem w temperaturze 20°C. Przyrządy sprawdzałem na wodzie destylowanej i wynik wynosił 0* BLG.

 

Czym spowodowana jest taka różnica i któremu urządzeniu w tym przypadku wierzyć? Zasyp piwa: 1kg pilzneński, 500g żytni, 200g monachijski i 150g cara clair. Drożdże US-05 (uwodnione). Zacieranie w 68*-70* C.

 

Początkowe BLG wynosiło 11.2* BLG, sprawdziłem samym refraktometrem po 6 dniach i było 6* BLG, kolejny pomiar po 3 dniach - refraktometr znowu 6* BLG, więc wziąłem dodatkowo areometr i pokazał 3* BLG . Dodam, że po tych 6 dniach poruszałem trochę fermentorem, bo słabo odfermentowało - wg. wskazań refraktometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam.

Taki może typowy a może nietypowy problem. Refraktometr pokazuje mi bardzo blado od niedawna.  Różnica między niebieskim a białym kolorem jest niewielka. Jeszcze kilka tygodni temu "Niebieskie było niebieskim a białe- białym " Czy ja go czymś zepsułem?

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób kalibrację na wodzie. Wyczyść szybkę , nalej kroplę, dwie czystej wody, najlepiej destylowanej. U góry powinieneś mieć śrubkę, weź mały śrubokręt i pokręć ją w jedną i drugą stronę. Obszar niebieski będzie się przesuwał góra dół zgodnie z obrotem śrubki. Ustaw na 0. Jeśli obszar niebieski i biały dalej się rozmywa to chyba coś z optyką jest nie tak.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, olko napisał:

Witam.

Taki może typowy a może nietypowy problem. Refraktometr pokazuje mi bardzo blado od niedawna.  Różnica między niebieskim a białym kolorem jest niewielka. Jeszcze kilka tygodni temu "Niebieskie było niebieskim a białe- białym " Czy ja go czymś zepsułem?

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Martwić sie należy jak czarne jest czarne a białe jest białe. W pozostałych przypadkach jak test wskazuje pozytywny wynik można powiedzieć że jest OK

ps przy chińszczyźnie trzeba brać poprawkę na dialekt

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi kiedyś szkiełko w okularze zaparowało, trzeba było rozebrać żeby dobrze wyschło. Linia jest też bardziej rozmyta jak brzeczka jest mętna, ale rozumiem problem jest ten sam dla różnych próbek i wody też?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.