Skocz do zawartości

'wszystkożrące' WB-06 ?


Wypij

Rekomendowane odpowiedzi

nastawiłem pszeniczkę z ekstraktów. Początkowe 11Blg, odfermentowało po tygodniu burzliwej do 3Blg a po tygodniu cichej do 2Blg. Areometr bez legalizacji, ale w czystej wodzie pokazuje 0Blg. Czy też zaobserwowaliście tak głębokie odfermentowanie brzeczki przy użyciu drożdży WB-06?

Używając S-04 i ekstraktów tego samego producenta nigdy nie miałem tak głębokiego odfermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i bardzo mnie to zmartwiło. Następnego weizena, po przerwie ferulikowej, chyba od razu podniosę do 72°C.

Dzięki za info i radę. Ja się martwiłem, że może brzeczka złapała jakieś zakażenie czymś żarłocznym a bezobjawowym. Teraz wiem, że trzeba się do tych drożdży dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna wada tych drożdżaków, jaką zaobserwowałem. Po zaledwie 3 tygodniach od zabutelkowania, strasznie brudzą butelki. Szczególnie denko, gdzie miały kontakt ze szkłem.

 

No i jak na pszeniczne, to bardzo mocno flokulują, piwo jest nieznośnie klarowne jak na weizena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, piwo wyszło w wersji Kristall-klar, na szczęście podróż do kolegi spowodowała lekkie poderwanie osadu z dna i już przypominało klasyczną pszeniczkę. Niestety, tylko przypominało. Degustacja nie przyniosła oszałamiających wrażeń smakowych bądź zapachowych. Piwo wyszło:

- bez wyraźnie zauważalnych nut goździkowo-bananowych;

- bardzo wodniste w smaku - widać, że drożdże wyżarły wszystko co się dało.

 

Ogólnie powstał taki gazowany produkt do gaszenia pragnienia w upały, ale bez większej satysfakcji smakowej. Pakuję to w pet-y do szybkiego spożycia bo szkoda kapslownicy.

 

Nie jestem zadowolony z tych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo wyszło:

- bez wyraźnie zauważalnych nut goździkowo-bananowych;

U mnie aż tak źle nie jest, zarówno banany jak i goździki sa obecne. Te drugie nawet bardzo, ale to zasługa półgodzinnej przerwy ferulikowej. Także tutaj złego słowa powiedzieć nie dam.

 

- bardzo wodniste w smaku - widać, że drożdże wyżarły wszystko co się dało.

Tu potwierdzam. Ciekaw jestem jakby było, gdyby pominąć przerwę maltozową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jakby było, gdyby pominąć przerwę maltozową.

Jeżeli robisz 2 przerwy scukrzające np:

 

62-30'

72-30'

 

to jeżeli słód jest dobry, narazasz się na to, że 95% skrobii przerobi się w 62* i na 72* nic nie zostanie. Bezpieczniej jest robić jedna przerwę posrednią, np:

 

68* - 60' (zwykle skrobii nie ma juz po 30')

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robisz 2 przerwy scukrzające np:

 

62-30'

72-30'

 

to jeżeli słód jest dobry, narazasz się na to, że 95% skrobii przerobi się w 62* i na 72* nic nie zostanie. Bezpieczniej jest robić jedna przerwę posrednią, np:

 

68* - 60' (zwykle skrobii nie ma juz po 30')

Wiem o tym, tylko przy innych drożdżach nie spotkałem się z taką wodnistością. WB-06 są zdecydowanie najbardziej żarłoczne. Dam im jeszcze raz szansę i zatrę

30' w 45°C

30' w 68°C

30' w 72°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Znowu odgrzewam stary wątek... wybaczcie :)

 

I jak kopyr zrobiłeś pszeniczniaka według takiej receptury?? Jak wyszedł??

 

Jako następną moją warkę planuję pszenice i się właśnie zastanawiam czy na suchych da się osiągnąć dobry wynik, jeśli się odpowiednio skoryguję zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu odgrzewam stary wątek... wybaczcie :)

 

I jak kopyr zrobiłeś pszeniczniaka według takiej receptury?? Jak wyszedł??

 

Jako następną moją warkę planuję pszenice i się właśnie zastanawiam czy na suchych da się osiągnąć dobry wynik, jeśli się odpowiednio skoryguję zacieranie.

Nie, nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy zacieraniu

 

36 st. przerwa zakwaszająca - 30 min

44 st. przerwa ferulikowa - 15 min

52 st. przerwa białkowa - 10 min

64 st. przerwa maltozowa - 20 min

72 st. przerwa cukrująca - do scukrowania, wyszło 20 min

 

odfermentowało na Wb-06 z niecałych 12 do ok. 3 Blg w ciągu tygodnia, temp 20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Ostatnio u Dori testowaliśmy pszeniczne z dekokcją od Mark33 i choć było ewidentnie przegazowane (błąd polegający na nie zrobieniu fermentacji cichej, Marek musiał kilka razy spuszczać gaz z butelek) to smakowało wszystkim, było nawet zdziwienie że to na WB06.

No chyba że jakos źle postrzegłem wypowiedzi grilowiczów u Dori to poprosze o wyrostowanie wypowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio u Dori testowaliśmy pszeniczne z dekokcją od Mark33 i choć było ewidentnie przegazowane (błąd polegający na nie zrobieniu fermentacji cichej, Marek musiał kilka razy spuszczać gaz z butelek) to smakowało wszystkim, było nawet zdziwienie że to na WB06.

Ha! Wiedziałem, że 5°Blg ekstraktu końcowego na WB-06 jest niemożliwe.

 

Co do tych drożdży, to zastanawiam się obecnie nad kompletnym zrezygnowaniem z p. ferulikowej. Zacierać po angielsku 66-68°C i zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie popijam pszeniczniaka robionego na WB-06. Jestem z niego zadowolony, w smaku przypomina tego, którego piłem w browarze w Żywcu. Na pewno nie jest idealnie taki. Ale co ważne mi i mojej lubej bardzo smakuje :)

 

28 litrów piwa

Słód pilzneński 2,5 kg

Słód pszeniczny 3 kg

Słód karmelowy Jasny Litovel (Czechy) ? 0,2 kg

Chmiel Lubelski, szyszki/granulat, 35 g

Drożdże: Safbrew WB - 06

 

Zacieranie:

42 C - 30 min - tylko pszenny

po połączeniu z jęczmiennym:

64 C - 30 min

72 C - 30 min

 

chmiele:

(80 min) lubelski ................................. 35 g

 

Receptura z piwo.org troszkę zmodyfikowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.