Skocz do zawartości

Pasteryzacja


everand

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Moje pytanie do dotyczy wprost piwa, ale może macie wiedzę / doświadczenie / namiary aby mi pomóc. Otóż szukam informacji na temat jednostek pasteryzacji vs "rodzaj owocu" vs czas przechowywania. Piszę bardzo ogólnie, chodzi o jakiekolwiek informacje wiążące te zagadnienia i pozwalające oszacować wymagany stopień pasteryzacji (nie mam pewności, czy dla różnych owoców ten czas współczynnik będzie różny - wydaje się, że tak chociażby z uwagi na różną "kwasowość").

 

Celem jest jak utrwalenie przetworu przy minimalnym poziomie strat zawartości antyoksydantów i witamin. Konkretnie sok z borówki amerykańskiej czy jagody kamczackiej. Może ktoś wie jak się ma około 1k PU w kontekście soku z jabłek (znalazłem gdzieś ale bez żadnych źródeł) do chociażby zaleceń "produkcji" dżemu na "żelfiksie", gdzie stoi: zagotować owoce, gotować 3 minuty, nałozyć do słoików i odstawić - toż tam wyjdą jakieś setki tysięcy jednostek a przecież dodatkowo w środku jest kwas sorbowy, który stanowi dostatkowy bezpiecznik jeśli chodzi o grzyby i pleśnie...

 

Ktoś zna temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://wedlinydomowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=303&Itemid=4 dotyczy mięsa, ale do owoców też możesz stosować. Nie ma znaczenia czy owoce są kwaśne. Najważniejsze by przetwory osiągnęły temp powyżej 72°C, bo w takiej wszystko żywe ginie. Jak chcesz wydłużyć czas przechowywania to poczytaj o tyndalizacji.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,

Cytat

Najważniejsze by przetwory osiągnęły temp powyżej 72°C

 

Teoretycznie nie do końca to prawda, bo ten sam efekt uzyskamy w 65 przez czas 10 razy dłuższy. Nie chcę stosować tyndalizacji - raz ze względu na czasochłonność procesu, dwa (jak mi się wydaje) wyższą utratę antyoksydantów przez sumarycznie długi czas działania temperaturą

 

Cytat

 

Widziałem i m.in. dlatego pojawiło się pytanie. Bo zobacz, jest tam że "(...) żeby zapasteryzować klarowny cydr, potrzebne jest ~50 PU Podczas gdy pasteryzacja świeżego, mętnego soku jabłkowego wymaga aż 500 PU (...)" - no właśnie gdzie znaleźć takie dane - zarówno o różnicach pomiędzy różnymi rodzajami "przetworów" / owoców ale jak przypuszczam również o terminach przydatności vs warunki przechowywania, bo to ściśle związane...

Edytowane przez everand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.