Skocz do zawartości

Utrzymanie temperatury fermentującego piwa


Bocien

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Przymierzam się do kolejnej warki tylko napotkałem pewien problem, a konkretnie w mieszkaniu w którym obecnie przebywam mam za wysoką temperaturę. Łącząc to z obecna porą roku nie jestem w stanie zejść w pomieszczeniu poniżej 24 stopni.

Żeby temu zapobiec szukam jakichś rozwiązań na utrzymywanie stałej i niskiej temperatury fermentacji (głównie piwa górnej fermentacji). Słyszałem o zrobieniu pojemnika ze styropianu i wkładaniu tam butelek ze zmrożona wodą, jednak jestem co do tego trochę niepewny (jak często trzeba wymieniać butelki, czy nie obniżą za bardzo temperatury i tym samym nie przerwą fermentacji).

Stąd pytanie do Was, jakich sposobów Wy używacie oraz jakie uważacie za najbardziej skuteczne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bocien napisał:

Cześć wszystkim,

 

Przymierzam się do kolejnej warki tylko napotkałem pewien problem, a konkretnie w mieszkaniu w którym obecnie przebywam mam za wysoką temperaturę. Łącząc to z obecna porą roku nie jestem w stanie zejść w pomieszczeniu poniżej 24 stopni.

Żeby temu zapobiec szukam jakichś rozwiązań na utrzymywanie stałej i niskiej temperatury fermentacji (głównie piwa górnej fermentacji). Słyszałem o zrobieniu pojemnika ze styropianu i wkładaniu tam butelek ze zmrożona wodą, jednak jestem co do tego trochę niepewny (jak często trzeba wymieniać butelki, czy nie obniżą za bardzo temperatury i tym samym nie przerwą fermentacji).

Stąd pytanie do Was, jakich sposobów Wy używacie oraz jakie uważacie za najbardziej skuteczne?

 

 

Lodówka ze sterownikiem to bardzo dobre rozwiązanie, choć z pewnością droższe niż pudło styropianowe. Co do pudła - przy 24° otoczenia na początku fermentacji trzeba będzie pewnie zmieniać wkłady ze dwa razy na dzień, później spokojnie wystarczy butelka na 24h - przy pierwszych warkach trzeba obserwować, przy kolejnych będziesz wiedział kiedy zmieniać nawet bez patrzenia ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej styropianowe pudło lub torba termoizolacyjna. Co do petów musisz sam wypracować metodę.

Moje postępowanie, to na początku maksymalne upchanie torby petami włożenie fermentora i zejście do temperatury np 15-16 stopni i zadanie drożdżami. Dalej wystarczy co 12 godzin wymieniać jeden lub dwa pety, żeby ją utrzymać. Taka żonglerka, ale jak nie zapomnisz, to są minimalne wachania temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tamtomasz napisał:

Najprostsze rozwiązanie to wybrać drożdże, które to zniosą i dopasować styl do drożdży. Fermentisowe US-05 wytrzymują do 25 stopni (kiedyś podawali do 28)

Na US-05 powyżej 20 stopni masz już wyraźne estry i piwo jest kiepskie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.