Skocz do zawartości

przymiarki do zacierania - kilka pytań


darkc

Rekomendowane odpowiedzi

Fermentuje moje 3cie ekstraktowe, a zestaw do czwartego już zamówiony;]

jednak poniesiony entuzjazmem zaczynam myśleć o zacieraniu. Mam jednak kilka wątpliwości...

 

1. Lodówka turystyczna jako kadź zacierno-filtracyjna

a) jak wystarczająco kontrolować temperaturę podczas zacierania? Mam taki termometr tarczowy na 15 cm bolcu, ale nie wyobrażam sobie, żeby pomiar nim był super dokładny. Miałbym co jakiś czas otwierać lodówkę i wsadzać na chwilę bolec? Trzeba zakupić jakiś cyfrowy ze zdalnym czujnikiem i wcisnąć przez właz? A może zrobić jakąś dziurę i montować go na stałe w pojemniku :rolleyes: ? Jak pod tym względem wygląda "dopuszczalna" praktyka ?

 

b) widziałem 2 typy filtratorów - montowany przez kranik i wkładany od góry. Czy taki wkładany od góry też będzie skuteczny? Nie ma problemu z "ssaniem" filtratu górą?

 

 

2. Garnek - z czego NIE powinien być zrobiony? nawet nie wiedziałem jak są drogie i bardzo chciałbym kupić jak-naj-tańszy

 

z innej beczki

- w czajnikach elektrycznych albo ekspresach do kawy są takie filtry z bardzo drobnej siateczki, która filtruje z kamienia itp. Strasznie mi się to spodobało w kontekście filtrowania po chmieleniu. Spotkaliście się z takim materiałem w większej powierzchni?...

 

EDIT: z tym filtrem się zreflektowałem i znalazłem coś takiego, może sobie kupię, chociaż wolałbym coś większego do położenia na sitku (a sitko na pojemnik i przelewam....)

e3bc6ef40013e15f4b087316

Edytowane przez darkc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Lodówka turystyczna jako kadź zacierno-filtracyjna

a) jak wystarczająco kontrolować temperaturę podczas zacierania?

Zwykły termometr powinien wystarczyć, uwiąż go na kawałku sznurka żeby nie utonął i da radę.

Otwieranie lodówki nie zaszkodzi - i tak warto pomieszać zacier, nawet jeśli temperatura trzyma się stała.

widziałem 2 typy filtratorów - montowany przez kranik i wkładany od góry. Czy taki wkładany od góry też będzie skuteczny? Nie ma problemu z "ssaniem" filtratu górą?

Nie do końca wiem o co Ci chodzi. Pierwszy to filtrator z oplotu a drugi "fałszywe dno" czyli dodatkowy baniak z dziurawym dnem? Jeśli tak to obydwa sobie radzą. Ja używam drugiego i nie ma problemów (jedynie przy piwie żytnim szlag mnie trafiał, ale ono ponoć tak ma... :D ).

2. Garnek - z czego NIE powinien być zrobiony?

Podobno ocynk nie wchodzi w grę. Ja na Alledrogo kupiłem 28 litrowy garnek emaliowany, koło 100pln z wysyłką. Nie jest zły.

w czajnikach elektrycznych albo ekspresach do kawy są takie filtry z bardzo drobnej siateczki, która filtruje z kamienia itp. Strasznie mi się to spodobało w kontekście filtrowania po chmieleniu. Spotkaliście się z takim materiałem w większej powierzchni?...

Filtrowałem kiedyś chmiel przez siateczki do parzenia herbaty - piwo wyszło super ale chyba nie warto się tak bawić... Prościej dekantować i spuścić brzeczkę wężykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca wiem o co Ci chodzi. Pierwszy to filtrator z oplotu a drugi "fałszywe dno" czyli dodatkowy baniak z dziurawym dnem? Jeśli tak to obydwa sobie radzą. Ja używam drugiego i nie ma problemów (jedynie przy piwie żytnim szlag mnie trafiał, ale ono ponoć tak ma... :D ).

mam na myśli taki sam filtr z oplotu, tyle że zamiast podłączania do kranika - to wkładany od góry. Fotki nie mogę znaleźć, jeden z forumowiczów to stosował w lodówce, ale nie mogę znaleźć tego wątku... rysunek bardzo poglądowy:

clipboard01ro.th.jpg

 

Filtrowałem kiedyś chmiel przez siateczki do parzenia herbaty - piwo wyszło super ale chyba nie warto się tak bawić... Prościej dekantować i spuścić brzeczkę wężykiem.

hm, nie no ja mam na mysli coś bardziej efektywnego. Ostatnio przepuszczałem przez zwykłe sitko, żeby wiórki imbiru odfiltrować. Poszło dobrze i przy okazji napowietrzyłem brzeczkę lepiej. Pomyślałem, że jakbym miał taką siateczkę, to i chmielić mógłbym bez "skarpety" (niewygodnie się dodaje chmiel, no i mam wrażenie że dobrze się nie wygotowuje...)

Edytowane przez darkc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na myśli taki sam filtr z oplotu, tyle że zamiast podłączania do kranika - to wkładany od góry. Fotki nie mogę znaleźć, jeden z forumowiczów to stosował w lodówce, ale nie mogę znaleźć tego wątku... rysunek bardzo poglądowy:

http://img713.imageshack.us/img713/6471/clipboard01ro.th.jpg

Tego patentu nie znam ale pewnie pociągnie... Pod warunkiem, że średnica rurek będzie w miarę mała albo przepływ duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na myśli taki sam filtr z oplotu' date=' tyle że zamiast podłączania do kranika - to wkładany od góry. Fotki nie mogę znaleźć, jeden z forumowiczów to stosował w lodówce, ale nie mogę znaleźć tego wątku... rysunek bardzo poglądowy:

http://img713.imageshack.us/img713/6471/clipboard01ro.th.jpg

Tego patentu nie znam ale pewnie pociągnie... Pod warunkiem, że średnica rurek będzie w miarę mała albo przepływ duży.

Działa spokojnie. Pewnie chodziło o tą stronkę http://www.lukuj.republika.pl/filtracja.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Co do gara to bym polecił jednak coś większego. Są dostępne gary 40l, przy których spokojnie zrobisz warkę 25l i nie będziesz się bał, że zaraz Ci wykipi bo będzie jeszcze sporo miejsca. Jeżeli masz więcej funduszu to polecane są garnki ze stali nierdzewnej. Za garnek emaliowany 40l z pokrywka powinieneś się zmieścić w 150zł.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za link. akurat forumowicz pamiętam zrobił sztywną konstrukcję z metalowych rurek, ale to pewnie łatwiej zrobić.

muszę sie zastanowić, czy zostać jeszcze przy max 15 l fermentacji, czy iść na całość i kupić ten większy pojemnik, zrobić większą chłodnie, kupić gar i lodówkę (ile kasssy i miejsca....). Na razie na allegro gar 20 l to juz wydatek pow. 120 zeta.;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.