Skocz do zawartości

Komora chłodnicza


Dalark

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nowy na forum przybywam z pytaniem o opinie na temat projektu, który chcę wykonać. Planuje zrobić komorę, która będzie miała za zadanie utrzymywać temperaturę na poziomie od 2°C do 10°C. Znajdować się będzie w piwnicy bo mam tam miejsce do zagospodarowania. Temperatury są tam w granicy 17°C a to za dużo. Wymyśliłem konstrukcję jak na załączonym obrazku. Ściany chciałem wykonać: płyta drewniana - styropian - i jakaś folia, która będzie izolować temp. Podłoga to sobie jakieś płytki położę :D Grunt, żeby też czystość sobie utrzymać i szczelność. W jednym miejscu chciałem obsadzić starą lodówkę bez drzwiczek, chłodziła by zamrażarka jak i sama lodówka. Wszystko szczelne, + drzwiczki żeby wejść. 3 Termometry w różnych miejscach (w zależności od potrzeb bo w każdym miejscu pewnie będzie się trochę różnić temperatura) i termoregulator, który będzie włączał chłodzenie od potrzeby. Na agregaty wody lodowej nie mam takich funduszy i możliwości. Przeznaczenie.to.fermentacja/leżakowanie. Fermentatory w postaci wiaderek jak i w najbliższym czasie stożkowe. Co o tym myślicie? Mam do wykorzystania lodówkę za grosze i taki oto pomysł :Dspacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda imponująco i pomysł mi się podoba lecz tak na logikę biorąc to lodówka będzie cały czas chodzić, aby schłodzić do zadanej temperatury i dużo prądu naciągnie, a będzie się tak dziać dlatego, że chłodzenie lodówki jest znikome i przystosowane do chłodzenia małego metrażu, a tu na projekcie widać znaczne jego znaczne powiększenie. Ja na Twoim miejscu zastosowałbym sprawdzone sposoby i pakował fermentor do lodówki, a tam zastosował sterownik bez robienia pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Withereggie napisał:

Weź też pod uwagę, że wszystkie urządzenia chłodzące wytwarzają ciepło?

Teoretycznie ciepło będzie odprowadzane na zewnątrz pomieszczenia... Ale z taką kubaturą to ciekawe czy jeśli będzie dobrze zaizolowane i szczelne bez mostków termicznych może zadziała chociaż osobiście wątpię, lodówka ma ok 50-70W, w tego typu chłodniach to raczej taka moc jest na każdy 1m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agregat chłodniczy? przeznaczony do chłodzenia fermentatorów? przymierzałem się bardziej na nowy sprzęt, ale za takie pieniądze nie znalazłem żadnego. Mam do dyspozycji fermentatory stożkowe 30l z możliwością podpięcia agregatu  (spirale do chłodzenia w każdym). Rozglądałem się także za agregatami na glikol ale to już droższe zabawki i szukam rozwiązania. Najlepszym byłaby możliwość podpięcia agregatu do dwóch na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/agregat-chlodniczy-CID5-IDAkplL.html 

Myślałem o czymś takim, myślałem że chcesz chłodzić całe pomieszczenie.

 

Edit:

Teraz tak się zastanawiam czy to aby kompletny zestaw do chodzenia czy jeszcze coś do tego potrzeba? Nie do końca się na tym znam, może w błąd cię wprowadziłem. Tu np nowy.

https://allegro.pl/oferta/agregat-chlodniczy-aspera-embraco-unek6210gk-1kw-8517918693?bi_s=ads&bi_m=listing%3Amobile%3Aquery&bi_c=Y2ZmNzE3YjgtOWZhNC00OTI0LWJkOTctMjQ4YWY1MGYwMzNiAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=0b1e86dc-fa81-40f0-a3d0-afa3f3899619

Edytowane przez sultan_kanapy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.