Skocz do zawartości

Co to za choroba


Sumikk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Od tego roku zacząłem uprawiać chmiel, mam odmiany marynka centennial i cascade każdego po dwie sadzonki. Jak na moje oko rosną całkiem dobrze. Marynka ma już ok 3metrow cascade i centennial ok 2m. Jakieś pojedyncze mszyce się zdarzają ale pryskam je albo zabijam. 

Tylko na niektórych liściach robią mi się takie żółte plamki i przebarwienia nie wiem co to może być, czy jakaś chorobą albo szkodnik ?

IMG_20200709_172529_1.jpg

IMG_20200709_172522.jpg

IMG_20200709_172508_1.jpg

IMG_20200709_172442.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nie ma robaków to  nie ma sensu pryskać , te przędziorki są strasznie małe, gołym okiem z trudnością dostrzeżesz , ale skuteczność oprysku to przez lupę można tylko stwierdzić(czy się ruszają, czy nie),zerwij sobie liścia, i pooglądaj w dobrym świetle czy łazi tam coś czy nie.

 

Ja na wszelkie żyjące tałatajstwo używam Kohinor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to mączniak rzekomy. Wilgotna pogfoda tylko sprzyja chorbą. Taka iloś to narazie mało. Warto zobaczyć też czy to nie przędziorki od spodu liścia

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tymek19 napisał:

przędziorki od spodu liścia

Kurde tak parzę na zdjęcia i chyba u mnie widziałem kilka przędziorków. 

Ale czym na nie pryskać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież Ci napisałem wyżej, 

jak chcesz eko to możesz pryskać tymolem zmieszanym z orzechami piorącymi, działa to nawet całkiem dobrze (przetestowałem), ale jak za dużo tymolu i słońce to poparzy liście.

50g tymolu rozpuszczać w 200ml spirytusu  i masz skoncentrowany tymol,

potem  max 5ml koncentratu na 1L wody ,bo więcej może poparzyć roślinę, żeby to się dobrze mieszało z wodą to jakiś adiuwant trzeba,albo troche płynu do naczyń,a najlepiej te orzechy,obklejają dodatkowo te stworzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2020 o 19:44, dziedzicpruski napisał:

Kohinor.

A co do tego to jakiejś konkretnej produkcji polecasz ? I jaką dawkę stosujesz bo każdy pisze inaczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dziedzicpruski napisał:

KOHINOR 200 SL, dawka jak z opakowania,nie pamiętam już,to  też systemicznie, czyli włazi w roślinę .

A myślisz że można jeszcze teraz to stosować ? To znaczy jak już powoli wypuszcza szyszki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Sumikk napisał:

A myślisz że można jeszcze teraz to stosować ? To znaczy jak już powoli wypuszcza szyszki ?

Myślę, ze tak,do zbiorów w końcu jeszcze ze 2 miesiące,ten związek czynny to jakaś pochodna nikotyny, wiec dla człowieka raczej do zniesienia .

Ja to stosowałem na mszyce śliwkowa którą mało co rusza,a to ją wytłukło,przy okazji wszystko co łaziło po roślinie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest to mączniak rzekomy. Teraz to już może za późno na oprysk bo szyszki będziesz niedługo zbierał. Trzeba zobaczyć jaki okres karencji jest na preparatach.

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może użyć środek systemiczny a nie kontaktowy.
Może to być jeszcze niedobory jakiegoś składnika np.magnezu. też na zdj widać że liście są jaśniejsze to braki azotu.

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sumikk napisał:

Cholera pryskałem na to dziadostwo 3 razy i nic, a jekbym teraz oberwał większość zarażonych liści to coś pomoże? Zminimalizuje straty ?

Ale może pozbyłeś się mączniaka, a przecież liście nie zrobią się znowu zielone, przybywa Ci tych porażonych liści ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem  taki miedzian. Liści całkowicie zarażonych miałem może po 10 na krzak. Na reszcie widać takie pojedyncze plamki i brązowe miejsca. Teraz wszystko co miało jakieś zmiany obciąłem- z dwie garści liści z każdego krzaka. Myślę że przybywa liści zarażonych. 

Nawóz stosowałem taki jak na zdjęciu 

 

IMG_20200825_170159.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.