Skocz do zawartości

Gęstwa


rosek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Wiem że było już sporo tematów na temat gęstwy ale spotkałem się ze sporą rozbieżnością w opisach. Mam kilka pytań do tego procesu:

 

1. Czy gęstwę trzeba zbierać jako pianę przy fermentacji burzliwej czy można z osadów po przelaniu na cichą?

2. Jaka jest różnica przy rozdzielaniu warstw w lodówce a w temperaturze pokojowej?

3. Która warstwa jest która (spotkałem się z opiniami że warstwa najwyższa to najlepsze drożdże oraz że najlepsze są warstwą przedostatnią)?

4. Czy jeśli chcę na jednych drożdżach (zebrana gęstwa) zrobić piwo w innym stylu ale do którego wykorzystuje się te same drożdże to czy nie zmieni to smaku pasującego do danego stylu?

5. Po zebraniu gęstwy daje ją do sterylnych opakowań i do lodówki na max ile czasu? Planuję robić warkę na miesiąc czy nie lepiej drożdże zamrozić? Kiedy przelewać wodą/gliceryną?

6. Przed zadaniem gęstwy robię starter?

7. Jakie mogą być oznaki zakażenia w gęstwie?

 

Z góry dziękuję za rozwianie wszelkich wątpliwości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy gęstwę trzeba zbierać jako pianę przy fermentacji burzliwej czy można z osadów po przelaniu na cichą?

Gęstwą możesz zbierać i jako pianę i jako osad najlepiej z burzliwej (po cichej tych drożdży jest bardzo mało). Ja zbieram tak aby nie przetrzymywać gęstwy zbyt długo, tak więc jeśli piwo warze powiedzmy w odstępach 2-3 dniowych wykorzystuję pianę, później zbieram gęstwę z dna po przelaniu piwa na cichą.

2. Jaka jest różnica przy rozdzielaniu warstw w lodówce a w temperaturze pokojowej?

Drożdże szybciej osiadają w niższej temperaturze, oczywiście w pokojowej też po czasie nastepuje rozwarstwienie.

3. Która warstwa jest która (spotkałem się z opiniami że warstwa najwyższa to najlepsze drożdże oraz że najlepsze są warstwą przedostatnią)?

Po odpowiednio długim czasie piwo rozdzieli Ci się na 3 warstwy. U góry klarowny płyn, który trzeba wylać do zlewu. Środkowa warstwa to najlepsze drożdże, na dole osadzają się "śmieci" czyli osady resztki chmielu, osady białkowo-garbnikowe, martwe drożdże.

4. Czy jeśli chcę na jednych drożdżach (zebrana gęstwa) zrobić piwo w innym stylu ale do którego wykorzystuje się te same drożdże to czy nie zmieni to smaku pasującego do danego stylu?

Jeśli tylko zlejesz resztę piwa znad drożdży to nie powinno zmienić smaku następnego piwa.

5. Po zebraniu gęstwy daje ją do sterylnych opakowań i do lodówki na max ile czasu? Planuję robić warkę na miesiąc czy nie lepiej drożdże zamrozić? Kiedy przelewać wodą/gliceryną?

Ja osobiście przechowuję drożdże nie dłużej niż 2 tygodnie w lodówce. Na zabawy w mrożenie szkoda mi czasu, wolę kupić nową paczkę. Ale jeśli chcesz możesz oczywiście zamrozić.

6. Przed zadaniem gęstwy robię starter?

Gęstwę trzeba odpowiednio wcześniej wyjąć z lodówki aby uzyskała mniej więcej taką temperaturę jak temperatura brzeczki do której trafi. Jeśli gęstwy jest dużo starter nie jest konieczny. jeśli nie jesteś pewien czy gęstwa jest OK to dobrze jest rozruszać drożdże (nawet rozrzedzoną i przegotowaną brzeczką z filtracji) aby zobaczyć czy drożdże ruszą i jaki mają zapach.

7. Jakie mogą być oznaki zakażenia w gęstwie?

Niewłaściwy zapach.

 

A tak w ogóle to ilu piwowarów to tyle opinii :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie pytanie do tego co pisze w wiki:

 

Należy też uwzględnić wiek gęstwy, co tydzień ginie ok. 25% komórek drożdżowych.

Rozumiem że to jest informacja do gęstwy w lodówce. A jak wygląda to przy zamrożeniu gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy gęstwę trzeba zbierać jako pianę przy fermentacji burzliwej czy można z osadów po przelaniu na cichą?

Gęstwą możesz zbierać i jako pianę i jako osad najlepiej z burzliwej (po cichej tych drożdży jest bardzo mało). Ja zbieram tak aby nie przetrzymywać gęstwy zbyt długo' date=' tak więc jeśli piwo warze powiedzmy w odstępach 2-3 dniowych wykorzystuję pianę, później zbieram gęstwę z dna po przelaniu piwa na cichą.[/quote']

Aha czasami jeszcze wlewam świeżą brzeczkę bezpośrednio do fermentora z drożdżami po cichej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
od góry puchnie piana czyli tego się pozbywam...potem jest tak jakby przejrzyste piwo...a pod tym maź to co biore?

Zamieszaj i wlej wszystko, ja za około 3 godziny tak zrobię ;) Chyba, że masz dużo to zamieszaj i wlej około 150 ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszaj i wlej wszystko, ja za około 3 godziny tak zrobię ;) Chyba, że masz dużo to zamieszaj i wlej około 150 ml

A to piwko co tam się miota to nie będzie miało wpływu na piwko do którego chce zadać. ? Może coś odcedzę ino co i jak?

Niepotrzebnie to wrzuciłem do tych butelek ;)

Edytowane przez Bartkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszaj i wlej wszystko' date=' ja za około 3 godziny tak zrobię ;) Chyba, że masz dużo to zamieszaj i wlej około 150 ml[/quote']

A to piwko co tam się miota to nie będzie miało wpływu na piwko do którego chce zadać. ? Może coś odcedzę ino co i jak?

Niepotrzebnie to wrzuciłem do tych butelek:mad:

Ja też mam gęstwy w butelkach po wódzie, bo najpewniejsze ;) Nadmiar odlewam zawsze, tylko ja mam tak koło 100-200ml tej cieczy, a ty po zdjęciu to masz mało co. Troszkę zawsze zostawiam, żeby łatwiej było wymieszać.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wlewam wszystko.

...kurde rośnie mi to i rośnie do rana chyba wykipi...czyli potrząsnąć i wlać co? starczy mi taka butelka? skoro rośnie w butli to raczej ładnie aktywne nie?

 

Dodam jeszcze że dziś rano zebrane

Edytowane przez Bartkii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja rozcieńczam wodą, daję lekkie stężenie CLO, mieszam wszystko dokładnie i odstawiam na jakieś pół godziny w zimne miejsce. Po tym czasie na dole słoja oddzielają się mocno martwe drożdże a powyżej w zawiesinie żywe. Odlewam ten płyn z żywymi drożdżami i to co odlałem zostawiam na dłużej w lodówce. Dzieli się to po jakimś czasie na drożdże i płyn. Płyn odlewam i zostają tylko zdrowe i głodne drożdże. Takie gęstwy mieszam z wodą i gliceryną a następnie zamrażam ale zawsze można ich też od razu użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Czy jeśli zrobię starter z wszystkiego z dodatkiem świeżej brzeczki to po starcie martwe opadną na dół i wykorzystać tylko to co nad nimi ?

 

Czy czekanie na "ruszenie " startera nie jest ryzykowne ? ( czekanie brzeczki zbyt długie na drożdże ? ) Jak szybko starter widocznie rusza ? 20 minut , 2 h czy 20 h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze, dla czego koniecznie chcesz robić starter z gęstwy? masz jej za mało czy za długo stoi? Jeżeli wszystko jest OK, to tylko przepłucz gęstwę i dodaj do kolejnej warki - robienie startera na dużej ilości drożdży mija się z celem, bo się nie namnożą. Po za tym ciężko Ci będzie oddzielić martwe drożdże od tych żywych.

Co do szybkości ruszenia startera, to wszystko zależy od warunków i kondycji drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelicz za pomocą jakiegoś kalkulatora ile potrzebujesz gęstwy i dodaj. Chociaż kolejność warzenia powinna być odwrotna (najpier 11-12blg, a później 15blg) to nie powinno być problemu zwłaszcza przy tygodniowej gęstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.