Skocz do zawartości

Gęstwa


rosek

Rekomendowane odpowiedzi

fermentacja może przebiegać zbyt szybko, co może spłycić profil piwa, ale to raczej bardzo rzadkie zjawisko - czasami przy pszenicznych może być mało bananów jak się zada dużo drożdży. W przypadku IPA/AIPA nic się nie powinno stać, bo i tak głównie ma być czuć nuty chmielowe.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coder gdzieś pisał o tym, że do tych 8 ppm wystarczy wytrząsanie przez kilka minut. Więc chyba nie ma potrzeby w warkach 20-25 L kombinować. Sam o tym myślałem, ale doszedłem, że to bez sensu skoro wytrząsanie daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy stosujecie napowietrzanie przez sprawne rozbryzgiwanie brzeczki z wężyka + "bulgotliwe" mieszanie czy szalejecie z pompkami akwariowymi ;) ?

Pięciomiunutówka z babciną łychą cedzakową. Do tej pory ani jednego, poważnego problemu ze startem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście przechowuję drożdże nie dłużej niż 2 tygodnie w lodówce. Na zabawy w mrożenie szkoda mi czasu, wolę kupić nową paczkę. Ale jeśli chcesz możesz oczywiście zamrozić.

o_O to gęstwa po odmrożeniu ruszy? Robił to ktoś? Podzielcie się proszę doświadczeniem bo myślałem, że kryształki lodu zabijają komóreczki drożdżaków.

 

 

7. Jakie mogą być oznaki zakażenia w gęstwie?

Niewłaściwy zapach.

 

Moja gęstwa po pszenicy na WB-06 miała ewidentnie kwaśny zapach, wylałem. Dobrze zrobiłem, czy to może normalne przy tym szczepie, że ma kwaśny zapach? Dodam, że piwo na tych drożdżach wyszło wyborne i brak jakichkolwiek oznak infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o_O to gęstwa po odmrożeniu ruszy? Robił to ktoś? Podzielcie się proszę doświadczeniem bo myślałem, że kryształki lodu zabijają komóreczki drożdżaków.

Mrożenie z gliceryną oczywiście.

 

Moja gęstwa po pszenicy na WB-06 miała ewidentnie kwaśny zapach, wylałem. Dobrze zrobiłem, czy to może normalne przy tym szczepie, że ma kwaśny zapach? Dodam, że piwo na tych drożdżach wyszło wyborne i brak jakichkolwiek oznak infekcji.

Trudno ocenić zapach na odległość, ale raczej gęstwa z WB-06 ma podobny zapach do piwa zrobionego na nim - goździki. Ja zawsze próbuję wody, którą zlewam znad gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dołącze sie do tematu, dzis zlałem na cicha, zebrałem gęstwe prawie cały słoik litrowy mi wyszedł :/ pokaże zdj i oceńcie czy wszystko ok post-6689-1375903555,7568_thumb.jpg pozdr

 

Dodam ze gęstwe ma dziwny zielony kolor ;)

Edytowane przez Kubuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zlewałem na cichą moje Single Hop Amarillo Light Ale . Po użyciu gęstwy z drugiej warki (AIPA) i Brewferm Top 6 g saszetki piwo odfermentowało do 2,5 , wszystko zdrowo wygląda , smakuje i pachnie . Bałem się o tą gęstwę ale poszło super .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po ostatniej warce Belgian IPA (15 blg) zebrałem gęstwę zgodnie z tym filmem:

Następnie obliczyłem w mrmalty, że do następnej warki - brown abbey (17 blg) mam jej dodać około 85 ml. Zostało mi po wszystkim w słoikach około 80-90 ml gęstwy po Belgian IPA.

Następne piwo jakie chcę zrobić to belgian blond (17 blg).Tutaj pojawia się pytanie o użycie drożdży.

Możliwości mam trzy: 1) użyć zebranej gęstwy z brown abbey, 2) użyć gęstwy po belgian ipa, 3) użyć suchych t-58

1wsza opcja ma ten minus, że brown abbey jest ciemniejszy niż blond, a gęstwy powinno używać się do coraz mocniejszych i ciemniejszych piw.

2ga opcja ma ten minus, że gęstwa z belgian ipa w momencie zadania będzie miała około 2. tygodni

3cia opcja trzecia ma minus taki, że t-58 są suche a obecną gęstwę mam z wyeast'a 3522 jest to więc opcja awaryjna ;-)

 

W sumie to kwestia rozchodzi się o mozliwość dodania drożdży do jaśniejszego piwa po ciemnym oraz o kwestię używania dwutygodniowej gęstwy (jeśli mi tej starej gęstwy w ogóle starczy). Na forach czytałem, że gęstwa dwutygodniowa powinna ruszyć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie mam zbytnio jak szybciej tego blonda zrobić bo dopiero co wlałem do fermentora z termometrem tego brown abbey'a.. dopiero po zlaniu na cichą będę miał wolne wiadro. Może burzliwa brown abbey'a nie zajmie aż 2 tygodnie.. będę wtedy miał do dyspozycji nieco świeższe drożdże po BIPA, problem polega na tym, że wg mrmalty'ego będę potrzebował ok. 125 ml dwutygodniowej gęstwy a nie wiem czy aż tyle mi zostało ;-)

Edytowane przez DoyoursTupid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też pomyślałem, że jest to najlepsze rozwiązanie, ale po zakupie surowców w tym miesiącu wyczerpałem swój miesięczny limit przeznaczony na piwowarstwo ;-) poza tym robiłem zakupy w twojbrowar.pl a tam mają wiadra bez podziałki.. Myślałem, czy nie użyć do burzliwej blonda wiadra z kranikiem, którego używam do rozlewu.. z tym, że termometr który na nim kiedyś nakleiłem (przy pierwszej warce wiadro to służyło właśnie do burzliwej) przy próbie odklejenia stracił funkcjonalność ;-) a poza tym zapomniałem, że wiadro do rozlewu będzie mi za tydzień potrzebne do... rozlewu ;-) :beer:

Edytowane przez DoyoursTupid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gruncie rzeczy to podziałkę mógłbym sobie sam markerem zrobić... choć wtedy jeszcze doszedłby termometr. Muszę spojrzeć do portfela :/ szczerze to wolałbym przeczytać, że 100 osób robiło warki na dwutygodniowej gęstwie i że wszystko wyszło super ;-)

Edytowane przez DoyoursTupid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.