Jump to content
smola

Cześć wszystkim, Smoła.

Recommended Posts

Witam wszystkich. Czytam forum jak i wiki już od pewnego czasu.  Piwem domowym interesuje się od niedawna, natomiast duże doświadczenie mam w masarstwie domowym. Od 29-06 fermentuje brzeczkę z brewkitu Coopersa Lager. Drożdże zadane to us-05, fermentacja w 15°C. Dziś robię drugi nastaw, Silesian Lager też z brewkitu. Drożdże, które będę zadawał to W-34/70, temp. fermentacji 8°C. Aktualnie czekam, aż schłodzi mi się brzeczka, za wcześnie wyjąłem butelki z wodą z lodówki. Warzenie  od podstaw chciałbym zacząć w połowie sierpnia, mam planowany urlop, więc wpadnie troszkę czasu, a i będzie okazja do porządnej lektury i skompletowanie sprzętu.

Jest jakieś miejsce na forum gdzie można założyć własny, autorski temat, zadawać pytania, pisać spostrzeżenia?  Nie chciałbym spamować w piaskownicy, a w takim temacie miałbym wszystko co mnie nurtuje.

Pozdrawiam 😀

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.