Skocz do zawartości

Czas fermentacji- warka z ekstratków


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy profesjonaliści.

 

Mam prośbę o poradę dotyczącą mojej drugiej warki. Tym razem jest to docelowo mocno dochmielona APA (IBU nie zmieści się w stylu)

Wczoraj zlałem wszystko do fermentora. BLG początkowe ok 11,5, drożdże US-05. Do gotowania Citra 30g, Simcoe 20g i na koniec na aromat Amarillo 20g, ale do brzegu...

Zapomniałem całkowicie, że od 13 lipca jadę na urlop i nie wyrobie się z planowanym wcześniej czasem fermentacji (7 dni burzliwej i 7 dni cichej)

 

Moje pytanie jest takie: czy lepiej skrócić czas cichej (chciałem jeszcze dochmielić na zimno) np do 3 dni i zabutelkować przed wyjazdem na urlop, czy wydłużyć czas burzliwej do 10 dni i zrobić cichą fermentację na 14 dni i zabutelkować po powrocie.

 

Dodam jeszcze, że temperatura, w której fermentuje piwo to ok. 21 stopni.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, czikens89 napisał:

Moje pytanie jest takie: czy lepiej skrócić czas cichej (chciałem jeszcze dochmielić na zimno) np do 3 dni i zabutelkować przed wyjazdem na urlop, czy wydłużyć czas burzliwej do 10 dni i zrobić cichą fermentację na 14 dni i zabutelkować po powrocie.

 

Zostaw na drożdżach do końca urlopu, a po powrocie zlej na cichą i nachmiel normalnie. 

14 minut temu, czikens89 napisał:

Dodam jeszcze, że temperatura, w której fermentuje piwo to ok. 21 stopni.

Bardzo wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gawron napisał:

Zostaw na drożdżach do końca urlopu, a po powrocie zlej na cichą i nachmiel normalnie. 

Bardzo wysoko.

Wiem, że wysoko :( pierwszą warkę jak robiłem to miałem w swojej komórce 17 stopni. Niestety teraz się trochę mury nagrzały i temperatura wzrosła. 

 

Super. Czyli w sumie burzliwej będzie ponad trzy tygodnie. 

Ile czasu potem cichej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gawron napisał:

 

W takim razię proszę jeszczę o poradę jak to potem przefiltrować, aby do piwa nie dostały się chmieliny. 

Edytowane przez czikens89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, czikens89 napisał:

W takim razię proszę jeszczę o poradę jak to potem przefiltrować, aby do piwa nie dostały się chmieliny. 

 

Cold crash, dekantacja od góry, druciak na wlocie i/lub pończocha na wylocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czikens89 napisał:

W takim razię proszę jeszczę o poradę jak to potem przefiltrować, aby do piwa nie dostały się chmieliny. 

Jak na razie najlepszy jak dla mnie patent. Druciak założony na stalową końcówkę do dekantacji i zlewanie po porządnym ColdCrush. Ja chmielę na zimno 48h i po tym czasie na kilka dni wkładam fermentor do lodówki i schładzam w okolice zera.

IMG_20200702_211825075.jpg

IMG_20200702_211847815.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pisać, że jeśli piwo fermentuje w szopce to pewnie lodówki do CC nie ma i nie będzie ;) Jeśli masz hop spider to możesz wsadzić go albo do wiadra w którym piwo fermentuje i do niego rurkę, albo do wiadra z którego będziesz później rozlewał. Jeśli nie masz takowego, to najlepiej będzie wspomniany druciak z jednej strony a z drugiej strony pończocha (obie rzeczy oczywiście zdezynfekowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to szopka, ale komórka lokatorska w bloku. Myślę, że jest tam chłodniej, ale termometr nie kłamie. Chyba, że wstawię piwo do lodówki przed wyjazdem na urlop. Z tym, że będzie ono tam stać ok 14 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, czikens89 napisał:

Chyba, że wstawię piwo do lodówki przed wyjazdem na urlop. Z tym, że będzie ono tam stać ok 14 dni.

Nie ma sensu. Jedź na urlop, piwo niech spokojnie sobie fermentuje, zajmiesz się nim po powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
36 minut temu, czikens89 napisał:

Panowie gdzie dostać taką końcówkę do dekantacji? 

 

 

U mnie bardzo dobrze sprawdza się: https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/rozlew/wezyk-do-przelewania-z-rurka-29cm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.