Skocz do zawartości

Whirlfloc i chłodnica przeciwbierzna


Trzmiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  wszystkich forumowiczów!
Mam za sobą kilka warek i przyszedł moment na eksperymenty, zanim zrobię coś głupiego wolę zapytać. Zastawiałem się na użyciem tabletek whirlfloc, aby usunąć cześć białek odpowiedzialnych za zmętnienie na zimno i tu pojawia się pewien problem. Posiadam chłodnicę przeciwbieżną (20 płyt), która bardzo dobrze mi się sprawdza, niemniej trochę boję się, że po dodaniu whirlfloca wytrącający się podczas chłodzenia w wymienniku osad po prostu go zapcha. Niemniej nie wykluczam, że ktoś z forumowiczów już próbował w ten sposób klarować przy użyciu takiej chłodnicy. Zakładam, że może być tak, że osad zacznie się formować po ochłodzeniu i faktyczne strącenie będzie miało miejsce już w fermentorze, do którego odbieram schłodzoną brzeczkę.

Ktoś coś podpowie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzało mi się używać tabletek whirlfloc przy użyciu chłodnicy przeciwbieżnej. Nie zauważyłem jakichkolwiek negatywnych czynników procesu chłodzenia. Nie używałem natomiast nigdy chłodnicy płytowej (płytowy wymiennik ciepła). Bo chłodnica przeciwbieżna i płytowy wymiennik ciepła to raczej nie to samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SilesianKC napisał:

chłodnica przeciwbieżna i płytowy wymiennik ciepła to raczej nie to samo ?

Każdy wymiennik ciepła jest chłodnicą przeciwbieżna. Kolega zawęził zbiór bo napisał że jego chłodnica przeciwbieżna ma 20 płyt stąd wiemy że chłodzi wymiennikiem płytowym - szczególnym rodzajem chłodnicy przeciwbieżnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, SilesianKC napisał:

Zdarzało mi się używać tabletek whirlfloc przy użyciu chłodnicy przeciwbieżnej. Nie zauważyłem jakichkolwiek negatywnych czynników procesu chłodzenia. Nie używałem natomiast nigdy chłodnicy płytowej (płytowy wymiennik ciepła). Bo chłodnica przeciwbieżna i płytowy wymiennik ciepła to raczej nie to samo ?


Przepraszam, jeżeli faktycznie namieszałem z nazewnictwem, dopiero się uczę :)
Mam w takim razie pytanie, czy do strącania osadu dochodziło też po przejściu przez chłodnice czy w głównej mierze jeszcze na gorąco?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.