Skocz do zawartości

Ciekawa instalacja w domowym browarze


tieroo

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze jedno: podobno Urquella w Tychach warzą w miedzianej kadzi' date=' Czesi tego wymagali.[/quote']

A ja słyszałem, że na mieszadle jest miedziany łańcuch, który ma imitować kontakt z miedzianą kadzią.

Nie mogę tego potwierdzić ani zaprzeczyć z własnych doświadczeń, bo nie byłem tam a informacje mam od naszego doktoranta, który browar zwiedzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno: podobno Urquella w Tychach warzą w miedzianej kadzi' date=' Czesi tego wymagali.[/quote']

A ja słyszałem' date=' że na mieszadle jest miedziany łańcuch, który ma imitować kontakt z miedzianą kadzią.[/quote']

Nie mogę tego potwierdzić ani zaprzeczyć z własnych doświadczeń, bo nie byłem tam a informacje mam od naszego doktoranta, który browar zwiedzał.

Pozwólcie, że się wtrącę :D

 

Otóż czeska warzelnia w tyskim browarze jest z nierdzewki, jednak kocioł warzelny(nie pamiętam niestety jak z kadziami zaciernymi) jest nierdzewny z dnem z czystej miedzi - tego jestem pewien na 100%. O łańcuchach miedzianych też mi się coś obiło o uszy, ale tego nie mogę potwierdzić.

Jeszcze jako ciekawostka, to Pilsner Urquell to jedyne piwo w tyskim browarze które jest zacierane dekokcyjnie, a kocioł warzelny jest ogrzewany żywym ogniem, to znaczy pod owym miedzianym dnem są palniki gazowe; w pozostałych warzelniach kadzie warzelne są ogrzewane parą technologiczną. Owy Pilsner też jako jedyny nie jest warzony metodą High Gravity, a najgorsza sytuacja jest z Wojakiem, do którego przy rozlewie idzie najwięcej wody(ze spirytusem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... o tym wojaku słyszałem nieoficjalnie od pracownika browaru, należącego do dalszej rodziny...

A co Wam nie pasuje? O miedzi w Warzelniach to już mówiła inna osoba - technolog podczas specjalistycznej wycieczki na browar; a o wojaku się nie chciała wypowiadać.

Akurat w browarnictwie nie siedzę.

Edytowane przez Veteran5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jednokrotnie przewijała się przez forum teoria, ktra uznaje za prawdziwą.

Gdy w jakimkolwiek napoju alkoholowym, nie wazne czy niskoalkoholowym czy wysoko, pojawia się spirytus, na butelce musi znaleźc się banderola, znaczek akcyzy.

Konkretnie dotyczy to alkoholi w których jednym ze składników jest destylat, a wiec wszelkie napoje wzmacniane destylatem.

Nie wiem jak ma się do tego wino (mam na mysli prawdziwe wino, nie wzmacniane które również ma banderole).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O niczym takim jeszcze nie słyszałem :| ale też się nigdy tym nie interesowałem.

 

Doczytałem jednak i faktycznie zwolnione z obowiązku oznaczania banderolami są piwa i ich mieszanki z napojami bezalkoholowymi, czyli faktycznie piwo jeśli było by mieszane ze spirytusem musiało by mieć banderole; mieszanka piwa z winem także... Co jest zwolnione, a co nie: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/0742.htm Załącznik pierwszy.

 

Czyli najwidoczniej ktoś kity pociskał, tylko nie wiem w jakim celu... :rolleyes: ale nie interesuje mnie to...

 

Wybaczcie mi te niesprawdzone informacje :rolleyes:

Edytowane przez Veteran5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd moj wpis w tym temacie,chociaż z drugiej strony, kukurydza bedzie tansza od cukru i spirytusu. Polskim piwowarstwem uprawianym przez koncerny rządza prawa ekonomii, oczywistym jest że destylat się nie opłaca chocby ze wzgledu na zapewne wyższy podatek akcyzowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.