Skocz do zawartości

Ciekawa instalacja w domowym browarze


tieroo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zakładam że:

Szare rurki to gaz

reszta do płynów ;)

 

Są 3 pojemniki podgrzewane

2 pojemniki mają nad sobą jakieś silniki czyli musi następować jakieś mieszanie

 

Na samej gorze z manometrem to pojemnik na wrzątek

po lewej coś do zacierania

i ten po prawej od niego też , być może instalacja uwzględnia dekokcje

pierwszy po prawej to byłby pojemnik do gotowania z chmielem

na samym dole pojemnik z filtratorem osadów

 

nie mam pojęcia do czego środkowy może służyć nie mogę dla niego zastosowania wymyślić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do destylacji raczej nie, ale jesli sie myle to niech mnie ktos poprawi.

 

Brakuje elementarnej czesci destylatora, czyli chlodnicy. Poza tym ten kociol po prawej ma komin, a przy destylacji drogocennych oparow sie przeciez nie pozbywa, a schladza aby bimbrozja kapala nam miarowo do zbiorniczka. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tam nie znam, ale wydaje mi się że u góry jest zbiornik na wodę ciepłą, poniżej w lewo zacieranie ( tu jest podnośnik by łatwo można było dosypać słodu czy wybrać młóto), po prawej stronie jest zacieranie dekokcyjne (poruszający się zbiornik zacierania pionowo pozwala za oddanie części zacieru do dekokcji czy też dodanie spowrotem do głównego kotła), po środku jest filtr zacieru, a z prawej kocioł do chmielenia i jakiś odchmielacz na dole. Wygląda że to instalacja na warki 20l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe spryciula, jako pierwszy zajrzał do linku skąd pochodzi zdjęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie w ogóle o instalacji z miedzi ? np fermentator ?czy śniedzienie miedzi ma wpływ na smak piwa ?

z tego co wdziałem na necie dużo jest takich instalacji .

Fermentor z miedzi? Przecież po jakimś czasie taki zbiornik skoroduje na wylot. Porównaj czas przebywania brzeczki w miedzianym kotle z czasem fermentacji piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o korozję samą w sobie, a raczej o długotrwałe przebywanie w kwaśnym środowisku jakim jest piwo. Zobacz dawniej fermentowano w beczkach dębowych choć miedzi było pod dostatkiem i taka technologia byłaby dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo pH ma standardowo około 4. Miedź jest metalem, który leży "po drugiej stronie" szeregu, co znaczy że zwykły kwas (np. solny) jej nie bierze. To niestety odnosi się tylko do warunków nie utleniających, co oznacza że w przypadku kontaktu z tlenem miedź może zacząć przechodzić do roztworu. Cała sprawa rozchodzi się o potencjał jaki występuje w danym roztworze. Jeśli nie ma czegoś co podnosi potencjał, np tlenu, to wszystko będzie ok, ale jak się trafi tlen albo inny utleniacz to miedź zacznie przechodzić do roztworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem to miedź nie koroduje , nie wiem zkąd taki pogląd ??
Porównaj czas przebywania brzeczki w miedzianym kotle z czasem fermentacji piwa.

tego to w ogóle nie rozumiem , możesz mnie oświecić ?

Oczywiście, że miedź koroduje.

Chodzi o to, że w kotle miedź na kontakt z płynem przez 1-2 godziny, a w kadzi fermentacyjnej kilka do kilkunastu dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo pH ma standardowo około 4. Miedź jest metalem, który leży "po drugiej stronie" szeregu, co znaczy że zwykły kwas (np. solny) jej nie bierze. To niestety odnosi się tylko do warunków nie utleniających, co oznacza że w przypadku kontaktu z tlenem miedź może zacząć przechodzić do roztworu. Cała sprawa rozchodzi się o potencjał jaki występuje w danym roztworze. Jeśli nie ma czegoś co podnosi potencjał, np tlenu, to wszystko będzie ok, ale jak się trafi tlen albo inny utleniacz to miedź zacznie przechodzić do roztworu.

No a środowisko fermentujących drożdży jest przecież całkowicie BEZTLENOWE. Tu zatem nie ma ryzyka.

Co do historii to nie przesadzajmy z dostępnością miedzi. Zawsze zbiornik z miedzi był droższy od dębowego.

I jeszcze jedno: podobno Urquella w Tychach warzą w miedzianej kadzi, Czesi tego wymagali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno: podobno Urquella w Tychach warzą w miedzianej kadzi, Czesi tego wymagali.

A ja słyszałem, że na mieszadle jest miedziany łańcuch, który ma imitować kontakt z miedzianą kadzią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.